|
|
Postanowienia Dyrektywy Seveso II
Obowiązki, zadania oraz ustanowione procedury w razie awarii i po niej dotyczą w jednakowej mierze operatorów zakładów obu kategorii, tj. ZZR oraz ZDR.
- Operator ma obowiązek bezzwłocznego wprowadzenia w życie wewnętrznego planu awaryjnego, kiedy zdarzy się poważna awaria oraz kiedy nastąpi niekontrolowane zdarzenie, jeżeli ze względu na jego charakter można oczekiwać, że doprowadzi do wystąpienia poważnej awarii.
- Operator jest zobowiązany do natychmiastowego poinformowania kompetentnej władzy (kompetentnych władz) o wystąpieniu poważnej awarii.
- Tak szybko, jak to jest możliwe, operator musi przekazywać kompetentnym władzom informacje dotyczące okoliczności awarii, substancji niebezpiecznych biorących w niej udział, dostępnych danych pozwalających na ocenę skutków awarii dla człowieka i środowiska oraz podjętych działań awaryjnych.
- Operator zobowiązany jest do informowania kompetentnych władz o przewidywanych środkach zaradczych, mających na celu zmniejszenie średnio- i długoterminowych skutków awarii oraz zapobieżenie powtórzeniu się takiej awarii.
- Operator zobowiązany jest do aktualizowania przedstawionych informacji, jeśli dalsze postępowanie ujawni dodatkowe fakty mające wpływ na zmianę informacji lub wyciągniętych wniosków.
Do zadań kompetentnych władz w razie awarii należy:
- Wykonanie raportu poawaryjnego.
- Podjęcie lub zapewnienie podjęcia pilnych, średnio– i długoterminowych działań, które mogą być niezbędne po wystąpieniu awarii.
- Zgromadzenie informacji umożliwiających dokonanie pełnej analizy awarii, z uwzględnieniem aspektów technicznych, organizacyjnych oraz problematyki zarządzania.
- Podjęcie środków zapewniających niezbędne działania operatora zmierzające do tego, aby taka awaria się nie powtórzyła.
- Zapewnienie opracowania zaleceń dotyczących przyszłych działań zapobiegawczych.
|
|
|
|