Logo CIOP CIOPMapa serwisu English version
CIOPWsteczPoziom wy¿ejCIOP
.. | Czynniki chemiczne i py³y - materia³y informacyjne | Artyku³y | Artyku³y - zagro¿enia chemiczne | Artyku³y - zagro¿enia py³owe | Artyku³y - wentylacja i klimatyzacja | Nowo¶ci wydawnicze | Bibliografia (CIOP) | Kontakt | Us³ugi | Interesuj±ce odno¶niki


Czynniki chemiczne i py³owe - Przyk³adowe artyku³y


    Pe³na lista artyku³ów w "Bezpieczeñstwie Pracy - Nauka i Praktyka" nt. czynników chemicznych i py³ów
         Strony tematyczne:
                 Czynniki chemiczne
                 Py³y w ¶rodowisku pracy
                 Wentylacja i klimatyzacja pomieszczeñ pracy


Pe³na lista artyku³ów w "Bezpieczeñstwie Pracy - Nauka i Praktyka" dotycz±cych czynników chemicznych i py³ów w ¶rodowisku pracy


Ocena nara¿enia na czynniki biologiczne i chemiczne w ma³ych zak³adach gastronomicznych
Joanna Kowalska, Lidia Zapór

W artykule omówiono czynniki biologiczne i chemiczne wystêpuj±ce w zak³adach gastronomicznych. Przedstawiono równie¿ wyniki oceny nara¿enia zawodowego na stanowiskach pracy uzyskane w ramach prowadzonego w CIOP-PIB zadania z zakresu s³u¿b pañstwowych.

Powa¿ne awarie w transporcie drogowym niebezpiecznych chemikaliów (2) - ocena skutków
Jerzy S. Michalik, Agnieszka Gajek, Leszek S³omka

W artykule przedstawiono przyk³adowe prognozy skutków awarii w transporcie drogowym, wykonane przy zastosowaniu symulacji komputerowej, które dotyczy³y wypadków drogowych z udzia³em cystern przewo¿±cych chlor i amoniak. W symulacji wyznaczono strefy skutków toksycznych ska¿eñ powsta³ych w wyniku wycieku tych gazów z cysterny w terenie otwartym, o lu¼nej oraz o zwartej zabudowie, w warunkach zimowych i letnich. Przedstawiono tak¿e prognozy skutków ataków terrorystycznych – detonacji cystern z kwasem azotowym lub z benzyn± w terenie o zwartej zabudowie. Omówione, porównane i ocenione zosta³y skutki awarii transportowych, powoduj±cych uwolnienie z cystern samochodowych benzyny, chloru oraz amoniaku w zale¿no¶ci od warunków terenowych i atmosferycznych.

Rozporz±dzenie CLP – zharmonizowana klasyfikacja oraz oznakowanie chemikaliów
Katarzyna Miranowicz-Dzier¿awska

W artykule przedstawiono za³o¿enia rozporz±dzenia CLP, ró¿nice miêdzy nowym systemem a dotychczas obowi±zuj±cymi przepisami opartymi na dyrektywach 67/548/EWG i 1999/45/WE Parlamentu Europejskiego i Rady. Omówiono tak¿e terminy wchodzenia w ¿ycie postanowieñ rozporz±dzenia CLP oraz dzia³ania, które nale¿y podj±æ w przypadku, gdy dotychczasowe oznakowanie i opakowanie substancji b±d¼ mieszanin jest niezgodne z jego wymogami.

Czynniki chemiczne w zak³adach fryzjerskich - zagro¿enia i profilaktyka
Ma³gorzata Szewczyñska, El¿bieta Dobrzyñska, Ma³gorzata Po¶niak, Anna Je¿ewska

W artykule omówiono czynniki chemiczne wystêpuj±ce w zak³adach fryzjersko-kosmetycznych. Przedstawiono szkodliwe substancje chemiczne, z którymi fryzjerzy maj± kontakt podczas swoich codziennych czynno¶ci zawodowych oraz stosowane podczas dezynfekcji narzêdzi. Omówiono wyniki oceny nara¿enia zawodowego na stanowiskach fryzjera uzyskane w ramach prowadzonego w CIOP-PIB zadania z zakresu s³u¿b pañstwowych.

Zagro¿enia czynnikami chemicznymi na niektórych stanowiskach pracy przemys³u obuwniczego
Zbigniew Makles, Wojciech Domañski

Substancje chemiczne s± jednym z wielu zagro¿eñ wystêpuj±cych na stanowisku pracy w przemy¶le obuwniczym. ¬ród³em emisji zwi±zków chemicznych do powietrza s± kleje stosowane do ³±czenia elementów obuwia oraz preparaty do wytwarzania spodów metod± wulkanizacji, wtrysku i formowania. W artykule omówiono zagro¿enia na niektórych stanowiskach pracy oraz metody ich wyeliminowania lub ograniczenia.

Zagro¿enia chemiczne i py³owe
Ma³gorzata Po¶niak

Substancje chemiczne i py³y to szkodliwe czynniki ¶rodowiska pracy wystêpuj±ce w zasadzie we wszystkich bran¿ach krajowej gospodarki. Mog± one stanowiæ zagro¿enie dla zdrowia i ¿ycia pracowników, a tak¿e dla ¶rodowiska naturalnego. Badania dotycz±ce tych zagro¿eñ w ¶rodowisku pracy s± prowadzone przez Zak³ad Zagro¿eñ Chemicznych i Py³owych CIOP-PIB. Prowadzone s± prace nad ocen± ³±cznego dzia³ania toksycznego w warunkach in vitro substancji chemicznych i py³ów, w tym równie¿ py³ów o wymiarach nanometrycznych, pomiarem i ocen± nara¿enia zawodowego na nanomateria³y oraz nanocz±stki emitowane w procesach technologicznych, ocen± nara¿enia na czynniki mikrobiologiczne, analiz± toksycznych ksenobiotyków (dioksyn, furanów, wielopier¶cieniowych wêglowodorów aromatycznych), nowymi tworzywami sztucznymi o zmniejszonej palno¶ci oraz ¶rodkami ochrony skóry.

Wynikiem dzia³alno¶ci naukowo-badawczej Zak³adu w ostatnim dziesiêcioleciu by³o m.in. opracowanie ponad 100 polskich norm z zakresu ochrony czysto¶ci powietrza dotycz±cych metod oznaczania substancji chemicznych i py³ów w ¶rodowisku pracy. Wykonywanie ekspertyz w zakresie oceny nara¿enia na szkodliwe czynniki chemiczne, biologiczne i py³y w ¶rodowisku pracy oraz w ¶rodowisku pozazawodowym, a tak¿e oceny stanu instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych s± równie¿ istotnymi kierunkami dzia³añ Zak³adu.

Zak³ady niesevesowskie: struktura bran¿owa, rodzaje zak³adów, niebezpieczne substancje chemiczne oraz stan zarz±dzania ryzykiem powa¿nych awarii przemys³owych
Agnieszka Gajek, Jerzy S. Michalik, Pawe³ Janik, Dariusz Dziwulski, S³awomir Zaj±c, Andrzej Adamczyk, S³awomir Sakrajda, Wies³aw Rybacki

Na podstawie analiz baz danych KG PSP okre¶lono strukturê grup rodzajowych zak³adów niesevesowskich oraz ich profil bran¿owy. Spo¶ród 1205 zak³adów najwiêksz± grupê stanowi± zak³ady przemys³owe - 796, a nastêpnie obiekty magazynowe (273) oraz komunalne - 92. Najliczniejsze s± zak³ady przemys³u spo¿ywczego - 450, a w tym 155 zak³adów przemys³u mleczarskiego, 107 owocowo-warzywnego oraz 81 miêsnego. Najwiêksz± grupê obiektów magazynowych (273) stanowi± magazyny paliw p³ynnych wêglowodorowych.

Okre¶lono ilo¶ci i czêstotliwo¶æ wystêpowania niebezpiecznych substancji chemicznych, wraz z danymi dotycz±cymi ich klasyfikacji. Liczba przypadków wystêpowania substancji niebezpiecznych w zak³adach niesevesowskich wynios³a ponad 3000, najczê¶ciej wystêpowa³y: amoniak - 487 razy oraz kwasy nieorganiczne - 452 przypadki.

Przedstawiono wstêpne wnioski z kontroli 50 zak³adów niesevesowskich, wykonanych przez PIP, dotycz±cych przestrzegania przepisów BHP oraz stanu zarz±dzania bezpieczeñstwem w kontek¶cie zapobiegania powa¿nym awariom oraz ograniczania ich skutków.

Znaczniki gazowe w ocenie emisji zanieczyszczeñ przenoszonych powietrzem
Tomasz Jankowski

W artykule przedstawiono za³o¿enia metody oceny emisji substancji przenoszonych powietrzem z maszyn zgodnie z zaleceniami PN-EN 1093-2. W normie tej okre¶lono sposoby postêpowania podczas wyznaczania wielko¶ci emisji zanieczyszczeñ z maszyny, w okre¶lonych warunkach pracy maszyny, z zastosowaniem metody znaczników gazowych. Zasad± metody pomiarów jest generowanie znacznika gazowego ze znanym i sta³ym strumieniem, symuluj±cym aerodynamiczne zachowanie siê rzeczywistego zanieczyszczenia, a nastêpnie na prowadzeniu pomiarów stê¿enia znacznika gazowego i rzeczywistego zanieczyszczenia w otoczeniu ¼ród³a emisji.

Rozporz±dzenie REACH - wymagania dotycz±ce karty charakterystyki substancji chemicznej
Ewa Gawêda, Halina Puchalska

W artykule przedstawiono informacje i komentarze do postanowieñ rozporz±dzenia REACH dotycz±ce kart charakterystyk substancji i preparatów chemicznych, jak równie¿ aktualne wymagania odno¶nie do SDS (Safety Data Sheets) - uk³adu oraz zakresu informacji zawartych w poszczególnych punktach karty. Omówiono tak¿e zmiany jakie zasz³y w porównaniu do wymagañ obowi±zuj±cych przed wej¶ciem w ¿ycie tego rozporz±dzenia.

Instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne - metody czyszczenia i dezynfekcji (2)
Anna Charkowska, Anna Bogdan

W artykule omówiono sposoby czyszczenia i dezynfekcji przewodów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Przedstawiono tak¿e przyk³adowe urz±dzenia czyszcz±ce oraz wskazano wady i zalety dezynfekcji za pomoc± biocydów i lamp UV-C.

Rozporz±dzenie REACH - sporz±dzanie raportu bezpieczeñstwa chemicznego
Katarzyna Miranowicz-Dzier¿awska

W artykule omówiono raport bezpieczeñstwa chemicznego zawieraj±cy wyniki przeprowadzonej oceny bezpieczeñstwa chemicznego, który jest czê¶ci± dokumentacji rejestracyjnej sk³adanej do Europejskiej Agencji Chemikaliów. Obowi±zek sporz±dzania raportu bezpieczeñstwa chemicznego wynika z rozporz±dzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. nr 1907/2006 w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleñ i stosowanych ograniczeñ w zakresie chemikaliów (REACH), utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów, zmieniaj±ce dyrektywê 1999/45/WE oraz uchylaj±ce rozporz±dzenie Rady (EWG) nr 793/93 i rozporz±dzenie Komisji (WE) nr 1488/94, jak równie¿ dyrektywê Rady 76/769/EWG i dyrektywy Komisji 91/155/EWG, 93/67/EWG, 93/105/WE i 2000/21/WE. Rozporz±dzenie to wesz³o w ¿ycie 1 czerwca 2007 r.

Neurologiczne skutki zawodowej ekspozycji na o³ów
Pawe³ Gaæ, Marta Waliszewska, Marcin Zawadzki, Rafa³ Porêba, Ryszard Andrzejak

Nara¿enie na o³ów stanowi w naszym kraju nadal istotny problem zdrowotny. W pracy zosta³y przedstawione aktualne pogl±dy dotycz±ce mechanizmów i skutków toksycznego wp³ywu o³owiu na uk³ad nerwowy. Omówione zosta³y w szczególno¶ci wp³yw o³owiu na centralny i obwodowy uk³ad nerwowy, znaczenie o³owiu w powstawaniu nieprawid³owo¶ci w rozwoju uk³adu nerwowego p³odu, neuropsychologiczne skutki dzia³ania o³owiu na dzieci oraz mikromechanizmy zmian w uk³adzie nerwowym w wyniku przewlek³ej ekspozycji na o³ów. Opisywane skutki ekspozycji na o³ów powinny sk³aniaæ do dalszej redukcji zawodowego i ¶rodowiskowego nara¿enia na ten metal, a istniej±ce rozbie¿- no¶ci do kontynuowania badañ w tej dziedzinie.

Instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne - kontrola stanu higienicznego (1)
Anna Bogdan, Anna Charkowska

W artykule omówiono wp³yw zanieczyszczenia przewodów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych na jako¶æ ¶rodowiska w pomieszczeniach biurowych i na zdrowie pracowników. Przedstawiono równie¿ obecny stan prawny dotycz±cy kontroli czysto¶ci przewodów w Polsce i pozosta³ych krajach.

Gospodarka odpadami chemicznymi w mikro-, ma³ych i ¶rednich przedsiêbiorstwach
Zbigniew Makles, Wojciech Domañski

W artykule przedstawiono ogólne informacje o M¦P i MP prowadz±cych dzia³alno¶æ us³ugowo- produkcyjn± z wykorzystaniem substancji chemicznych oraz towarzysz±cej jej generacji niebezpiecznych odpadów. Omówiono wymagania w zakresie prowadzenia gospodarki odpadami chemicznymi oraz funkcjonowania systemu zbierania i gromadzenia odpadów, a tak¿e funkcjonowania przyk³adowego systemu gospodarki odpadami niebezpiecznymi. Podano równie¿ akty prawne obowi±zuj±ce w Polsce, dotycz±ce omawianego zagadnienia.

Wdra¿anie postanowieñ rozporz±dzenia REACH
Jerzy S. Michalik

W artykule przedstawiono informacje i komentarze o wybranych, najbardziej istotnych postanowieniach rozporz±dzenia REACH. Przedstawiono harmonogram wdra¿ania g³ównych postanowieñ REACH. Omówiono wa¿ne na obecnym etapie wdra¿ania rozporz±dzenia procedury i wymagania, dotycz±ce nowego formatu kart charakterystyki substancji oraz rejestracji wstêpnej. Przedstawiono i skomentowano wymagania rozporz±dzenia REACH odnosz±ce siê do rejestracji wstêpnej oraz procedury jej realizacji.

Suplementy diety - korzy¶ci i dzia³ania niepo¿±dane
Marzena Mieszkowska, Ewa Michota-Katulska

Suplementy diety s± to skoncentrowane ¼ród³a witamin, minera³ów lub innych substancji, wytworzone i wprowadzone do obrotu w formie umo¿liwiaj±cej dawkowanie (w kapsu³kach, tabletkach, proszku lub p³ynie). W artykule zosta³y omówione zarówno korzy¶ci przyjmowania, jak i zagro¿enia wynikaj±ce z nieprawid³owego stosowania preparatów uzupe³niaj±cych dietê. W szczególno¶ci zosta³a zwrócona uwaga na towarzysz±ce ewentualne dzia³ania niepo¿±dane, takie jak: przedawkowania tych preparatów, stosowanie w niewystarczaj±cych ilo¶ciach, interakcje z lekami, wp³yw na wyniki badañ diagnostycznych oraz przeciwwskazania przy niektórych chorobach.

Zagro¿enia chemiczne i py³owe w procesach produkcji wyrobów metalowych
Ewa Gawêda

W artykule przedstawiono zagadnienia dotycz±ce szkodliwych czynników chemicznych oraz py³ów wystêpuj±cych na stanowiskach produkcji wyrobów metalowych. Opisano procesy produkcyjne i materia³y stosowane do produkcji. Wskazano czynniki chemiczne, które powinny byæ przedmiotem pomiarów oraz oceny nara¿enia zawodowego w poszczególnych grupach procesów.

Odory w ¶rodowisku pracy rolnika-hodowcy. ¬ród³a, zagro¿enia, usuwanie
Zbigniew Makles, Wojciech Domañski

¦rodowisko pracy rolnika-hodowcy, nie jest wolne od zagro¿eñ powodowanych obecno¶ci± wielu czynników natury chemicznej, biologicznej, fizycznej. Wyj±tkowo niebezpieczne s± substancje chemiczne emitowane do powietrza pomieszczeñ inwentarskich z materia³u biologicznego : obornika, gnojówki i gnojowicy, charakteryzuj±ce siê nieprzyjemnym zapachem. W artykule wymieniono ¼ród³a powstawania i emisji substancji z³owonnych, zagro¿enia jakie stwarzaj± dla cz³owieka oraz sposoby ich usuwania z powietrza.

¦lady pestycydów - niebezpieczne dla cz³owieka i ¶rodowiska
Zbigniew Makles, Wojciech Domañski

Chemiczne ¶rodki ochrony ro¶lin maj± olbrzymie znaczenie w powiêkszaniu efektywno¶ci i jako¶ci produkcji rolnej. Jednak nieracjonalne ich stosowanie wywiera negatywny wp³yw na ¶rodowisko i cz³owieka, jest przyczyn± wielu chorób oraz zatruæ pracowników rolnych i konsumentów produktów spo¿ywczych. Prowadzona w UE strategia zrównowa¿onego stosowania pestycydów ma doprowadziæ do eliminacji zagro¿eñ jakie zwi±zane s± z ich stosowaniem. W artykule omówiono uregulowania prawne, kierunki dzia³añ zapobiegawczych i ochronnych w zakresie zdrowia cz³owieka, kryteria klasyfikacji pestycydów oraz problemy kontroli analitycznej ¶ladowych pozosta³o¶ci pestycydów w ¿ywno¶ci na podstawie norm i procedur badawczych. Wskazano kierunki ograniczania zu¿ycia pestycydów.

Niebezpieczne substancje chemiczne emitowane z farb drukowych
Joanna Kowalska, Ivan Makhniashvili, Ma³gorzata Po¶niak

"Farby drukowe - wielosk³adnikowe mieszaniny substancji chemicznych o ró¿nych w³a¶ciwo¶ciach fizykochemicznych i toksycznych, mog± stanowiæ zagro¿enia dla zdrowia pracowników, zarówno na etapie ich produkcji, jak równie¿ w procesie drukowania.
W artykule przedstawiono substancje chemiczne mog±ce wystêpowaæ w powietrzu na stanowiskach pracy w zak³adach poligraficznych. Wskazano, ¿e g³ównym ¼ród³em emisji substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia pracowników s± rozpuszczalniki zawarte w spoiwach oraz rozcieñczalniki farb drukowych. "

Smog w ¶rodowisku miejskim
Ivan Makhniashvili, Zbigniew Makles

W artykule przedstawiono informacje o negatywnych oddzia³ywaniach przemys³u i transportu na sk³ad powietrza atmosferycznego w miastach oraz o przemianach fizycznych i chemicznych emitowanych zanieczyszczeñ tworz±cych swoisty stan powietrza zwany smogiem. Przedstawiono tak¿e kierunki dzia³añ zmierzaj±cych do zminimalizowania lub wyeliminowania procesów towarzysz±cych tworzeniu siê smogu w powietrzu miejskim.

Nara¿enie na metale i ich zwi±zki w procesach produkcji szk³a
Dorota Kondej

W artykule przedstawiono zagadnienia dotycz±ce wystêpowania metali i zwi±zków metali w procesach produkcji wyrobów szklanych. Przybli¿ono historiê wytwarzania szk³a. Opisano etapy procesu produkcyjnego, klasyfikacjê szk³a opart± na sk³adzie chemicznym oraz rodzaje produktów wytwarzanych przez przemys³ szklarski. Omówiono surowce zawieraj±ce metale i zwi±zki metali dodawane w procesie produkcyjnym w celu poprawienia w³a¶ciwo¶ci u¿ytkowych wyrobów szklanych, ale mog±cych stanowiæ te¿ istotne zagro¿enie dla zdrowia pracowników zatrudnionych przy produkcji wyrobów ze szk³a.

REACH - projekt rozporz±dzenia Parlamentu Europejskiego oraz Rady w sprawie rejestracji, oceny, dopuszczania i ograniczania chemikaliów. Przyczyny i przes³anki
Jerzy S. Michalik

Przedstawiono przyczyny i przes³anki uzasadniaj±ce potrzebê zastosowania nowych zasad postêpowania w odniesieniu do niebezpiecznych substancji chemicznych w Unii Europejskiej: du¿e nara¿enie pracowników na dzia³anie substancji chemicznych, nieskuteczno¶æ obecnego prawodawstwa Wspólnotowego dotycz±cego substancji chemicznych w zakresie zapewnienia bezpieczeñstwa i zdrowia pracowników, konsumentów oraz ¶rodowiska naturalnego.

Zagro¿enia organicznymi zwi±zkami metali w procesach produkcji i przetwarzania polichlorku winylu
Jolanta Surgiewicz

W artykule przedstawiono zagadnienia zwi±zane ze stosowaniem organicznych zwi±zków metali przy produkcji i przetwarzaniu polichlorku winylu (PVC). Przedstawiono grupy i rodzaje organicznych zwi±zków metali, aktualnie stosowanych jako stabilizatory PVC, do produkcji okre¶lonych produktów u¿ytkowych. Wyniki wstêpnych pomiarów stê¿eñ zwi±zków cynoorganicznych, stosowanych jako stabilizatory, w kilku wybranych procesach przemys³owych wskazuj± na obecno¶æ tych zwi±zków w ¶rodowisku pracy.

Ocena szkodliwo¶ci farb
Krzysztof M. Benczek, Stanis³aw Gorzkowski

W artykule przedstawiono zagadnienia dotycz±ce emisji szkodliwych substancji chemicznych przy stosowaniu farb ekologicznych. Omówiono podstawowe rodzaje farb ekologicznych, ogólnie uznawanych za bezpieczne i rodzaje substancji emitowanych na poszczególnych etapach ich stosowania. Podano tak¿e sposób okre¶lania szkodliwo¶ci ró¿nych rodzajów farb.

Zagro¿enia chemiczne w przemy¶le farmaceutycznym
Magdalena Galwas

Pracownicy przemys³u farmaceutycznego mog± byæ nara¿eni na wiele niebezpiecznych substancji chemicznych. W artykule omówiono g³ówne zagro¿enia zwi±zane z dermalnym i inhalacyjnym nara¿eniem na substancje farmakologicznie czynne. Przedstawiono substancje z grupy przeciwnowotworowych cytostatyków, hormonów sterydowych oraz antybiotyków zaklasyfikowanych do niebezpiecznych farmaceutyków. Przedstawiono tak¿e zasady kontroli nara¿enia zawodowego na niebezpieczne substancje farmaceutyczne.

Niekontrolowane procesy spalania jako ¼ród³a powstawania dioksyn i furanów
Ma³gorzata Szewczyñska, El¿bieta Ekiert, Ma³gorzata Po¶niak

Artyku³ zawiera ogólne informacje dotycz±ce procesów niekontrolowanego spalania jako ¼róde³ powstawania trwa³ych zwi±zków organicznych, w tym dioksyn i furanów. W artykule przedstawiono podstawowe przepisy prawne dotycz±ce uwalniania dioksyn do ¶rodowiska oraz omówiono zagro¿enia zdrowia cz³owieka zwi±zane z ich emisj±.

Oznaczanie mg³y olejowej w powietrzu na stanowiskach pracy metod± wagow±
Ewa Gawêda, Kazimierz Bednarek, Zbigniew Szyd³o

W artykule podano wybrane informacje na temat stosowania mg³y oleju mineralnego do smarowania mechanizmów maszyn, a tak¿e obowi±zuj±ce w Polsce warto¶ci dopuszczalnych stê¿eñ olejów mineralnych i omówiono metody stosowane do oznaczania mg³y olejowej w powietrzu na stanowiskach pracy.
Na podstawie wyników badañ rozpoznawczych zaproponowano alternatywny, wagowy sposób pomiaru ilo¶ci oleju osadzaj±cego siê na filtrach z pobranych próbek powietrza, ³atwiejszy w realizacji i mniej kosztowny od obecnie stosowanego sposobu pomiaru za pomoc± spektrofotometru.

Produkcja okuæ budowlanych i galanterii metalowej - analiza zagro¿eñ
Ewa Gawêda, Dorota Kondej

W artykule przedstawiono zagadnienia dotycz±ce szkodliwych czynników ¶rodowiska pracy wystêpuj±cych przy produkcji ró¿nego rodzaju okuæ budowlanych i meblowych oraz galanterii metalowej. Scharakteryzowano zak³ady produkuj±ce akcesoria metalowe oraz asortyment wytwarzanych wyrobów. Opisano etapy procesu produkcyjnego. Przedstawiono zagro¿enia czynnikami chemicznymi i fizycznymi oraz mo¿liwe skutki zdrowotne

Dioksyny w procesach spalania odpadów medycznych
Ma³gorzata Szewczyñska, El¿bieta Ekiert, Zbigniew Makles

Artyku³ zawiera ogólne informacje dotycz±ce spalarni odpadów medycznych, miêdzy innymi z terenu województwa mazowieckiego, g³ównie pod k±tem emisji dioksyn i furanów. Przedstawiono i omówiono równie¿ uzyskane wyniki analizy PCDDs/Fs w próbkach popio³ów pobieranych z przyszpitalnych spalarni odpadów medycznych.

