- Bezpieczeństwo pracy w fotografii
Karolina Farin, s. 7-9
- Społeczne aspekty kultury bezpieczeństwa na drodze i w firmach transportowych
Andrzej Najmiec, Anna Łuczak, s. 10-13
- Metody socjalizacji adeptów górnictwa na przykładzie działań Katowickiego Holdingu Węglowego S.A.
Agnieszka Szczygielska, Eugeniusz Małobęcki, s. 14-16
- Psychospołeczne czynniki ryzyka występujące na stanowiskach pracy w sektorze hotelarskim i gastronomicznym
Anna Kazenas, s. 17-19
- Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia osób młodych odbywających staże dla bezrobotnych
Barbara Krzyśków, s. 20-23
- Motywacja osób niepełnosprawnych do podjęcia i utrzymywania pracy zawodowej
Karolina Pawłowska, s. 24-27
- Ocena obciążenia statycznego z zastosowaniem metody OWAS
Danuta Roman-Liu, Tomasz Tokarski, s. 28-31
- Środki ochrony skóry - wymagania, dobór, znakowanie, aplikacja i program ochrony skóry (2)
Joanna Kurpiewska, Jolanta Liwkowicz, s. 32-34
- Możliwość lokalizacji źródeł dźwięku przez osoby z dysfunkcją słuchu
Paweł Górski, s. 35-37
- Zasoby piśmiennicze jako źródło zagrożeń chemicznych
Zbigniew Makles, Małgorzata Szewczyńska, s. 38-42
- Badania wpływu rodzaju oleju smarnego oraz prędkości obrotowej na emisję hałasu przekładni zębatych
Andrzej Wieczorek, Jacek Spałek, Maciej Kwaśny, s. 43-45
|
Bezpieczeństwo pracy w fotografii Karolina Farin
Pracę można utrwalić na fotografii, co czasami ma dalsze skutki. Fotograf Lewis Hine, dokumentując pracę dzieci w fabrykach, młynach i kopalniach Stanów Zjednoczonych początku XX wieku pomógł Krajowemu Komitetowi ds. Dzieci Przymuszanych do Pracy w zainicjowaniu publicznej dyskusji na temat warunków pracy nieletnich w Ameryce. Przyczyniło się to do poprawy sytuacji młodocianych pracowników. Obecnie fotografia również wykorzystywana bywa do promocji problematyki zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy. Przykładem tego jest konkurs fotograficzny zorganizowany przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.
Społeczne aspekty kultury bezpieczeństwa na drodze i w firmach transportowych Andrzej Najmiec, Anna Łuczak
W artykule omówione zostały społeczne aspekty kultury bezpieczeństwa w kontekście specyfiki zagrożeń związanych z amatorskim prowadzeniem pojazdów oraz z wykonywaniem zawodu kierowcy. Są w nim poruszone takie zagadnienia, jak: relacje z innymi kierowcami i pasażerami, agresja na drodze, rozmowy przez telefon komórkowy oraz kultura bezpieczeństwa kierowców i przedsiębiorstwa.
Metody socjalizacji adeptów górnictwa na przykładzie działań Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. Agnieszka Szczygielska, Eugeniusz Małobęcki
W procesie socjalizacji młody człowiek przyswaja sobie wiedzę i umiejętność grania roli społecznej, jaką jest rola pracownika, uczy się spełniać swoim zachowaniem oczekiwania innych i przystosować swoje postępowania do postępowań innych. W związku z tym właściwie przygotowany i przeprowadzony proces socjalizacji ma ogromny wpływ na poziom kultury bezpieczeństwa danej osoby, a przez to na ogólny poziom kultury bezpieczeństwa pracy całego przedsiębiorstwa. W artykule omówiono przykłady działań realizowanych przez Katowicki Holding Węglowy S.A. w zakresie socjalizacji adeptów górnictwa.
Psychospołeczne czynniki ryzyka występujące na stanowiskach pracy w sektorze hotelarskim i gastronomicznym Anna Kazenas
W artykule przedstawiono psychospołeczne czynniki ryzyka występujące w sektorze hotelarskim i gastronomicznym. Zaprezentowano aktualne wyniki badań wskazujące na psychospołeczne czynniki ryzyka występujące w tym sektorze i konsekwencje tych czynników dla zdrowia pracowników. Przedstawiono również działania podejmowane na szczeblu europejskim i krajowym mające na celu poprawę warunków pracy i zdrowia pracowników sektora hotelarskiego i gastronomicznego.
Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia osób młodych odbywających staże dla bezrobotnych Barbara Krzyśków
W artykule przedstawiono analizę przepisów dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy w ramach stażu dla bezrobotnych, które chronią w dostateczny sposób stażystę. Jednakże brak kompatybilności pomiędzy przepisami Kodeksu pracy i określającymi zasady odbywania stażu dla bezrobotnych a przepisami regulującymi zasady opieki zdrowotnej nad stażystami, może powodować trudności w realizacji obowiązku przeprowadzenia wstępnych badań lekarskich. Przepisy dotyczące ochrony życia i zdrowia stażystów świadczących pracę w ramach stażu powinny zapewniać taką ochronę.
