Logo CIOP CIOPMapa serwisu English version
CIOPWsteczPoziom wy¿ejCIOP
.. | Ha³as i drgania mechaniczne - materia³y informacyjne | Artyku³y - pe³na lista | Artyku³y - ha³as s³yszalny | Artyku³y - ha³as infrad¼wiêkowy | Artyku³y - ha³as ultrad¼wiêkowy | Artyku³y - drgania mechaniczne | Nowo¶ci wydawnicze | Bibliografia (CIOP) | Kontakt | Us³ugi | Interesuj±ce odno¶niki | Konferencja NoiseControl | Konferencja NoiseControl 2013


Ha³as infrad¼wiêkowy i niskoczêstotliwo¶ciowy - ARTYKU£Y


    Opracowania ogólne
Pomiary i ocena ryzyka zawodowego
Ochrona przed ha³asem - dzia³ania profilaktyczne


OPRACOWANIA OGÓLNE


Ha³as infrad¼wiêkowy na stanowiskach pracy wymagaj±cych koncentracji uwagi - propozycja kryterium uci±¿liwo¶ci
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 7-8/2008, str. 28-32

dr in¿. Anna Kaczmarska,
dr in¿. Danuta Augustyñska,
dr Anna £uczak
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pañstwowy Instytut Badawczy


"W artykule przedstawiono wyniki badañ dotycz±cych analizy uci±¿liwo¶ci ha³asu infrad¼wiêkowego wystêpuj±cego na stanowiskach pracy biurowej. Badania obejmowa³y~ pomiary parametrów akustycznych charakteryzuj±cych ten rodzaj ha³asu i badania ankietowe w ¶rodowisku pracy oraz eksperyment w warunkach laboratoryjnych na modelowym stanowisku pracy. Zaproponowano warto¶æ dopuszczaln± ha³asu infrad¼wiêkowego dla stanowisk pracy koncepcyjnej wymagaj±cej koncentracji uwagi, równowa¿ny poziom ci¶nienia akustycznego skorygowany charakterystyk± czêstotliwo¶ciow± G w czasie pobytu pracownika na stanowisku pracy LGeq,Te nie powinien przekraczaæ 86 dB. Dodatkowo równowa¿ny poziom d¼wiêku A w czasie pobytu pracownika na stanowisku pracy LAeq,Te nie powinien przekraczaæ 35-45 dB."


HA£AS infrad¼wiêkowy i niskoczêstotliwo¶ciowy - POMIARY I OCENA RYZYKA ZAWODOWEGO


Ha³as infrad¼wiêkowy na stanowiskach pracy kierowców w warunkach eksperymentalnych
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 7-8/2007, str. 12-15

dr in¿. Anna Kaczmarska,
doc. dr in¿. Danuta Augustyñska
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pañstwowy Instytut Badawczy,
mgr in¿. Andrzej Wierzejski
Instytut Transportu Samochodowego


"W artykule przedstawiono wyniki badañ ha³asu infrad¼wiêkowego wystêpuj±cego na stanowiskach pracy kierowców ¶rodków transportu drogowego przeprowadzonych w pojazdach fabrycznie nowych, w warunkach eksperymentalnych. Jak wynika z pomiarów równowa¿ny poziom d¼wiêku G, LGeq,Te zarejestrowany w czasie Te = 30-60s na stanowiskach pracy kierowców autobusów i samochodów ciê¿arowych waha siê odpowiednio w granicach od 92 do 114 dB w zale¿no¶ci od kategorii pojazdu i prêdko¶ci jazdy. Warto¶ci równowa¿nego poziomu d¼wiêku A, LAeq,Te, wystêpuj±ce na tych samych stanowiskach pracy kierowców wahaj± siê w granicach od 62 dB do 76 dB. Dla prêdko¶ci jazdy 50 km/h najwy¿sze warto¶ci równowa¿nego poziomu d¼wiêku G rzêdu: 107 - 111 dB zarejestrowano na stanowiskach pracy kierowców autobusów miejskich.
W artykule przedstawiono równie¿ widma ha³asu infrad¼wiêkowego na stanowisku pracy autobusu miejskiego zarejestrowane przy ró¿nych prêdko¶ciach jazdy. Stwierdzono wystêpowanie istotnych sk³adowych widma ha³asu o poziomach ci¶nienia akustycznego rzêdu 100 dB w zakresie czêstotliwo¶ci infrad¼wiêkowych 16-20 Hz."