Skuteczno¶æ filtracji cz±stek nanometrycznych przez materia³y filtracyjne
El¿bieta Jankowska

W artykule przedstawiono wyniki badania skuteczno¶ci frakcyjnej materia³ów stosowanych w filtrach dok³adnych z grupy F (dla frakcji cz±stek od 29 do 279 nm) i w filtrze wysoko skutecznym z grupy HEPA (dla frakcji cz±stek od 32 do 225 nm). Badania przeprowadzono przy ró¿nych prêdko¶ciach przep³ywu aerozolu atmosferycznego (filtry z grupy F) i aerozolu DEHS (filtr z grupy HEPA).

Z³owonne gazy w ¶rodowisku pracy
Zbigniew Makles, Magdalena Galwas-Zakrzewska

W artykule opisano zwi±zki chemiczne okre¶lane jako substancje wywo³uj±ce nieprzyjemne odczucia wêchowe charakteryzowane s³owem odór, fetor lub smród, czêsto te¿ zwane gazami z³owonnymi. Powstaj± one w ¶rodowisku w ró¿nych warunkach i jako po³±czenia lotne przechodz± do powietrza. Wyj±tkowa ich uci±¿liwo¶æ mo¿e wystêpowaæ w miejscach pracy powoduj±c dyskomfort przebywaj±cych tam ludzi, a przy d³u¿szych ekspozycjach stwarzaj±c powa¿ne zagro¿enie dla zdrowia i ¿ycia cz³owieka.

Ocena ryzyka zawodowego - nara¿enie na czynniki chemiczne (1)
Ma³gorzata Po¶niak

W artykule przedstawiono zaproponowane przez Advisory Committee on Safety, Hygiene and Health Protection at Work of European Commission Employment and Social Affairs zasady oceny ryzyka zawodowego zwi±zanego z nara¿eniem na czynniki chemiczne w ¶rodowisku pracy, dla których nie ma ustalonych warto¶ci najwy¿szych dopuszczalnych stê¿eñ. Podstaw± tej oceny s± zagro¿enia dla zdrowia powodowane przez czynniki chemiczne, ich zdolno¶æ przedostawania siê do powietrza na stanowiskach pracy oraz u¿ywana ilo¶æ.

Wykorzystanie metod wizualizacji przep³ywu powietrza i znaczników gazowych w badaniach rozprzestrzeniania siê zanieczyszczeñ w pomieszczeniu pracy
Tomasz Jankowski, El¿bieta Jankowska

W artykule przedstawiono wyniki badañ rozprzestrzeniania siê zanieczyszczeñ powietrza w pomieszczeniu pracy z zastosowaniem wizualizacji przep³ywu powietrza oraz metody znaczników gazowych. Badania przeprowadzono przez okre¶lanie kierunków przep³ywu powietrza i stê¿eñ znacznika gazowego w strefie oddychania pracowników obs³uguj±cych stanowisko pracy, stanowi±ce ¼ród³o emisji, oraz w strefie oddychania pracownika wykonuj±cego czynno¶ci na stanowisku pracy, znajduj±cym siê w tym samym pomieszczeniu.

Zagro¿enia czynnikami chemicznymi przy wylewaniu posadzek z betonu i tworzyw sztucznych
Wojciech Domañski, Zbigniew Makles

W artykule opisano wspó³czesne rodzaje i typy posadzek - elementów konstrukcyjnych odgrywaj±cych wa¿na rolê w zakresie bezpieczeñstwa i higieny pracy cz³owieka. Omówiono rodzaje zagro¿eñ jakie s± udzia³em zatrudnionych przy nak³adaniu posadzek w obiektach przemys³owych i u¿yteczno¶ci publicznej, rodzaje i formy wydzielaj±cych siê zanieczyszczeñ i sposoby przeciwdzia³ania negatywnym skutkom oddzia³ywania tych zanieczyszczeñ na organizm cz³owieka

Arsen i jego zwi±zki w ¶rodowisku pracy - zagro¿enia, ocena nara¿enia
Ewa Gawêda

W artykule podano podstawowe informacje nt. w³a¶ciwo¶ci fizykochemicznych, stosowania, toksyczno¶ci, warto¶ci normatywów higienicznych arsenu i jego zwi±zków. Omówiono znormalizowane metody oznaczania arsenu w powietrzu na stanowiskach pracy i przedstawiono nowoopracowan± metodê oznaczania arsenu i jego zwi±zków z zastosowaniem absorpcyjnej spektrometrii atomowej z kuwet± grafitow±. Rozwa¿ono problemy zwi±zane z ocen± nara¿enia zawodowego dla arsenu i zwi±zków arsenu, z których niektóre zosta³y sklasyfikowane jako rakotwórcze kategorii 1.

Nanomateria³y - nowe mo¿liwo¶ci, nowe zagro¿enia
Zbigniew Makles

Nanotechnologia - interdyscyplinarna dziedzina wiedzy jest najbardziej dynamicznie rozwijaj±c± siê technologi±, która pozwala siêgaæ po same elementarne cz±steczki materii - atomy i budowaæ z nich urz±dzenia, maszyny i ró¿ne materia³y. Niedawno odkryte nanocz±steczki materii zbudowanej z wêgla - fulereny i nanorurki oraz podobne do nich wielko¶ci± cz±steczki metali i ich tlenków zaczynaj± odgrywaæ w gospodarce ogromn± rolê, która w perspektywie czasu mo¿e doprowadziæ do powa¿nych zmian w ¿yciu cz³owieka. W artykule zebrano wybrane informacje o nowych nanomateria³ach, ich wykorzystaniu oraz zagro¿eniach, które ze sob± nios± w tym zakresie.

Odlewnictwo ¿eliwa - zagro¿enia chemiczne
Ivan Makhniashvili, Ma³gorzata Szewczyñska, El¿bieta Ekiert

"Odlewnictwo ¿eliwa nale¿y do ga³êzi przemys³u o zwiêkszonym ryzyku zawodowym. Podczas ca³ego procesu produkcji odlewów pracownicy s± nara¿eni na niebezpieczne, szkodliwe i uci±¿liwe czynniki, które mog± byæ przyczyn± chorób zawodowych oraz wypadków przy pracy. W artykule przedstawiono wyniki badañ nara¿enia zawodowego na substancje chemiczne w piêciu odlewniach ¿eliwa. Przeprowadzone badania wykaza³y obecno¶æ benzenu i wielopier¶cieniowych wêglowodorów aromatycznych (WWA), substancji o dzia³aniach rakotwórczych, na oko³o 80% objêtych badaniami stanowiskach pracy. Stê¿enia benzenu by³y w zakresie od 0,0016 do 1,56 mg/m3, natomiast WWA od 0,0008 do 0,15 µg/m3."

Spalanie odpadów komunalnych - ryzyko zdrowotne
Andrzej Starek

W artykule omówiono zagadnienie spalania odpadów komunalnych (SOK) w aspekcie nara¿enia zdrowotnego osób mieszkaj±cych w pobli¿u instalacji SOK oraz pracowników tych instalacji. Przytoczone dane z pi¶miennictwa o wynikach badañ epidemiologicznych nad zdrowotnymi skutkami nara¿enia na czynniki chemiczne emitowane przez SOK s± rozbie¿ne, ale stanowi± wstêpny sygna³ o prawdopodobnym ryzyku zdrowotnym.

Biocydy w ¶rodowisku pracy
Magdalena Galwas-Zakrzewska

Substancje i preparaty biobójcze s± wykorzystywane w celu ochrony przed szkodliwymi czynnikami biologicznymi. W ustawodawstwie polskim i europejskim dotycz±cym produktów biobójczych wprowadzono konieczno¶æ rejestracji na podstawie przeprowadzonej oceny ryzyka. Produkty biobójcze zosta³y sklasyfikowane w 23 grupach podzielonych na cztery g³ówne kategorie. W artykule omówiono ryzyko wyst±pienia nara¿enia zawodowego na substancje biobójcze w ró¿nych ga³êziach przemys³u. Ryzyko zwi±zane z nara¿eniem pojawia siê zarówno w czasie produkcji, dystrybucji jak i stosowania produktów. Pracownicy nara¿eni s± przede wszystkim przez drogi oddechowe i skórê.

Dianowe ¿ywice epoksydowe - zagro¿enia czynnikami chemicznymi
Wojciech Domañski

W artykule omówiono zagro¿enia czynnikami chemicznymi wystêpuj±cymi podczas produkcji i przetwórstwa dianowych ¿ywic epoksydowych. Same ¿ywce epoksydowe nie stwarzaj± zagro¿enia dla pracowników, lecz surowce stosowane do ich produkcji oraz do ich modyfikacji i utwardzania s± substancjami szkodliwymi i niebezpiecznymi dla zdrowia. W artykule w formie tabel zestawiono podstawowe informacje o niebezpiecznych i szkodliwych substancjach najczê¶ciej stosowanych przy produkcji i przetwórstwie dianowych ¿ywic epoksydowych.

Zanieczyszczenia chemiczne w ¶rodowisku pracy biurowej - ocena nara¿enia
Ma³gorzata Po¶niak, Ivan Makhniashvili, Ewa Kozie³, El¿bieta Jankowska

Chemiczne zanieczyszczenia powietrza maj± istotny wp³yw na jako¶æ powietrza w pomieszczeniach pracy biurowej. W artykule omówiono wyniki badañ i oceny nara¿enia na lotne zwi±zki organiczne w 50 pomieszczeniach budynków biurowych. Przeprowadzone badania identyfikacyjne wykaza³y obecno¶æ wielosk³adnikowych mieszanin zwi±zków chemicznych. Zwi±zki te wystêpowa³y w stê¿eniach, które mog± mieæ wp³yw na wystêpowanie syndromu chorego budynku SBS u pracowników, szczególnie w budynkach nie klimatyzowanych. Ze wzglêdu na brak w przepisach krajowych kryteriów umo¿liwiaj±cych ocenê czysto¶ci powietrza i oceny nara¿enia na substancje chemiczne w pomieszczeniach pracy biurowej, zaproponowano stosowanie jako warto¶ci dopuszczalnej - stê¿enie TVOCs - 200 mg/m3. Przeprowadzone badania wykaza³y przekroczenie tej warto¶ci w 58% badanych pomieszczeñ w budynkach z systemem wentylacji naturalnej oraz w 45% badanych pomieszczeñ w budynkach klimatyzowanych.

Ozon bezpieczeñstwo ludzi i ¶rodowiska
Zbigniew Makles, Magdalena Galwas-Zakrzewska

Ozon odgrywa fundamentaln± rolê w zachowaniu ¿ycia na Ziemi. Jego obecno¶æ w stratosferze zapobiega destruktywnemu oddzia³ywaniu promieniowania ultrafioletowego na przyrodê o¿ywion±, ma równie¿ wp³yw na warunki pogodowe w ró¿nych strefach geofizycznych globu ziemskiego. W materiale przedstawiono informacje o tym po³±czeniu, jego gospodarczym znaczeniu i wykorzystaniu oraz o czynnikach chemicznych zubo¿aj±cych warstwê ozonowa, a tak¿e o zagro¿eniach dla ludzi i ¶rodowiska powodowanych zmniejszaniem siê zawarto¶ci ozonu w atmosferze ziemskiej. Podano równie¿ przepisy prawne zwi±zane z ogólnie pojêt± ochron± ¶rodowiska.

Szkodliwe substancje chemiczne emitowane przez wybrane urz±dzenia biurowe
Ewa Gawêda

"Przedstawiono wyniki pomiarów stê¿eñ szkodliwych substancji chemicznych emitowanych podczas pracy urz±dzeñ biurowych (kserokopiarki, drukarki laserowe). Badaniami objêto 35 pomieszczeñ w 5 budynkach biurowych usytuowanych w Warszawie. Wykonano pomiary ozonu oraz tlenków azotu. Do oznaczania ozonu zastosowano metodê wg PN-Z-04007-2:1994, tlenki azotu oznaczano przy u¿yciu wska¼ników rurkowych.
Wyniki badañ wskazuj± na brak zagro¿enia tlenkami azotu zarówno pomieszczeniach, w których urz±dzenia biurowe pracuj± z niewielkim nasileniem (drukowanie pojedynczych stron tekstu na u¿ytek w³asny) jak i w pomieszczeniach kserokopiarni. Ponadto nawet w pomieszczeniach kserokopiarni, w których urz±dzenia biurowe pracowa³y intensywnie poziom ozonu nie przekracza³ 0,1 mg/m3."

