Logo CIOP CIOPMapa serwisu English version
CIOPWsteczPoziom wyżejCIOP
.. | Postanowienia przepisów | Charakterystyka terenu otaczającego zakład | Termin dokonania zgłoszenia | Dokonywanie zmian | Dokument zgłoszenia

Procedury w przypadku dokonywania zmian w  zakładach zwiększonego i dużego ryzyka awarii

Liczne poważne awarie, które miały miejsce po zmianach technologii lub instalacji, były przyczyną, dla której w Dyrektywie Seveso II zostały zawarte odpowiednie wymagania dotyczące procedur niezbędnych przy dokonywaniu przez operatora takich zmian. Ich ustanowienie miało na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i zmniejszenie ryzyka takich awarii.

Prawo ochrony środowiska również zawiera postanowienia dotyczące dokonywania zmian w zakładach kategorii ZZR oraz ZDR. I tak, art. 257 stanowi, że prowadzący zakład kategorii ZDR jest obowiązany przed dokonaniem zmian w ruchu zakładu, które mogą okazać wpływ na zagrożenia awarią przemysłową, do przeprowadzenia analizy programu zapobiegania awariom (PZA), systemu bezpieczeństwa oraz raportu o bezpieczeństwie (RoB).

Jeśli planowane zmiany mogą okazać wpływ na ryzyko awarii, prowadzący ZDR jest obowiązany do opracowania zmienianego RoB (uwzględniającego zmiany w zakładzie) i uzyskania przed wprowadzeniem planowanych zmian jego zatwierdzenia przez komendanta wojewódzkiego PSP. Zmieniony RoB prowadzący przekazuje równocześnie do WIOŚ.

Jeśli chodzi o zmiany w zakładach kategorii ZZR, które mogą okazać wpływ na zagrożenie awarią przemysłową, zgodnie z art. 258 ust. 1-3 ustawy obowiązują następujące regulacje:

  • prowadzący ZZR dokonuje przed wprowadzeniem zmian w zakładzie analizy PZA i – w razie potrzeby – dokonuje zmian PZA;
  • zmieniony PZA prowadzący przekazuje komendantowi powiatowemu PSP oraz – do wiadomości – WIOŚ;
  • wprowadzenie zmian w ruchu zakładu może nastąpić po upływie 14 dni, jeśli w tym terminie komendant powiatowy nie wniósł sprzeciwu w drodze decyzji.


Na górę strony

Siedziba instytutu
Strona głównaIndeks słówStrona BIPCIOP