Logo CIOP CIOPMapa serwisu English version
CIOPWsteczPoziom wy¿ejCIOP
.. | Ha³as i drgania mechaniczne - materia³y informacyjne | Artyku³y - pe³na lista | Artyku³y - ha³as s³yszalny | Artyku³y - ha³as infrad¼wiêkowy | Artyku³y - ha³as ultrad¼wiêkowy | Artyku³y - drgania mechaniczne | Nowo¶ci wydawnicze | Bibliografia (CIOP) | Kontakt | Us³ugi | Interesuj±ce odno¶niki | Konferencja NoiseControl | Konferencja NoiseControl 2013


Ha³as ultrad¼wiêkowy - ARTYKU£Y


Procedury pomiarowe wyznaczania poziomu mocy akustycznej ¼róde³ w zakresie czêstotliwo¶ci ha³asu ultrad¼wiêkowego

dr in¿. Witold Mikulski,
mgr in¿. Jan Radosz
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pañstwowy Instytut Badawczy,
Grudzieñ, 2010

Warunki stosowania procedur  
Procedura orientacyjna  
Procedura techniczna  

Procedury (techniczna i orientacyjna) przeznaczone s± do okre¶lania emisji ha³asu wszystkich ¼róde³ ha³asu, w pa¶mie czêstotliwo¶ci ha³asu ultrad¼wiêkowego (w szczególno¶ci technologicznych ¼róde³ ha³asu ultrad¼wiêkowego).

Wielko¶ci± okre¶laj±c± emisjê ha³asu ultrad¼wiêkowego ¼ród³a, jest poziom mocy akustycznej Lw. W szczególno¶ci w zale¿no¶ci od charakteru emitowanego ha³asu przez ¼ród³o, wielko¶ciami tymi s±: poziom mocy akustycznej Lw,s (w przypadku ¼róde³ emituj±cych ha³as ustalony), Lw,eq – ¶redni w czasie (równowa¿ny) poziom mocy akustycznej (w przypadku ¼róde³ emituj±cych ha³as nieustalony w tym i nieustalony impulsowy), szczytowy poziom mocy akustycznej Lw,peak (w przypadku ¼róde³ emituj±cych ha³as impulsowy). Wielko¶ci te okre¶lane s± w tercjowych pasmach czêstotliwo¶ci o czêstotliwo¶ciach ¶rodkowych f: 10, 12,5, 16, 20, 25, 31,5, 40 kHz.

Procedura techniczna i orientacyjna te ró¿ni± siê dok³adno¶ci± okre¶lanego poziomu mocy akustycznej wynikaj±cej z: ró¿nego kszta³tu powierzchni pomiarowych, ró¿nej liczby punktów pomiarowych lub linii omiatania, uwzglêdnieniem t³umienia d¼wiêku w powietrzu, uwzglêdnieniem ¶rodowiska, w którym wykonuje siê pomiary oraz uwzglêdnieniem ha³asu t³a. Szczegó³owe warunki stosowania procedury technicznej i procedury orientacyjnej wyznaczania poziomu mocy akustycznej ¼róde³ w zakresie czêstotliwo¶ci ha³asu ultrad¼wiêkowego zosta³y zamieszczone w oddzielnym pliku


Ha³as ultrad¼wiêkowy na stanowiskach pracy dr±¿arek ultrad¼wiêkowych - ocena ryzyka zawodowego
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 10/2008, str. 18-22

mgr in¿. Bo¿ena Smagowska,
dr in¿. Witold Mikulski
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pañstwowy Instytut Badawczy


"Ha³as ultrad¼wiêkowy na stanowiskach pracy w Polsce jest okre¶lony jako ha³as, w którego widmie wystêpuj± sk³adowe o wysokich czêstotliwo¶ciach s³yszalnych i niskich ultrad¼wiêkowych. Ocenê nara¿enia na ha³as ultrad¼wiêkowy wykonuje siê na podstawie (równowa¿nego i maksymalnego) poziomu ci¶nienia akustycznego w tercjowych pasmach czêstotliwo¶ci. Jego g³ównymi ¼ród³ami w procesie pracy s± technologiczne urz±dzenia ultrad¼wiêkowe operuj±ce na niskich czêstotliwo¶ciach. Jednym z rodzajów takich urz±dzeñ s± dr±¿arki ultrad¼wiêkowe.
W artykule przedstawiono metodê pomiaru i kryteria oceny ekspozycji na ha³as ultrad¼wiêkowy na stanowiskach pracy oraz wyniki pomiarów i ocenê ryzyka zawodowego zwi±zanego z nara¿eniem na ten ha³as na wybranych stanowiskach obs³ugi dr±¿arek ultrad¼wiêkowych."

Metoda oceny ryzyka zawodowego zwi±zanego z ha³asem ultrad¼wiêkowym
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 3/2007, str. 13-17

dr in¿. Witold Mikulski,
mgr in¿. Bo¿ena Smagowska
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pañstwowy Instytut Badawczy


Ha³as ultrad¼wiêkowy na stanowiskach pracy w Polsce jest okre¶lony jako ha³as, w którego widmie wystêpuj± sk³adowe o wysokich czêstotliwo¶ciach s³yszalnych i niskich ultrad¼wiêkowych. W Polsce ocenê nara¿enia na ha³as ultrad¼wiêkowy wykonuje siê na podstawie (równowa¿nego i maksymalnego) poziomu ci¶nienia akustycznego w tercjowych pasmach czêstotliwo¶ci (o czêstotliwo¶ciach ¶rodkowych z przedzia³u od 10 kHz do 40 kHz). W artykule przedstawiono: metodê pomiaru ha³asu ultrad¼wiêkowego na stanowiskach pracy, warto¶ci dopuszczalne ha³asu ultrad¼wiêkowego oraz metodê oceny ryzyka zawodowego wynikaj±cego z ekspozycji na ha³as ultrad¼wiêkowy. Zamieszczono równie¿ przyk³adowe wyniki pomiarów i oceny ha³asu ultrad¼wiêkowego na przyk³adowym stanowisku pracy.

Pomiary i ocena ekspozycji na ha³as ultrad¼wiêkowy na stanowiskach pracy w ¶wietle nowych przepisów prawnych
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 11/2002, str. 20-24

dr in¿. Jolanta Koton,
dr in¿. Piotr Kowalski
Centralny Instytut Ochrony Pracy


"Zawodowa ekspozycja na ha³as ultrad¼wiêkowy, zaliczany do szkodliwych czynników fizycznych ¶rodowiska pracy, mo¿e powodowaæ niekorzystne zmiany w zdrowiu pracowników. W celu oceny stopnia nara¿enia pracowników na ten czynnik i okre¶lenia zwi±zanego z nim ryzyka zawodowego, konieczne s± pomiary ha³asu ultrad¼wiêkowego na stanowiskach pracy i, je¶li jest to uzasadnione, ograniczanie wystêpuj±cego zagro¿enia. W artykule przedstawiono nowe zasady pomiarów ha³asu ultrad¼wiêkowego dostosowane do znowelizowanych w 2001 r. przepisów prawnych dotycz±cych najwy¿szych dopuszczalnych natê¿eñ (NDN) omawianego czynnika."

Na górê strony

Siedziba instytutu
Strona g³ównaIndeks s³ówStrona BIPCIOP