Azbest - nara¿enie i skutki zdrowotne
Edward Wiêcek

W artykule przedstawiono problemy zawodowej, parazawodowej i ¶rodowiskowej ekspozycji na w³ókna azbestowe. Jak wynika z badañ klinicznych i epidemiologicznych, nara¿enie na py³y azbestu jest zwi±zane z rozwojem pylicy azbestowej, raka p³uca oraz nowotworów op³ucnej i otrzewnej. W pracy przedyskutowano mo¿liwe mechanizmy tych chorób. Przedstawiono tak¿e zapadalno¶æ na azbestozale¿ne choroby zawodowe w Polsce i ryzyko nowotworowe przy ró¿nych scenariuszach nara¿enia.

Klasyfikacje chemicznych czynników rakotwórczych - przegl±d
S³awomir Czerczak

W artykule omówiono kryteria oceny dzia³ania rakotwórczego przyjête przez Miêdzynarodow± Agencjê Badañ nad Rakiem (IARC) oraz klasyfikacje czynników rakotwórczych przyjête w USA, Niemczech, Unii Europejskiej i w Polsce.

Bezpieczeñstwo pracy przy magazynowaniu i transporcie ropy naftowej oraz produktów ropopochodnych
Zbigniew Makles

W artykule przedstawiono ogólne informacje zwi±zane z rop± naftow± i jej produktami, dokonano krótkiego przegl±du jej w³a¶ciwo¶ci fizykochemicznych, przedstawiono sposoby magazynowania i transportu. Podano w skrócie negatywne skutki oddzia³ywania produktów petrochemicznych oraz formy i sposoby ochrony dróg oddechowych i skóry cz³owieka.

Zagro¿enia metalami ciê¿kimi w procesach nak³adania pow³ok antykorozyjnych
Jolanta Surgiewicz

"Technologie nak³adania pow³ok ochronnych s±, dla pracowników tego dzia³u przemys³u, ¼ród³em zagro¿enia metalami ciê¿kimi, w¶ród których: nikiel, chrom (VI) i kadm oraz ich zwi±zki s± zaliczane do substancji rakotwórczych. Najbardziej popularnymi procesami galwanicznymi powadzonymi obecnie w kraju s±: chromowanie, niklowanie, cynowanie, kadmowanie i cynkowanie.
Do oznaczania metali oraz ich zwi±zków zawartych w powietrzu na stanowiskach pracy zastosowano metodê absorpcyjnej spektrometrii atomowej (ASA) z elektrotermiczn± atomizacj± i atomizacj± w p³omieniu, której optymalizacja stanowi podstawê do uzyskania prawid³owego wyniku analitycznego. Oznaczenie stê¿eñ metali i ich zwi±zków w powietrzu na stanowiskach pracy w ró¿nych technologiach nak³adania pow³ok ochronnych umo¿liwi ocenê nara¿enia pracowników tego dzia³u przemys³u."

Wp³yw biokomponentów na sk³ad spalin silnikowych
Magdalena Galwas-Zakrzewska, Zbigniew Makles

Motoryzacja wprowadza do ¶rodowiska naturalnego wiele zanieczyszczeñ. Wed³ug ¶wiatowych wyliczeñ transport jest ¼ród³em 20% emitowanego do atmosfery ditlenku wêgla. Udzia³ ten bêdzie wzrasta³ w przysz³o¶ci w miarê rozwoju przemys³u motoryzacyjnego na ¶wiecie, opartego na konwencjonalnych paliwach. Nadziej± dla ¶rodowiska naturalnego, w tym tak¿e dla cz³owieka, jest wprowadzenie biopaliw, których wykorzystanie prawdopodobnie spowoduje spadek emisji zanieczyszczeñ. W artykule przedstawiono wyniki badañ zwi±zanych z wielko¶ci± emisji zanieczyszczeñ w zale¿no¶ci od rodzajów paliw, z uwzglêdnieniem biopaliw.

Kadm i jego zwi±zki w ¶rodowisku pracy - zagro¿enia, ocena ryzyka zawodowego
Ewa Gawêda

"W artykule podano podstawowe informacje na temat w³a¶ciwo¶ci fizykochemicznych, stosowania, toksycznoúci, warto¶ci normatywów higienicznych kadmu i jego zwi±zków. Omówiono znormalizowane metody oznaczania kadmu w powietrzu na stanowiskach pracy i przedstawiono nowo opracowan± metodê oznaczania kadmu i jego zwi±zków z zastosowaniem absorpcyjnej spektrometrii atomowej z kuwet± grafitow±. Rozwa¿ono problemy zwi±zane z ocen± nara¿enia zawodowego w odniesieniu do kadmu i jego zwi±zków."

Biopaliwa w polityce ekologicznej Unii Europejskiej
Magdalena Galwas-Zakrzewska, Zbigniew Makles

"Autorzy przedstawili politykê ekologiczn± i stan formalnoprawny Unii Europejskiej w zakresie wykorzystania biopaliw w pojazdach mechanicznych. Na podstawie zaleceñ Protokó³u z Kyoto, zwi±zanych z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych, g³ównie ditlenku wêgla, w Unii Europejskiej zwrócono uwagê na alternatywne ¼ród³a energii dla pojazdów mechanicznych - biopaliwa.
Odpowiednie dyrektywy w tej sprawie przewiduj± stopniowy wzrost poda¿y na rynku biopaliw oraz ich zawarto¶ci w tradycyjnym paliwie wêglowodorowym."

Skuteczno¶æ urz±dzeñ wentylacji miejscowej wywiewnej
Maciej Gliñski

"Autor przedstawi³ stan przedsiêwziêæ normalizacyjnych w zakresie oceny parametrów zwi±zanych z emisj± zanieczyszczeñ z maszyn i urz±dzeñ oraz skuteczno¶ci dzia³ania odci±gów wentylacyjnych. Omówi³ dotychczas stosowane metody badañ w omawianym zakresie, wykonywanych w Niemczech i w Polsce. Przedstawi³ wyniki pomiarów emisji py³u powstaj±cego przy obróbce skrawaniem za pomoc± rêcznych zmechanizowanych narzêdzi i szlifierki sto³owej oraz wyniki badañ skuteczno¶ci odsysania py³ów przez wentylacjê miejscow± wywiewn±."

Substancje emitowane z pal±cych siê ¶wiec
Zbigniew Makles, Ma³gorzata Po¶niak

"W artykule zebrano informacje zwi±zane z niebezpieczeñstwem nadmiernego iluminowania pal±cymi siê ¶wiecami pomieszczeñ mieszkalnych i publicznych.
Surowce, z których produkuje siê wyroby ¶wiecarskie w trakcie palenia siê emituj± do otoczenia ró¿ne zwi±zki chemiczne szkodliwe dla cz³owieka. Nale¿± do nich: sadza, benzen, toluen, aldehydy, czasem tlenki metali i inne po³±czenia.
Dbaj±c o swoje zdrowie, nale¿y ograniczyæ do niezbêdnego minimum ilo¶æ równocze¶nie pal±cych siê ¶wiec."

Zagro¿enia nitrozoaminami na stanowiskach pracy w przemy¶le gumowym
Wojciech Domañski

Artyku³ wskazuje ¼ród³a i prekursory N-nitrozoamin w wyrobach gumowych. Badania prowadzone w kilkunastu zak³adach przemys³u gumowego na oko³o 150 stanowiskach pracy wykaza³y, ¿e w 2/3 przypadków wystêpowa³y N-nitrozoaminy. Najczê¶ciej wystêpuj±cymi N-nitrozoaminami w powietrzu na stanowiskach pracy s± NDME, NMEA, NDEA i NPIP. W po³owie zbadanych próbek stê¿enie N-nitrozoamin nie przekracza³o 1 µg/m3.

Nitrowe pochodne wielopier¶cieniowych wêglowodorów aromatycznych w ¶rodowisku
Ivan Makhniashvili

Wielopier¶cieniowe wêglowodory aromatyczne (WWA) i ich nitrowe pochodne (nitro-WWA) s± to zwi±zki chemiczne wystêpuj±ce w ¶rodowisku cz³owieka, bêd±ce sk³adnikiem produktów pochodzenia naturalnego jak równie¿ powstaj± w wyniku procesów termicznych. Zwi±zki te s± sklasyfikowane jako substancje szkodliwe, wykazuj±ce dzia³ania rakotwórcze oraz mutagenne. Zanieczyszczaj± powietrze atmosferyczne, powietrze na stanowiskach pracy, a tak¿e inne media ¶rodowiska naturalnego.

W³asno¶ci palne trichloroetylenu
Józef G³owiñski, Teresa Baczyñska, Mieczys³aw Seweryniak, Leszek Maciszewski

W artykule dokonano oceny w³asno¶ci palnych i wybuchowych trichloroetylenu wed³ug ró¿nych ¼róde³ literaturowych i unormowañ prawnych. Wykonano pomiary temperatury zap³onu w tyglu zamkniêtym wed³ug obowi±zuj±cej normy PN-EN 22719 (2000). Stwierdzono do¶wiadczalnie, ¿e TRI nie zapala siê w warunkach opisanych w normie. Przeprowadzane badania i analiza wskazuj± na nieprawid³owo¶æ klasyfikowania urz±dzeñ i osprzêtu elektrycznego stosowanego w obecno¶ci TRI do grupy IIA.

Badanie obszarów wentylowanych i niewentylowanych w pomieszczeniu pracy
El¿bieta Jankowska, Tomasz Jankowski, Dorota Kondej

W artykule przedstawiono kompleksowe badanie obszarów wentylowanych i niewentylowanych metodami: anemometryczn±, znaczników gazowych i wizualizacji. Omówiono wyniki badañ przeprowadzonych w pomieszczeniu spawalni.

Zapobieganie niew³a¶ciwym parametrom mikroklimatu - rozwi±zania techniczne i organizacyjne
Maciej Gliñski

Omówiono rozwi±zania techniczne i organizacyjne s³u¿±ce kszta³towaniu optymalnych parametrów ¶rodowiska powietrznego. Wymieniono g³ówne ¼ród³a emisji substancji niebezpiecznych, w postaci gazów, par i py³ów do ¶rodowiska powietrznego pomieszczeñ oraz metody ich ograniczania (wybór w³a¶ciwych, z omawianego punktu widzenia technologii lub operacji, maszyn i materia³ów stosowanych w produkcji). Podano przyk³ady. Przedstawiono warunki uzyskiwania komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Podano zalecenia dotycz±ce organizacji produkcji, u¿ytkowania i konserwacji maszyn i urz±dzeñ oraz stosowania wentylacji miejscowej wywiewnej.

Oznaczanie metali w powietrzu na stanowiskach pracy - technika ASA
Ewa Gawêda

Omówiono techniki stosowane do oznaczania metali i ich zwi±zków w powietrzu na stanowiskach pracy, w szczególno¶ci absorpcyjn± spektrometriê atomow± (ASA) - z p³omieniem oraz kuwet± grafitow±. Przedstawiono jej najwa¿niejsze zalety, a tak¿e ograniczenia w stosowaniu w celu oceny ryzyka zawodowego. Podano przyk³ady opracowanych ostatnio metod oznaczania szkodliwych metali z zastosowaniem ASA - beryl, pentatlenek wanadu, pary rtêci.

Substancje niebezpieczne powstaj±ce podczas powa¿nych awarii przemys³owych
Jerzy S. Michalik, Agnieszka Gajek

Przedstawiono wyniki analiz kilkuset powa¿nych awarii przemys³owych. Omówiono dane charakteryzuj±ce czêstotliwo¶æ wystêpowania awarii w zale¿no¶ci od rodzajów dzia³alno¶ci przemys³owej oraz operacji procesowych. Przedstawiono informacje o substancjach uczestnicz±cych w awariach oraz o powstawaniu w ich trakcie niebezpiecznych substancji nie wystêpuj±cych w normalnych warunkach procesu lub magazynowania.

Klasyfikacja typowych prac rolniczych wed³ug nara¿enia rolnika na dzia³anie py³u - zalecenia profilaktyczne
Anna Mo³ocznik

"Artyku³ przedstawia g³ówne problemy, które s± zawarte w broszurze "Klasyfikacja typowych prac rolniczych w gospodarstwach indywidualnych w zale¿no¶ci od poziomu zawodowego nara¿enia rolnika na dzia³anie py³u - zalecenia profilaktyczne". Py³ rolniczy omówiony jest w aspekcie ¼róde³ py³u, w³a¶ciwo¶ci chorobotwórczych jego sk³adników, poziomu zapylenia przy pracach rolniczych, rocznej ekspozycji rolnika na py³ w gospodarstwach o ró¿nych profilach produkcji oraz technicznej, technologicznej i zdrowotnej profilaktyki."