Ha³as infrad¼wiêkowy na stanowiskach pracy kierowców
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 10/2006, str. 6-8

dr in¿. Anna Kaczmarska,
doc. dr in¿. Danuta Augustyñska
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pañstwowy Instytut Badawczy,
mgr in¿. Andrzej Wierzejski
Instytut Transportu Samochodowego


Ha³as infrad¼wiêkowy stanowi istotn± uci±¿liwo¶æ w ¶rodowisku pracy kierowców. W artykule przedstawiono schemat ideowy badañ oraz wstêpne wyniki badañ ha³asu infrad¼wiêkowego wystêpuj±cego na stanowiskach pracy kierowców ¶rodków transportu drogowego.

Uci±¿liwo¶æ ha³asu niskoczêstotliwo¶ciowego podczas wykonywania prac wymagaj±cych koncentracji uwagi - badania w warunkach laboratoryjnych
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 6/2006, str. 11-15

dr in¿. Anna Kaczmarska,
dr Anna £uczak,
mgr in¿. Andrzej Sobolewski
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pañstwowy Instytut Badawczy


"Ha³as niskoczêstotliwo¶ciowy (w tym infrad¼wiêkowy) jest jednym ze szkodliwych i uci±¿liwych czynników ¶rodowiska pracy i ¿ycia cz³owieka. Dominuj±cym efektem wp³ywu infrad¼wiêków i d¼wiêków o niskiej czêstotliwo¶ci na organizm podczas ekspozycji zawodowej jest ich dzia³anie uci±¿liwe, wystêpuj±ce ju¿ przy niewielkich przekroczeniach progu s³yszenia.
Obowi±zuj±ce w ¶rodowisku pracy w Polsce (przede wszystkim dla warunków przemys³owych) warto¶ci dopuszczalne ha³asu infrad¼wiêkowego ustalone s± ze wzglêdu na szkodliwo¶æ tego ha³asu dla zdrowia (g³ównie oddzia³ywanie infrad¼wiêków na s³uch i ca³y organizm). Brak jest kryterium dotycz±cego uci±¿liwo¶ci ha³asu infrad¼wiêkowego i niskoczêstotliwo¶ciowego w ¶rodowisku pracy. Szczególnie mocno dostrzegane jest to na stanowiskach pracy, na których wykonywane s± prace koncepcyjne.
W artykule przedstawiono wyniki badañ uci±¿liwo¶ci ha³asu niskoczêstotliwo¶ciowego i infrad¼wiêkowego, g³ównie na stanowiskach pracy, na których wykonywane s± prace koncepcyjne, b±d¼ wymagaj±cej silnej koncentracji uwagi. Badania prowadzono w warunkach laboratoryjnych na modelowym stanowisku pracy."

Badania uci±¿liwo¶ci ha³asu niskoczêstotliwo¶ciowego w pomieszczeniach do prac biurowych i koncepcyjnych
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 1/2006, str. 16-19

dr in¿. Anna Kaczmarska,
dr in¿. Witold Mikulski
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pañstwowy Instytut Badawczy,
dr in¿. Ma³gorzata Pawlaczyk-£uszczyñska
Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w £odzi


W artykule przedstawiono wyniki badañ analizy uci±¿liwo¶ci ha³asu niskoczêstotliwo¶ciowego wystêpuj±cego na stanowiskach pracy zlokalizowanych w pomieszczeniach biurowych. W ramach badañ przeprowadzono pomiary wielko¶ci akustycznych charakteryzuj±cych ten rodzaj ha³asu oraz ankietê w¶ród osób zatrudnionych na tych stanowiskach.

Badania wp³ywu nadmiernej ekspozycji na ha³as niskoczêstotliwo¶ciowy - choroba wibroakustyczna
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 11/2005, str. 4-7

prof. zw. dr hab. in¿. Zbigniew Engel,
dr in¿. Anna Kaczmarska,
doc. dr in¿. Danuta Augustyñska
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pañstwowy Instytut Badawczy


W artykule omówiono takie pojêcia, jak wibroakustyczna terapia i choroba wibroakustyczna, która mo¿e byæ nastêpstwem d³ugotrwa³ej, znacz±cej ekspozycji na ha³as niskoczêstotliwo¶ciowy i infrad¼wiêki. Przedstawiono kierunki aktualnych badañ prowadzonych w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy - Pañstwowym Instytucie Badawczym w zakresie uci±¿liwo¶ci d¼wiêków o niskich czêstotliwo¶ciach.