Motywacja osób niepełnosprawnych do podjęcia i utrzymywania pracy zawodowej Karolina Pawłowska
Motywacja jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o codziennym życiu. Dzięki niej ludzie osiągają cele zgodne z własnymi oczekiwaniami w stosunku do życia oraz do pracy. Jest ona szczególnie ważna w kontekście rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących motywacji osób niepełnosprawnych do podejmowania pracy.
Ocena obciążenia statycznego z zastosowaniem metody OWAS Danuta Roman-Liu, Tomasz Tokarski
W artykule zaprezentowano metodę OWAS służącą do oceny ryzyka rozwoju dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego wraz z dwoma przykładami oceny ryzyka z zastosowaniem tej metody w kontekście zapisów ustawy o emeryturach pomostowych. Przedstawiono stanowisko, które spełnia kryteria określone w ustawie o emeryturach pomostowych oraz takie, które wymagań tych nie spełnia.
Środki ochrony skóry - wymagania, dobór, znakowanie, aplikacja i program ochrony skóry (2) Joanna Kurpiewska, Jolanta Liwkowicz
W CIOP-PIB opracowano projekt wytycznych w zakresie wymagań, doboru i stosowania środków ochrony skóry (ŚOS). Dokument ten obejmuje: sformułowanie definicji, charakterystykę stosowanych środków ochrony skóry, identyfikację zagrożeń i ocenę ryzyka na stanowiskach pracy w odniesieniu do skóry, metody badań, wymagania, oznakowanie i program ochrony skóry.
Zaproponowano sposób znakowania ŚOS w zależności od przeznaczenia: chroniące przed wodą i wodnymi roztworami kwasów zasad, soli, chroniące przed substancjami organicznymi, promieniochronne. Konieczne jest bowiem wyraźne oznakowanie produktów ochronnych w celu odróżnienia od przeznaczonych np. do pielęgnacji ciała. Sprecyzowano „Szczegółowe informacje dotyczące ŚOS”, które powinny być dostępne dla użytkowników np. na stronie internetowej producenta.
Możliwość lokalizacji źródeł dźwięku przez osoby z dysfunkcją słuchu Paweł Górski
Możliwość lokalizacji przestrzennej źródeł dźwięku jest ważnym elementem bezpieczeństwa człowieka w środowisku pracy pozwalająca na określenie odległości od miejsc oraz kierunku, z którego dochodzi dźwięk. W przypadku osób niedosłyszących możliwość właściwej lokalizacji źródeł dźwięku jest w poważnym stopniu zredukowana. Jedną z metod poprawy lokalizacji źródeł dźwięku jest odpowiednia modyfikacja parametrów akustycznych pomieszczenia pracy. W artykule opisano metodykę badawczą, stanowisko laboratoryjne i wstępne badania weryfikacyjne umożliwiające ilościową ocenę lokalizacji źródeł dźwięku przez osoby niedosłyszące.
Zasoby piśmiennicze jako źródło zagrożeń chemicznych Zbigniew Makles, Małgorzata Szewczyńska
Tematem artykułu są zasoby piśmiennicze w Polsce w aspekcie stwarzanych przez nie zagrożeń chemicznych. Podjęte wobec archiwaliów działania ratunkowe wyrażone w wieloletnim programie rządowym „Kwaśny papier” pozwoliły oszacować wielkość „strat”, wybrać najlepsze techniki odkwaszania w skali masowej, zorganizować i uruchomić sieć krajowych laboratoriów rewitalizacyjnych.
Ważnym problemem, który poruszono w artykule jest bezpieczeństwo ludzi, realizujących zadania konserwatorskie, narażonych na zanieczyszczenia chemiczne emitowane do otoczenia z uszkodzonych zasobów oraz stosowanych receptur odkwaszających. Podkreślono, że stan zdrowotny zatrudnionych ludzi uzależniony jest od wyposażenia technicznego stanowisk pracy oraz szeroko pojętego bezpieczeństwa i higieny pracy.
Badania wpływu rodzaju oleju smarnego oraz prędkości obrotowej na emisję hałasu przekładni zębatych Andrzej Wieczorek, Jacek Spałek, Maciej Kwaśny
W artykule przedstawiono wyniki badań doświadczalnych wpływu rodzaju i temperatury zastosowanego oleju oraz prędkości obrotowej na emisję hałasu emitowanego przez przekładnie zębate. W eksperymencie czynnym zostały określone poziomy ciśnienia akustycznego dla 4 rodzajów olei przekładniowych i dla trzech wartości temperatury. Na ich podstawie stwierdzono poprawę właściwości akustycznych przekładni zębatych smarowanych olejami o większej lepkości i o niższej temperaturze.
|