Kryteria postêpowania z niebezpiecznymi substancjami i preparatami chemicznymi na podstawie przepisów polskich i Unii Europejskiej
Halina Puchalska

"W artykule przedstawiono kryteria prawid³owego postêpowania z niebezpiecznymi substancjami i preparatami chemicznymi. Obowi±zek okre¶lenia spójnych kryteriów bezpieczeñstwa przy produkcji, stosowaniu i obrocie substancji chemicznych wynika z konwencji MOP i z dyrektyw Wspólnoty Europejskiej. Najwa¿niejsze z nich omówiono w artykule.
Przedstawiono te¿ wybrane uregulowania prawne obowi±zuj±ce w Polsce w tym zakresie. Wynika z nich, ¿e odpowiednie oznakowanie i klasyfikacja wskazuj± s³u¿bom bhp, pracownikom i pracodawcom g³ówny kierunek biologicznego dzia³ania substancji chemicznych. Umo¿liwia to wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeñ i ¶rodków ochrony indywidualnej."

¦rodki ochrony zbiorowej przed zapyleniem - filtry powietrza
El¿bieta Jankowska

W artykule przedstawiono rolê ¶rodków ochrony zbiorowej przed zapyleniem w systemach zarz±dzania jako¶ci±, ¶rodowiskiem oraz bezpieczeñstwem i higien± pracy. Omówiono metody badania i zasady klasyfikacji filtrów powietrza (wstêpnych, dok³adnych i wysoko skutecznych) stosowanych w systemach wentylacyjnych.

Klasyfikacja i oznakowanie niebezpiecznych substancji chemicznych
Halina Puchalska

W artykule przedstawiono przegl±d kryteriów do klasyfikacji substancji chemicznych pod k±tem dzia³ania ¿r±cego, dra¿ni±cego i uczulaj±cego. Celem klasyfikacji jest okre¶lenie takich w³a¶ciwo¶ci substancji, które mog± stwarzaæ ryzyko w czasie stosowania. Odpowiednie oznakowanie i klasyfikacja wskazuje g³ówny kierunek biologicznego dzia³ania zwi±zku chemicznego s³u¿bom bhp, pracownikom i pracodawcom. Umo¿liwia te¿ wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeñ i ¶rodków ochrony indywidualnej.

Materia³y izolacyjne zawieraj±ce sztuczne w³ókna mineralne - zagro¿enia
Jan A. Krajewski, Stanis³aw Tarkowski

W pracy omówiono zagro¿enia dla zdrowia zwi±zane ze stosowaniem sztucznych w³ókien mineralnych a zw³aszcza we³ny izolacyjnej. Pracownicy zatrudnieni przy produkcji: sztucznych w³ókien mineralnych, wyrobów szczelniaj±cych oraz ich monta¿u i wymianie, nale¿± do najbardziej nara¿onych. Zgodnie z dyrektyw± 98/98/WE we³na mineralna zosta³a sklasyfikowana jako dra¿ni±ca i rakotwórcza (kategoria 3). W pracy omówiono, obowi±zuj±ce za granic± i w Polsce, procedury i przepisy prawa zapewniaj±ce bezpieczne dla zdrowia stosowanie we³ny mineralnej przy pracach izolacyjnych. Szczegó³owo przedstawiono Kodeks ILO dotycz±cy bezpiecznego stosowania we³ny izolacyjnej z syntetycznych w³ókien szklanych.

¦rodki ochrony indywidualnej przed czynnikami biologicznymi i chemicznymi
Katarzyna Majchrzycka

W artykule przedstawiono w sposób bardzo syntetyczny wymagania, kryteria ochronne oraz skuteczno¶æ ¶rodków ochrony uk³adu oddechowego i kompletnych ochron. Opisano równie¿ przyk³adowe zestawy ¶rodków ochronnych przed szczególnie niebezpiecznymi czynnikami chemicznymi i biologicznymi. Wskazano na potrzebê opracowania ochron indywidualnych do celów ewakuacji dla dzieci i niemowl±t.

Substancje chemiczne w przemy¶le farmaceutycznym
Ma³gorzata Kupczewska-Dobecka, Katarzyna Konieczko, S³awomir Czerczak

Przedstawiono podstawowe obowi±zki producentów i dystrybutorów ¶rodków farmaceutycznych, wykorzystuj±cych w swoim zak³adzie ró¿norodne substancje chemiczne w ¶wietle przepisów dotycz±cych substancji i preparatów chemicznych, dostosowanych do standardów prawnych UE. Istnieje konieczno¶æ sporz±dzania kart charakterystyki produktów niebezpiecznych oraz icn bezp³atnego udostêpniania odbiorcy.

Spaliny silników Diesla - zagro¿enie dla zdrowia pracowników
Ma³gorzata Po¶niak, Ivan Makhniashvili, Ewa Kozie³

Spaliny silnika Diesla s± to wielosk³adnikowe mieszaniny zwi±zków chemicznych powstaj±ce w wyniku niedoskona³ego spalania paliwa, oleju silnikowego oraz dodatków i zanieczyszczeñ w nich zawartych. Spaliny te s± bardzo toksyczne i zosta³y uznane jako czynnik prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi. Wyniki badañ identyfikacyjnych wykaza³y, ¿e w atmosferze stanowisk pracy mog± byæ obecne wielosk³adnikowe mieszaniny wêglowodorów alifatycznych i aromatycznych, zwi±zków karbonylowych oraz wielopier¶cieniowe wêglowodory aromatyczne, w tym 9. WWA, dla który zosta³a ustalona warto¶æ NDS.

Znaczniki gazowe w technice wentylacyjnej
El¿bieta Jankowska, Tomasz Jankowski

W artykule omówiono znormalizowane metody znacznikowe stosowane w technice wentylacyjnej. Przedstawiono zagadnienia dotycz±ce zastosowania znaczników gazowych do oceny emisji substancji niebezpiecznych z maszyn do ¶rodowiska pracy, do pomiaru przep³ywu gazu w przewodach oraz do oceny dzia³ania wyci±gów laboratoryjnych.

Pentatlenek wanadu w ¶rodowisku pracy - zagro¿enia i oznaczanie
Ewa Gawêda

Przedstawiono w³a¶ciwo¶ci, szkodliwe dzia³anie na organizm cz³owieka oraz wystêpowanie najwa¿niejszego ze zwi±zków wanadu, pentatlenku wanadu (V2O5) w polskim przemy¶le. W zwi±zku z obni¿eniem warto¶ci NDS dymów i py³ów V2O5 opracowano now± metodê oznaczania zwi±zku w powietrzu na stanowiskach pracy, metodê dostosowan± do aktualnie obowi±zuj±cej warto¶ci NDS.

Zagro¿enie py³em kobiet w rodzinnych gospodarstwach rolniczych
Anna Mo³ocznik

Badania przeprowadzone w dziesiêciu gospodarstwach rodzinnych, prowadz±cych produkcje mieszan± wykaza³y aktywne wspó³uczestnictwo kobiet w prowadzeniu gospodarstw. Prace wykonywane przez kobiety koncentruj± siê w obrêbie obej¶cia - g³ównie obrz±dek inwentarza, w polu natomiast s± to przede wszystkim rêczne prace pielêgnacyjne oraz prace pomocnicze przy zbiorze p³odów rolnych.

Zagro¿enia chemiczne w przemy¶le garbarskim
Wojciech Domañski, Jolanta Surgiewicz

Garbowanie skóry obejmuje wiele procesów chemicznych i operacji mechanicznych. Stopieñ zagro¿enia czynnikami chemicznymi zale¿y od rodzaju prowadzonego procesu chemicznego i operacji mechanicznej. Rodzaje zanieczyszczeñ chemicznych wystêpuj±cych w powietrzu na stanowiskach pracy warsztatu mokrego, garbowania i wykañczania mokrego s± podobne lecz ich stê¿enia s± na ró¿nym poziomie. Ca³kiem inny rodzaj zwi±zków chemicznych wystêpuje w powietrzu na stanowiskach pracy wykañczania koñcowego.

Narzêdzia wspomagaj±ce zarz±dzanie bezpieczeñstwem pracy w przedsiêbiorstwie - karty charakterystyk substancji niebezpiecznych
Halina Puchalska

Niebezpieczne substancje chemiczne stanowi± potencjalne zagro¿enie dla zdrowia i ¿ycia ludzi, przede wszystkim w ¶rodowisku pracy, jak równie¿ w ¶rodowisku naturalnym. Kompleksowa informacja o niebezpiecznych w³a¶ciwo¶ciach poszczególnych substancji, rodzaju i rozmiarach stwarzanego przez nie zagro¿enia oraz o zasadach postêpowania z nimi umo¿liwia racjonaln± i efektywn± politykê w zak³adach pracy, a tak¿e - w razie awarii - ochronê ludzi i ¶rodowiska naturalnego poza zak³adem przemys³owym.
Najbardziej uniwersaln± form± przedstawienia najwa¿niejszych informacji o substancjach chemicznych s± karty charakterystyk substancji niebezpiecznych. Stanowi± one istotny element programowania w³a¶ciwej profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej w ¶rodowisku pracy i ¿ycia cz³owieka. S± wa¿nym krokiem w procesie dostosowania naszego kraju do miêdzynarodowych uregulowañ prawnych, stosownie do zobowi±zañ Polski wynikaj±cych z art. 68 Uk³adu Europejskiego, ustanawiaj±cego stowarzyszenie miêdzy Rzeczpospolit± Polsk± a Wspólnot± Europejsk± i ich pañstwami cz³onkowskimi, sporz±dzonego w Brukseli 16 grudnia 1991 r., a który wszed³ w ¿ycie l .02.1994 r.
Opracowywanie kart charakterystyk substancji niebezpiecznych jest wiêc jedn± z form zapobiegania szkodliwemu dzia³aniu substancji chemicznych. Obowi±zek okre¶lenia zasad bezpieczeñstwa przy produkcji, stosowaniu i transporcie substancji chemicznych wynika zarówno z dyrektyw Unii Europejskiej jak i konwencji Miêdzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).

Metody badania wysoko skutecznych materia³ów filtracyjnych
El¿bieta Jankowska

Jednym z wa¿niejszych elementów ¶rodków ochrony zbiorowej przed zapyleniem s± filtry powietrza. Systemy oczyszczaj±ce powietrze, w zale¿no¶ci od ich przeznaczenia, s± wyposa¿one w filtry wstêpne (typu G), filtry dok³adne (typu F) i filtry wysoko skuteczne (typu HEPA i ULPA), Oczyszczanie powietrza z cz±stek drobnodyspersyjnych, najbardziej szkodliwych dla ludzi i niebezpiecznych dla wyrobów, takich jak: produkty farmaceutyczne, elektroniczne itd., zwykle wymaga zastosowania trójstopniowego systemu oczyszczania powietrza, który zawiera filtry ka¿dego z wymienionych typów.
Metody grawimetryczne, stosowane do badania skuteczno¶ci i penetracji filtrów powietrza, nie daj± informacji o liczbowym stê¿eniu i rozk³adzie wymiarowym cz±stek, co jak wiadomo jest niezbêdne do okre¶lenia szkodliwego dzia³ania py³ów (proces osadzania siê py³u w uk³adzie oddechowym cz³owieka jest uzale¿niony od wymiarów cz±stek) lub niebezpiecznego dzia³ania py³ów (jako¶æ produktu jest zdeterminowana klas± czysto¶ci pomieszczenia).
Rozwój technik pomiarowych, umo¿liwiaj±cych zliczanie cz±stek py³ów o bardzo ma³ych wymiarach, poczynaj±c ju¿ od kilku nanometrów, umo¿liwi³ podjêcie prac nad nowymi normami, w których skuteczno¶æ i penetracja, okre¶lone metod± zliczania cz±stek, bêd± podstaw± do klasyfikacji i oceny filtrów powietrza. Normy te s± opracowywane w ramach dzia³alno¶ci Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego CEN/TC 195 Filtry do oczyszczania powietrza.
Jednym z obecnie opracowywanych projektów norm jest prEN 779, w którym s± opisane metody badania i klasyfikacji filtrów wstêpnych (bazuj±ce nadal na metodach grawimetrycznych, ze wzglêdu na niewysok± skuteczno¶æ tych filtrów) i metody badania filtrów dok³adnych metod± zliczania cz±stek, przy u¿yciu aerozolu o ¶rednim wymiarze cz±stek 0,4 mm.
Metody badania filtrów wysoko skutecznych (typu HEPA i ULPA) s± bardziej skomplikowane i wymagaj± przeprowadzenia badañ w kilku etapach. Decyzj± Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego CEN/TC 195, podstaw± normy europejskiej EN 1822 s± metody zliczania cz±stek najbardziej penetruj±cych (MPPS) o wymiarach z zakresu 0,15-0,30 mm. W celu okre¶lenia wymiaru cz±stek najbardziej penetruj±cych (MPPS), najpierw bada siê materia³ filtracyjny zastosowany w filtrze. Nastêpnie okre¶la siê skuteczno¶ci miejscowe (przecieki) i skuteczno¶æ ca³kowit± filtru dla cz±stek MPPS. Metody badania wraz z opisem stosowanej aparatury oraz zasady klasyfikacji filtrów s± zawarte w normach europejskich.
W niniejszym artykule, który jest kontynuacj± artyku³ów wcze¶niej opublikowanych, przedstawiono szczegó³owy opis metod badania materia³ów filtracyjnych stosowanych w wysoko skutecznych filtrach powietrza typu HEPA i ULPA. (...)