OCHRONA PRZEZ HA£ASEM infrad¼wiêkowym i niskoczêstotliwo¶ciowym - DZIA£ANIA  PROFILAKTYCZNE


Aktywna redukcja ha³asu niskoczêstotliwo¶ciowego w d¼wiêkoizolacyjnych kabinach przemys³owych
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 1/2005, str. 4-7

dr in¿. Leszek Morzyñski
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pañstwowy Instytut Badawczy


W artykule opisano system aktywnej redukcji ha³asu w d¼wiêkoizolacyjnych kabinach przemys³owych. Przedstawione zosta³y trzy rozwi±zania techniczne tego systemu. Pierwszym rozwi±zaniem jest uk³ad do tworzenia stref ciszy bazuj±cy na dwóch g³o¶nikach umieszczonych w naro¿nikach kabiny. Drugim rozwi±zaniem jest aktywny ochronnik s³uchu zbudowany na bazie lekkich s³uchawek. Trzecim z przedstawionych rozwi±zañ jest aktywny zag³ówek (dwa niewielkie g³o¶niki umieszczone w górnej czê¶ci oparcia fotela pracownika). W artykule przedstawiono i omówiono wyniki pomiarów skuteczno¶ci aktywnej redukcji ha³asu z zastosowaniem ka¿dego z tych trzech rozwi±zañ

Izolacyjno¶æ akustyczna w zakresie niskich czêstotliwo¶ci przemys³owych zabezpieczeñ przeciwha³asowych
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 12/2003, str. 10-13

dr in¿. Anna Kaczmarska,
prof. dr hab. in¿. Zbigniew Engel
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pañstwowy Instytut Badawczy


Standardowe zabezpieczenia - ekrany d¼wiêkoizolacyjne, obudowy czy ochronniki s³uchu nie s± na ogó³ skuteczne w zakresie niskich czêstotliwo¶ci. Dominuj±cym skutkiem wp³ywu ha³asu niskoczêstotliwo¶ciowego na organizm podczas ekspozycji zawodowej jest jego dzia³anie uci±¿liwe. W artykule przedstawiono wyniki badañ w³a¶ciwo¶ci d¼wiêkoizolacyjnych elementów ¶cian warstwowych, stosowanych powszechnie zabezpieczeñ akustycznych.

Katalog przemys³owych zabezpieczeñ przed ha³asem infrad¼wiêkowym i niskoczêstotliwo¶ciowym
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 6/2002, str. 24-25

dr in¿. Anna Kaczmarska,
doc. dr in¿. Danuta Augustyñska,
Centralny Instytut Ochrony Pracy
prof. dr hab. in¿. Zbigniew Engel


Artyku³ przedstawia katalog wybranych przemys³owych zabezpieczeñ przed ha³asem infrad¼wiêkowym i niskoczêstotliwo¶ciowym. Przedstawiono parametry akustyczne materia³ów, wyrobów i elementów stosowanych do ochrony przed ha³asem niskoczêstotliwo¶ciowym.

Ustroje rezonatorowe obni¿aj±ce ha³as niskoczêstotliwo¶ciowy w kabinach przemys³owych
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 11/2000, str. 14-16

dr in¿. ANNA KACZMARSKA,
doc. dr in¿. DANUTA AUGUSTYÑSKA
Centralny Instytut Ochrony Pracy
prof. dr hab. in¿. ZBIGNIEW ENGEL
Akademia Górniczo-Hutnicza


Ochrona przed d¼wiêkami o niskich czêstotliwo¶ciach jest skomplikowana ze wzglêdu na znaczne d³ugo¶ci fal (np. fala o czêstotliwo¶ci 20 Hz ma d³ugo¶æ 17 m), dla których tradycyjne ¶ciany, przegrody, ekrany i poch³aniacze akustyczne s± ma³o skuteczne. W niektórych przypadkach d¼wiêki niskoczêstotliwo¶ciowe s± wzmacniane na skutek rezonansu pomieszczeñ, elementów konstrukcyjnych budynków lub ca³ych obiektów. Poziomy ci¶nieñ akustycznych mog± wówczas przekraczaæ poziomy mierzone w pobli¿u ich ¼róde³. Tak czêsto dzieje siê we wnêtrzu przemys³owych kabin d¼wiêkoizolacyjnych.
Na ogó³ w celu ograniczenia ha³asu niskoczêstotliwo¶ciowego i infrad¼wiêkowego wymagane jest ka¿dorazowo indywidualne projektowanie zabezpieczeñ po uprzedniej szczegó³owej analizie widma ha³asu. (...)

Na górê strony

Siedziba instytutu
Strona g³ównaIndeks s³ówStrona BIPCIOP