Metoda oznaczania berylu do oceny nara¿enia zawodowego
Ewa Gawêda, Maria Madej

W niniejszym artykule przedstawiono metody oznaczania berylu w powietrzu na stanowiskach pracy w aspekcie obowi±zuj±cych normatywów higienicznych. W Polsce warto¶æ najwy¿szego dopuszczalnego stê¿enia (NDS) dla berylu i jego zwi±zków (w przeliczeniu na Be) wynosi 0,001 mg/m3, a warto¶æ najwy¿szego dopuszczalnego stê¿enia chwilowego (NDSCh)- 0,003 mg/m3.
Podstawê pierwszej z przedstawionych metod stanowi metoda wed³ug NIOSH, z zastosowaniem techniki absorpcyjnej spektrometrii atomowej (ASA) z p³omieniem podtlenek azotu-acetylen. Czu³o¶æ tej metody jest jednak stosunkowo ma³a. Najmniejsze stê¿enie berylu, jakie mo¿na oznaczyæ stosuj±c metodê wg NIOSH, wynosi 0,3 µg/ml, co dla próbki powietrza o objêto¶ci 5001 odpowiada stê¿eniu 0,0006 mg/m3, a 10001 - 0,0003 mg/m3. Przeprowadzone badania do¶wiadczalne mia³y na celu sprawdzenie, czy metod± p³omieniow± ASA mo¿na oznaczaæ stê¿enia berylu przynajmniej od poziomu 1/4 warto¶ci NDS.
Pomiary absorbancji wykonywano za pomoc± spektrometru absorpcji atomowej wyposa¿onego w: lampê z katod± wnêkow± do oznaczania berylu, komputer, kompresor powietrza (sta³y przep³yw powietrza 4,5 l/min). (...)

Ocena nara¿enia pracowników w ¶rodowisku pracy z wykorzystaniem krótkoterminowych stê¿eñ dopuszczalnych: stê¿enia chwilowego (NDSCh) i pu³apowego (NDSP)


XXXIV posiedzenie Miêdzyresortowej Komisji ds. Najwy¿szych Dopuszczalnych Stê¿eñ i Natê¿eñ Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w ¦rodowisku Pracy

Najwy¿sze dopuszczalne stê¿enia substancji szkodliwych dla zdrowia w ¶rodowisku pracy (NDS) z definicji mog± byæ przekraczane pod warunkiem, ¿e przekroczenie zostanie skompensowane w ci±gu tego samego dnia pracy przez równowa¿n± obni¿kê stê¿eñ poni¿ej poziomu NDS. Uci±¿liwo¶æ lub szkodliwo¶æ dla zdrowia przekroczenia warto¶ci NDS w ci±gu 8-godzinnego dnia pracy zale¿y nie tylko od wielko¶ci przekroczeñ, czasu ich trwania i czêstotliwo¶ci, ale przede wszystkim od specyfiki biologicznego dzia³ania poszczególnych substancji, na któr± sk³adaj± siê: ilo¶æ substancji wch³oniêtej do organizmu, metabolizm, zdolno¶ci do kumulowania oraz miejscowe dzia³anie dra¿ni±ce.
Na podstawie warto¶ci NDS nie mo¿na wnioskowaæ o uci±¿liwo¶ci czy szkodliwo¶ci substancji dzia³aj±cej na cz³owieka w wy¿szych stê¿eniach ni¿ NDS, ale w czasie krótszym ni¿ 8 godzin. Je¿eli wiêc w ¶rodowisku pracy mog± wyst±piæ krótkoterminowe stê¿enia przekraczaj±ce NDS, wówczas ze wzglêdu na bezpieczeñstwo pracuj±cych, powinny byæ podjête ograniczenia wielko¶ci i czas trwania tych przekroczeñ uwzglêd; niaj±ce specyfikê dzia³ania konkretnej substancji. (...)

Kobalt w ¶rodowisku pracy - zagro¿enia i oznaczanie
EWA GAWÊDA

Nara¿enie na kobalt w warunkach przemys³owych wystêpuje w postaci dymów i py³ów. Wch³aniane s± one drog± oddechow± wywo³uj±c g³ównie zatrucia przewlek³e. W zatruciu przewlek³ym najczê¶ciej spotykanymi objawami s±: kaszel, stany zapalne jamy nosowo-gard³owej, oskrzeli i p³uc oraz zw³óknienie tkanki p³ucnej. Ponadto obserwuje siê niewydolno¶æ uk³adu oddechowego i uszkodzenie miê¶nia sercowego, obni¿enie ci¶nienia krwi, anemiê, upo¶ledzenie funkcji tarczycy i wiele innych. Ostre zatrucia metalicznym kobaltem zdarzaj± siê rzadko i sprowadzaj± siê do silnych ataków astmy oskrzelowej. Brak jest danych o wch³anianiu metalicznego kobaltu drog± pokarmow± i przez skórê. Wiadomo natomiast, ¿e wch³ania siê on z miejsca podskórnej implantacji. Spotykane s± równie¿ skórne odczyny alergiczne, szczególnie u osób uczulonych na kobalt, objawiaj±ce siê g³ównie wypryskiem kontaktowym na d³oniach. (...)

Oleje mineralne - metody oznaczania
Danuta Kijeñska

Oleje mineralne s± mieszaninami ciek³ych wêglowodorów o d³ugich ³añcuchach wêglowych i temperaturze wrzenia powy¿ej 300°C. Sk³ad olejów jest ró¿ny, w zale¿no¶ci od pochodzenia ropy i technologii jej przerobu. Zró¿nicowanie fizykochemicznych w³a¶ciwo¶ci ró¿nych typów olejów mineralnych powoduje, ¿e s± one szeroko stosowane w przemy¶le. Stosuje sieje jako smary, ¶rodki ochronne przeciw korozji metali, czynniki ch³odz±ce i hartuj±ce, separatory w przemy¶le ceramicznym i budowlanym, ¶rodki zmiêkczaj±ce przy produkcji tworzyw sztucznych, surowce napêdowe, komponenty kosmetyków i leków. W trakcie procesów technologicznych oleje mineralne wraz z domieszkami i zanieczyszczeniami przechodz± do atmosfery, stanowi±c zagro¿enie dla pracowników. W artykule omówiono metody oznaczania olejów mineralnych w powietrzu, ujête w polskich normach

£±czne dzia³anie toksyczne niektórych rozpuszczalników organicznych na organizm
Jolanta Skowroñ, Lidia Zapór, Ma³gorzata Go³ofit-Szymczak, Andrzej Starek

£±czne dzia³anie toksyczne jest to biologiczne dzia³anie dwu lub wiêcej substancji chemicznych, pobranych lub podanych - a nastêpnie wch³oniêtych do organizmu równocze¶nie lub bezpo¶rednio po sobie.
Badania ³±cznego dzia³ania toksycznego stanowi± obecnie jedno z podstawowych i trudnych zadañ toksykologii o znaczeniu praktycznym. Obejmuj± one ocenê mo¿liwych modyfikacji toksycznego dzia³ania jednej substancji przez inn± i mechanizmów odpowiedzialnych za te modyfikacje.
Wzajemne oddzia³ywanie dwu lub wiêcej substancji chemicznych w obrêbie dowolnego uk³adu nosi miano interakcji. Teoretyczna mo¿liwo¶æ interakcji znanych substancji chemicznych przekracza zdolno¶ci przewidywania. Wa¿ne s± równie¿ ilo¶ciowe ró¿nice skutków interakcji, wynikaj±ce ze zró¿nicowanych dawek lub stê¿eñ substancji chemicznych wch³anianych do organizmu.

Skóra - zagro¿enia chemiczne
Zak³ad Zagro¿eñ Chemicznych i Py³owych

Skóra stanowi najwa¿niejsz± barierê oddzielaj±c± organizm ludzki od ¶rodowiska zewnêtrznego, jest jednak przepuszczalna dla bardzo wielu substancji chemicznych.
Wiele czynników mo¿e zwiêkszyæ wydajno¶æ wch³aniania przez skórê. Do najwa¿niejszych nale¿±: stan skóry, ró¿nice anatomiczne, wiek, temperatura, wilgotno¶æ.
Podczas bezpo¶redniego kontaktu ze skór± niektóre substancje chemiczne mog± niszczyæ jej warstwê ochronn±, powodowaæ wysuszenie, chropowato¶æ i owrzodzenie. Stan taki okre¶la siê jako wyprysk z podra¿nienia, czy wyprysk toksyczny. Substancje, które powoduj± tê postaæ zmian chorobowych na skórze, na ogó³ nazywa siê substancjami pierwotnie dra¿ni±cymi. Najwa¿niejsze substancje pierwotnie dra¿ni±ce to zasady, kwasy, rozpuszczalniki organiczne, myd³a i ¶rodki pior±ce.
Zmiany uczuleniowe na skórze przypominaj± czêsto zmiany, które stwierdza siê podczas zapalenia skóry (wystêpowanie ¶wi±du, pieczenie skóry, pojawienie siê plam rumieniowych, grudek, pêcherzyków, z³uszczenia naskórka r±k, przedramion, twarzy). Choroby uczuleniowe skóry to wyprysk kontaktowy uczuleniowy (alergiczny) wystêpuj±cy u pracowników maj±cych kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi o w³a¶ciwo¶ciach uczulaj±cych. Schorzenie to w ostatnich latach dominuje w¶ród chorób zawodowych skóry. (...)

"Wielopier¶cieniowe wêglowodory aromatyczne w procesach stosowania asfaltów"
MA£GORZATA PO¦NIAK, IVAN MAKHNIASHVILI, JOANNA KOWALSKA

Asfalty (masy bitumiczne) s± produktami rafinacji ropy naftowej lub pochodzenia naturalnego. S± to sta³e lub pó³sta³e substancje charakteryzuj±ce siê w³a¶ciwo¶ciami wi±¿±cymi, po ogrzaniu przechodz±ce w ciecz. Dobrze rozpuszczaj± siê w disiarczku wêgla. Dok³adny ich sk³ad chemiczny jest trudny do okre¶lenia ze wzglêdu na ró¿ny sk³ad ropy naftowej, z której s± otrzymywane. Zawieraj± g³ównie wêglowodory pier¶cieniowe aromatyczne i/lub naftenowe oraz nasycone. Charakteryzuj ± siê niewielk± reaktywno¶ci± chemiczn±. Cz±steczki obecne w asfaltach s± kombinacjami wchodz±cych w sk³ad ropy naftowej grup zwi±zków o dobrze poznanej strukturze, takich jak: alkany, alkeny, cykloalkany, cykloalkeny, aromaty i hetero-cz±steczki zawieraj±ce siarkê, tlen, azot i metale ciê¿kie.
Asfalty naftowe s± produkowane przede wszystkim z rop bezparafinowych. Przy przeróbce ropy przedmuchiwanie powietrzem pozwala równie¿ na wykorzystanie do produkcji asfaltu rop parafinowych. Do produkcji asfaltów wykorzystuje siê mazut, czyli pozosta³o¶ci po destylacji atmosferycznej oraz gudron - pozosta³o¶æ po destylacji pró¿niowej ropy naftowej.
Asfalty s± surowcami powszechnie wykorzystywanymi do produkcji materia³ów do pokrywania nawierzchni dróg, materia³ów izolacyjnych i dekarskich oraz do produkcji lakierów. Ocenia siê, ¿e ¶wiatowa roczna produkcja przekracza 60 min t, a ponad 80% tej produkcji jest zu¿ywane przez budownictwo drogowe.
Jako¶æ i przeznaczenie asfaltów naftowych zale¿y od ich konsystencji, elastyczno¶ci oraz innych w³a¶ciwo¶ci, które charakteryzuj± siê takimi parametrami, jak: penetracja, ³amliwo¶æ, temperatura miêknienia i ci±gliwo¶ci.
W zale¿no¶ci od wykorzystania technologicznego, asfalty naftowe dzieli siê na drogowe, przemys³owe i specjalne. (...)

Aparaty do oceny czysto¶ci powietrza na stanowiskach pracy - wymagania
KRZYSZTOF M. BENCZEK, JACEK WOJUTYÑSKI

Narzêdzia pomiarowe stosowane w gospodarce narodowej, które s³u¿± do okre¶lania wszelkich ilo¶ci przy ró¿nego rodzaju czynno¶ciach urzêdowych, w szczególno¶ci za¶ te, które maj± znaczenie dla bezpieczeñstwa, higieny pracy i ochrony zdrowia - powinny byæ objête nadzorem metrologicznym. Takimi narzêdziami s± aparaty do analizy toksycznych zanieczyszczeñ powietrza stosowane przy ocenie warunków sanitarno-higienicznych na stanowiskach pracy. Obecnie nie istnieje system pozwalaj±cy na objêcie takich aparatów odpowiednim nadzorem, dlatego nie ma ani metod, ani formalnych podstaw do sprawdzania wiarygodno¶ci wskazañ tych aparatów. W konsekwencji, wed³ug rozporz±dzenia Ministra Zdrowia i Opieki Spo³ecznej z dn. 9 lipca 1996 (Dz.U. nr 80, póz. 394), do oceny nara¿enia na substancje chemiczne dopuszcza siê g³ównie metody laboratoryjne. Stawia to w k³opotliwej sytuacji przedsiêbiorstwa, które powinny i chc± przeprowadzaæ kontrolê warunków pracy, ale nie staæ ich na wyposa¿enie i utrzymywanie laboratoriów ¶rodowiskowych, a nie mog± stosowaæ tanich i ogólnodostêpnych analizatorów ze wzglêdu na nieznan± wiarygodno¶æ ich wskazañ.
W krajach Unii Europejskiej od 1996 r. opracowywano wymagania dla aparatów stosowanych do kontroli czysto¶ci powietrza na stanowiskach pracy. S± one zawarte w projekcie normy prEN 12411 Electrical apparatus usedfor the direct detection and direct concentration measurement of toxic gases and vapours (Aparaty elektryczne stosowane do bezpo¶redniego wykrywania i bezpo¶redniego oznaczania stê¿eñ toksycznych par i gazów). W listopadzie 1999 r. norma ta zosta³a ostatecznie zatwierdzona pod nr EN 45544. Zgodnie z tymi wymaganiami, aparaty przed dopuszczeniem do stosowania powinny byæ badane w trzech podstawowych zakresach: w zakresie parametrów chemicznych, elektrycznych i mechanicznych. (...)

Zagro¿enie N-nitrozoaminami na stanowiskach wulkanizacji ci±g³ej
dr in¿. WOJCIECH DOMAÑSKI

Wspó³czesny cz³owiek nara¿ony jest na dzia³anie wielu czynników szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia. Czynniki te wystêpuj± zarówno w czasie wolnym od pracy, jak i podczas wykonywania czynno¶ci zawodowych. Jednym z bardziej uci±¿liwych jest przemys³ gumowy. Jest on zaliczany do tzw. „brudnego przemys³u". Mimo ¿e na stanowiskach pracy w zak³adach przemys³u gumowego panuj± trudne warunki pracy, to zagro¿enia chemiczne tam wystêpuj±ce nie s± w pe³ni rozpoznane. Przyczyn± takiego stanu jest z³o¿ony proces technologiczny, jak i du¿a liczba stosowanych zwi±zków chemicznych o bardzo ró¿nych w³asno¶ciach fizycznych i chemicznych.
Podczas przetwarzania mieszanka gumowa poddawana jest dzia³aniu czynników fizycznych oraz mechanicznych. G³ównym etapem ca³ego procesu technologicznego jest wulkanizacja, w której mieszanka gumowa w wyniku procesów chemicznych przekszta³cana jest w gumê, a wyrób uzyskuje ostateczny kszta³t i w³a¶ciwo¶ci. Proces wulkanizacji jest prowadzony zazwyczaj w wysokiej temperaturze i pod podwy¿szonym ci¶nieniem. Wytwarzaniu i przetwarzaniu mieszanki gumowej towarzyszy emisja do powietrza wielu zwi±zków chemicznych w postaci gazów, par i py³ów. Emitowane zanieczyszczenia zawieraj± zarówno komponenty mieszanki gumowej, produkty ich termicznej destrukcji, jak i produkty reakcji ubocznych. (...)

Cyjanamid i jego sól wapniowa - antabusy - w ¶rodowisku pracy
MAREK DOBECKI, MA£GORZATA KUPCZEWSKA

Reakcja „antabusowa" polega na spowodowaniu nietolerancji alkoholu w wyniku za¿ycia leku o nazwie Antabus (Anticol, Esperal), stosowanego w leczeniu odwykowym alkoholizmu. Lek pod wzglêdem chemicznym jest pochodn±tiuramu. Reakcja ta polega na inhibicji aktywno¶ci dehydrogenazy aldehydowej, co doprowadza do znacznego nagromadzenia siê we krwi aldehydu octowego, gdy¿ nie ulega on dalszemu utlenieniu do kwasu octowego. Po niewielkich dawkach alkoholu wystêpuje zaczerwienienie twarzy, obrzêk spojówek, uczucie gor±ca, d³awienie w gardle, lêk, bóle za mostkiem, przyspieszenie têtna, spadek ci¶nienia. Po wiêkszych dawkach alkoholu do omówionych objawów mo¿e do³±czyæ zapa¶æ naczyniowa, ¶pi±czka i ¶mieræ wskutek pora¿enia o¶rodka oddechowego.
Na podstawie analizy najnowszych danych literaturowych stwierdzono mo¿liwo¶æ wystêpowania „efektu antabusowego” u pracowników spo¿ywaj±cych alkohol po zakoñczeniu pracy w nara¿eniu na cyjanamid i jego sól wapniow±, substancji, których mechanizm dzia³ania toksycznego polega na inhibicji aktywno¶ci dehydrogenazy aldehydowej. (...)

Szkodliwe substancje chemiczne w procesie przetwórstwa ¿ywic fenolowo-formaldehydowych
MA£GORZATA PO¦NIAK, EWA KOZIE£, ANNA JE¯EWSKA

¯ywice fenolowo-formaldehydowe nale¿± do grupy tworzyw sztucznych - kondensacyjnych, powszechnie stosowanych w krajowym przemy¶le. S± one wykorzystywane miêdzy innymi do produkcji materia³ów ciernych i ¶ciernych, form i rdzeni dla przemys³u odlewniczego, wyrobów elektroizolacyjnych, wyrobów termoizola-cyjnych z we³ny mineralnej i w³ókna szklanego, tworzyw warstwowych, spoiw stosowanych w przemy¶le meblarskim, klejów, farb oraz wyrobów powszechnego u¿ytku. W procesach produkcji detali z ¿ywic fenolowo-formaldehydowych, tworzywa te s± najczê¶ciej modyfikowane i mieszane z wype³niaczami, utwardzaczami, ¶rodkami smaruj±cymi, rozpuszczalnikami, barwnikami, w celu uzyskania wyrobów o odpowiednich w³a¶ciwo¶ciach.
Podczas przetwórstwa ¿ywic tworzywa te s± utwardzane na skutek dzia³ania wysokich temperatur w zakresie od 160°C do 250°C. W procesie tym wydzielaj± siê do powietrza stanowisk pracy z³o¿one mieszaniny szkodliwych substancji o ró¿nym charakterze chemicznym i ró¿nym stopniu toksyczno¶ci, których ¼ród³em s± same ¿ywice, jak równie¿ ¶rodki modyfikuj±ce ich w³a¶ciwo¶ci oraz substancje wchodz±ce w sk³ad mieszanek. Nara¿enie pracowników na substancje chemiczne mo¿e równie¿ wystêpowaæ podczas sporz±dzania mieszanek i formowania wyrobu, kiedy to nastêpuje sieciowanie ¿ywicy. (...)

Problemy globalnej harmonizacji systemów klasyfikacyjnych i znakowania substancji chemicznych
BOLES£AW HANCYK

W 1989 r. Miêdzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) uchwali³a rezolucjê dotycz±c± harmonizacji systemów klasyfikacji i znakowania przy stosowaniu niebezpiecznych substancji chemicznych w pracy. Podejmuj±c kroki zmierzaj±ce do realizacji rezolucji, ILO przygotowa³a raport, w którym okre¶li³a ilo¶æ i zakres zadañ wynikaj±cych z harmonizacji systemów klasyfikacyjnych. W 1991 r. ustalono, ¿e w ramach istniej±cego Miêdzynarodowego Programu Bezpieczeñstwa Chemicznego firmowanego przez ILO, ¦wiatow± Organizacjê Zdrowia (WHO) i program ONZ ds. Ochrony ¦rodowiska (UNEP) zostanie powo³ana grupa koordynacyjna ds. harmonizacji systemów klasyfikacji substancji chemicznych (CG/HCCS). Jej pierwszymi dokonaniami by³o okre¶lenie nastêpuj±cych priorytetów tematycznych procesu harmonizacji:
A. Zagro¿enia zdrowia obejmuj±ce kryteria oceny zagro¿eñ substancjami
dzia³aj±cymi dra¿ni±co, ¿r±co na tkankê biologiczn±; w³±czono tu równie¿ kryteria oceny d³ugotrwa³ych zagro¿eñ dla zdrowia, w tym dzia³ania na okre¶lone narz±dy wewnêtrzne, dzia³anie alergenów, zwi±zków rakotwórczych, mutagennych i teratogennych;
B. Zagro¿enia fizykochemiczne obejmuj±ce kryteria oceny zagro¿eñ stwarzanych
przez substancje we wszystkich stanach skupienia ze szczególnym uwzglêdnieniem materia³ów wybuchowych, substancji „samoreaktywnych”, utleniaj±cych, w³±cznie z nadtlenkami, ulegaj±cych ³atwo polimeryzacji, a tak¿e substancji dzia³aj±cych koroduj±ce na inne materia³y;
C. Zagro¿enia ¶rodowiska obejmuj±ce kryteria oceny zagro¿enia ¶rodowiska
wodnego, gleby i atmosfery;
D. Informacje o zagro¿eniach obejmuj±ce znakowanie opakowañ, karty
charakterystyk substancji niebezpiecznych, sposoby szkolenia w zakresie rozpoznawania zagro¿eñ;
E. Zagro¿enia specjalne obejmuj±ce kryteria oceny materia³ów promieniotwórczych
i odpadów niebezpiecznych;
F. Metody klasyfikacji obejmuj±ce kryteria oceny preparatów (mieszanin).
Sekretariat CG/HCCS przewidywa³ zakoñczenie prac nad wymienionymi priorytetami - poza E - w 1995 r. Natomiast priorytet E, ze wzglêdu na masowo¶æ obrotu preparatami, mia³ byæ zakoñczony w 1993 r. Okaza³o siê jednak, ¿e te optymistyczne prognozy musia³y zostaæ skorygowane i aktualny termin zakoñczenia prac opiewa na rok 2001. (...)

Ochrona czysto¶ci powietrza na stanowiskach pracy
Ewa Gawêda

Punktem wyj¶cia do przeprowadzenia oceny nara¿enia zawodowego na szkodliwe substancje chemiczne oraz py³y s± wyniki pomiarów ich stê¿eñ w powietrzu na stanowiskach pracy. Niezbêdne s± do tego metody ilo¶ciowego oznaczania poszczególnych czynników chemicznych, metody selektywne, o odpowiedniej czu³o¶ci i precyzji. Metody takie s± ustanawiane przez Polski Komitet Normalizacyjny (PKN) jako polskie normy (PN). Normy metodyczne z zakresu ochrony powietrza na stanowiskach pracy stanowi± jeden z elementów polityki pañstwa realizowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej, (obecnie Spo³ecznej) której celem jest prawid³owa ocena zagro¿eñ chemicznych, a w konsekwencji zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. Ustanowienie warto¶ci normatywu higienicznego okre¶laj±cego najwy¿sze dopuszczalne stê¿enie (NDS) dla substancji, której brak by³o dotychczas w systematycznie aktualizowanym wykazie Ministra Pracy i Polityki Spo³ecznej, lub zmiana takiej warto¶ci dla substancji z wykazu, wymaga opracowania metody analitycznej umo¿liwiaj±cej pomiary jej stê¿eñ na stanowiskach pracy, a wiêc dostosowanej do obowi±zuj±cej warto¶ci NDS.
Dlatego opracowywanie metod oznaczania szkodliwych substancji chemicznych na stanowiskach pracy i ich normalizowanie jest procesem ci±g³ym. Prace normalizacyjne w tej dziedzinie s± prowadzone od kilkudziesiêciu lat. Przez lata zajmowa³a siê tym Komisja Normalizacyjna
dzia³aj±ca do koñca 1993 r. przy O¶rodku Normalizacyjnym Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Od roku 1994 dzia³alno¶æ tê kontynuuje Normalizacyjna Komisja Problemowa nr 159 ds. zagro¿eñ chemicznych i py³owych w ¶rodowisku pracy (inauguracyjne posiedzenie Komisji odby³o siê w kwietniu 1994 r.), która — tak jak i jej poprzedniczka — wspó³pracuje z Zespo³em Ochrony Zdrowia i ¦rodowiska (obecnie jest to Zespó³ Zagadnieñ Ogólnych, Ochrony Zdrowia i ¦rodowiska) Polskiego Komitetu Normalizacyjnego — pañstwowej jednostki organizacyjnej, utworzonej z mocy ustawy o normalizacji z dnia 3 kwietnia 1993 r. (Dziennik Ustaw nr 56, póz. 251). PKN przej±³ po Polskim Komitecie Normalizacji, Miar i Jako¶ci wszystkie sprawy zwi±zane z normalizacj± (ustawa o normalizacji nie tylko powo³uje PKN, lecz równie¿ ustala zakres jego dzia³ania i wprowadza zasady obecnego systemu normalizacyjnego w Polsce). (...)

Ocena dzia³ania toksycznego substancji chemicznych metodami alternatywnymi - in vitro
Lidia Zapór, Jolanta Skowroñ, Ma³gorzata Go³ofit-Szymczak

Wspó³czesna cywilizacja nierozerwalnie wi±¿e siê z rozwojem przemys³u chemicznego. W ¶wietle obowi±zuj±cych w Polsce przepisów prawnych (art. 220 Kodeksu pracy) „niedopuszczalne jest stosowanie materia³ów i procesów technologicznych bez uprzedniego ustalenia stopnia ich szkodliwo¶æ dla zdrowia pracowników...".
Informacji na temat szkodliwego dzia³ania substancji chemicznych na organizm dostarczaj± przede wszystkim badania toksykologiczne. Jako¶ci i wiarygodno¶æ wyników tych badañ zale¿± od wyboru w³a¶ciwych metod badawczych, odpowiednich warunków technicznych, staranno¶ci ich przeprowadzenia. Do niedawna podstaw± wiêkszo¶ci ocen szkodliwego dzia³ania substancji chemicznych na organizm cz³owieka by³y badania do¶wiadczalne prowadzone na zwierzêtach, przede wszystkim gryzoniach. Jednak wzglêdy etyczne, ekonomiczne, a tak¿e przepisy prawne o ochronie zwierz±t zmusi³y do praktycznego wdro¿enia alternatywnych metod oceny toksyczno¶ci, przynajmniej w niektórych typach badañ. Ogólne za³o¿enia badañ alternatywnych zawarte s± w sformu³owanej w latach sze¶ædziesi±tych przez Russella i Burcha idei tzw. „trzech R": Reduction - zmniejszenie w eksperymencie liczby zwierz±t niezbêdnych do uzyskania informacji o dzia³aniu toksycznym substancji. Refinement - udoskonalenie stosowanych metod badawczych w celu zminimalizowania cierpieñ zwierz±t. Replacement - zastêpowanie tam, gdzie to uzasadnione badañ in vivo badaniami in vitro. (...)

Zagro¿enia przy produkcji bezfreonowych pianek poliuretanowych
Danuta Kijeñska, Beata B³ajet

Wycofywanie freonów jako poroforów spienionych tworzyw poliuretanowych i wprowadzanie na ich miejsce palnych wêglowodorów stworzy³o nowe zagro¿enia równie¿ po¿arowe tak przy produkcji, jak i u¿ytkowaniu tych tworzyw.
Tworzywa poliuretanowe (PUR) s± dla organizmu obojêtne, w zwi±zku z czym nie stwarzaj± zagro¿enia dla zdrowia, natomiast niektóre sk³adniki stosowane do ich wytwarzania charakteryzuje znaczna toksyczno¶æ - dotyczy to zw³aszcza izocyjanianów. Spienianie poliuretanów jest reakcj± silnie egzotermiczn±. Podwy¿szona temperatura procesu i szybkie wydzielanie siê ditlenku wêgla powoduje, ¿e niektóre substancje wyj¶ciowe mog± byæ emitowane do powietrza podczas procesu spieniania. Nale¿y spodziewaæ siê równie¿ emisji substancji nie odgrywaj±cych istotnej roli w procesie, a obecnych jako zanieczyszczenia poszczególnych sk³adników.
Stwierdzono, ¿e g³ównym sk³adnikiem gazów wydzielaj±cych siê w procesach spieniania jest czynnik spieniaj±cy - porofor. Ilo¶æ zu¿ytego w reakcji poroforu zale¿y od zadanej, wymaganej gêsto¶ci pozornej (ciê¿aru w³a¶ciwego) produkowanej pianki. W gazach poreakcyjnych zidentyfikowano izocyjaniany, aminy (katalizatory) i rozpuszczalniki organiczne. (...)

Ocena higieniczna zapylenia w ¶rodowisku pracy rolnika
Anna Mo³ocznik

Higiena pracy, ³±cz±ca w sobie wszelkie dzia³ania zmierzaj±ce do ochrony pracuj±cego przed utrat± zdrowia w wyniku oddzia³ywania ró¿nych czynników zwi±zanych z charakterem pracy oraz z materialnym i spo³ecznym ¶rodowiskiem pracy, w warunkach polskich funkcjonuje w odniesieniu do stanowisk przemys³owych. Rolnicze ¶rodowisko pracy, zw³aszcza w sferze gospodarstw indywidualnych, stanowi otwarty problem higieniczny zarówno pod wzglêdem metodycznym, jak i organizacyjno-prawnym.
Py³ jest tym czynnikiem, który towarzyszy najczê¶ciej rolnikowi w jego pracy. Definicja funkcjonuj±ca w Unii Europejskiej okre¶la py³ jako dyspersyjne rozmieszczenie substancji sta³ych w powietrzu, powsta³e w wyniku procesów mechanicznych lub na skutek poruszania tej substancji. (...)

Beryl i jego zwi±zki wystêpowanie, zastosowanie i ocena nara¿enia
Maria Madej

Skuteczne dzia³anie na rzecz ochrony cz³owieka w ¶rodowisku pracy wymaga obiektywnej oceny zakresu i wielko¶ci zagro¿eñ zwi±zanych z wystêpowaniem szkodliwych substancji chemicznych w ró¿nych procesach i technologiach.
Beryl nale¿y do tzw. pierwiastków deficytowych, tzn. wystêpuj±cych w bardzo ma³ych ilo¶ciach w globie ziemskim. Jego ¶rednia zawarto¶æ w skorupie ziemskiej wynosi oko³o 6 mg/kg. Zawarto¶æ berylu w ska³ach i minera³ach wynosi od 0,038 do 11,4 mg/kg, w glebach ilastych od 2 do 5 mg/kg, w piaskowcu poni¿ej l mg/kg, w wapieniu znacznie poni¿ej l mg/kg, w wêglu kamiennym 1,8 - 2,2 mg/kg, a w ropie naftowej oko³o 100 µg/1.
Rudy zawieraj±ce beryl wystêpuj± w z³o¿ach pegmatytowych i niepegmatytowych. Wiêkszo¶æ wydobywanych rud berylu pochodzi ze z³ó¿ zlokalizowanych w Afryce, obu Amerykach i Australii. Z³o¿a rud berylu niepegmatytowych znajduj± siê w Stanach Zjednoczonych oraz na obszarze by³ego ZSRR. W Polsce niewielkie z³o¿a rud berylu wystêpuj± w Górach Sowich oraz w Ró¿anej na Dolnym ¦l±sku. Spo¶ród kilkudziesiêciu minera³ów berylu spotykanych w tego typu z³o¿ach, praktyczne znaczenie maj± beryl jako minera³ i bertrandyt. Zawarto¶æ tlenku berylu w rudzie berylowej wynosi oko³o 4%, w rudzie bertrandytowej nie przekracza 1,4%. (...)

Czynniki wp³ywaj±ce na toksyczno¶æ substancji chemicznych
Halina Puchalska

Zatrucia powstaj±ce w trakcie pracy zawodowej spowodowane szkodliwymi substancjami chemicznymi s± to zazwyczaj zatrucia przewlekle, powstaj±ce w wyniku wch³aniania niewielkich dawek jednej lub wiêkszej liczby substancji szkodliwych dla zdrowia w warunkach powtarzaj±cego siê nara¿enia.
Okre¶lenie „substancja szkodliwa” wed³ug S³ownika terminów stosowanych w toksykologii z roku 1994 brzmi: „... jest to czynnik chemiczny, który w warunkach kontaktu z organizmem cz³owieka mo¿e wywo³aæ okre¶lone efekty biologiczne lub zdrowotne, wystêpuj±ce w trakcie nara¿enia lub w okresie pó¼niejszym, a tak¿e w nastêpnych pokoleniach.”
Mechanizm powstawania zatruæ trzeba rozpatrywaæ uwzglêdniaj±c mo¿liwie wiele czynników wywieraj±cych istotny wp³yw na ostateczny obraz zatrucia. Obraz ten jest wypadkow± dzia³ania wszystkich wchodz±cych w grê czynników i warunków. Czynniki wp³ywaj±ce na toksyczno¶æ mo¿na uj±æ w dwie grupy.
Pierwsza to w³a¶ciwo¶ci fizykochemiczne substancji toksycznej, do drugiej zalicza siê czynniki biologiczne, uzale¿nione od w³a¶ciwo¶ci organizmu. Czynniki zaliczane do grupy pierwszej s± nazywane zewn±trzustrojowymi. S± one zwi±zane z rozpuszczalno¶ci± substancji chemicznej, zdolno¶ci± dysocjacji, jonizacji oraz budow± chemiczn± warunkuj±c± aktywno¶æ biologiczn±, a tym samym toksyczno¶æ. Czynniki biologiczne wewn±trzustrojowe ³±cz± siê natomiast ze struktur± komórek, tkanek i narz±dów, zdolno¶ci± wch³aniania zwi±zku, a przede wszystkim z jego aktywno¶ci± biologiczn±. W¶ród tych czynników bardzo wa¿n± rolê odgrywaj± czynniki osobnicze, takie jak: p³eæ, wiek, konstytucja organizmu, stany chorobowe nabyte lub wrodzone, a zatem czynniki genetyczne oraz czynniki ¶rodowiskowe. Zwykle obydwa sposoby dzia³ania wystêpuj± jednocze¶nie. (...)

Zasady ustalania warto¶ci najwy¿szego stê¿enia pu³apowego (NDSP) dla substancji chemicznych
Jolanta Skowroñ

Na XXVIII posiedzeniu Miêdzyresortowej Komisji ds. Najwy¿szych Dopuszczalnych Stê¿eñ i Natê¿eñ Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w ¦rodowisku Pracy w dniu 15 grudnia 1998 r. omawiano stanowisko Zespo³u Ekspertów ds. Czynników Chemicznych w sprawie kryteriów ustalania warto¶ci najwy¿szego dopuszczalnego stê¿enia pu³apowego (NDSP) dla substancji chemicznych bez ustalenia warto¶ci NDS. Uczestników spotkania zapoznano z podej¶ciem do warto¶ci NDSP Amerykañskiej Konferencji Higienistów Przemys³owych (ACGIH) oraz Niemieckiej Komisji MAC.
W Polsce warto¶ci NDSP wraz z warto¶ciami NDS obowi±zuj± dla 9 substancji chemicznych (rozporz±dzenie MPiPS z dnia 17 czerwca 1998 r., Dz. U. nr 79, poz. 513). ACGIH ustali³a warto¶ci NDSP (STEL-C) dla 48 substancji chemicznych. W Niemczech dla 133 substancji chemicznych obowi±zuj± warto¶ci tzw. „peak limitation”, kategoria I. S± to w³a¶ciwie warto¶ci chwilowe, ustalane na podstawie mechanizmu dzia³ania toksycznego i kinetyki przemian substancji w organizmie. (...)

Na górê strony

Siedziba instytutu
Strona g³ównaIndeks s³ówStrona BIPCIOP