Ha³as infrad¼wiêkowy na stanowiskach pracy kierowców w warunkach eksperymentalnych
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 7-8/2007, str. 12-15
dr in¿. Anna Kaczmarska,
doc. dr in¿. Danuta Augustyñska
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pañstwowy Instytut Badawczy,
mgr in¿. Andrzej Wierzejski
Instytut Transportu Samochodowego
|
|
"W artykule przedstawiono wyniki badañ ha³asu infrad¼wiêkowego wystêpuj±cego na stanowiskach pracy kierowców ¶rodków transportu drogowego przeprowadzonych w pojazdach fabrycznie nowych, w warunkach eksperymentalnych. Jak wynika z pomiarów równowa¿ny poziom d¼wiêku G, LGeq,Te zarejestrowany w czasie Te = 30-60s na stanowiskach pracy kierowców autobusów i samochodów ciê¿arowych waha siê odpowiednio w granicach od 92 do 114 dB w zale¿no¶ci od kategorii pojazdu i prêdko¶ci jazdy. Warto¶ci równowa¿nego poziomu d¼wiêku A, LAeq,Te, wystêpuj±ce na tych samych stanowiskach pracy kierowców wahaj± siê w granicach od 62 dB do 76 dB. Dla prêdko¶ci jazdy 50 km/h najwy¿sze warto¶ci równowa¿nego poziomu d¼wiêku G rzêdu: 107 - 111 dB zarejestrowano na stanowiskach pracy kierowców autobusów miejskich.
W artykule przedstawiono równie¿ widma ha³asu infrad¼wiêkowego na stanowisku pracy autobusu miejskiego zarejestrowane przy ró¿nych prêdko¶ciach jazdy. Stwierdzono wystêpowanie istotnych sk³adowych widma ha³asu o poziomach ci¶nienia akustycznego rzêdu 100 dB w zakresie czêstotliwo¶ci infrad¼wiêkowych 16-20 Hz."
|
Ha³as infrad¼wiêkowy na stanowiskach pracy kierowców
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 10/2006, str. 6-8
dr in¿. Anna Kaczmarska,
doc. dr in¿. Danuta Augustyñska
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pañstwowy Instytut Badawczy,
mgr in¿. Andrzej Wierzejski
Instytut Transportu Samochodowego
|
|
Ha³as infrad¼wiêkowy stanowi istotn± uci±¿liwo¶æ w ¶rodowisku pracy kierowców. W artykule przedstawiono schemat ideowy badañ oraz wstêpne wyniki badañ ha³asu infrad¼wiêkowego wystêpuj±cego na stanowiskach pracy kierowców ¶rodków transportu drogowego.
Uci±¿liwo¶æ ha³asu niskoczêstotliwo¶ciowego podczas wykonywania prac wymagaj±cych koncentracji uwagi - badania w warunkach laboratoryjnych
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 6/2006, str. 11-15
dr in¿. Anna Kaczmarska,
dr Anna £uczak,
mgr in¿. Andrzej Sobolewski
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pañstwowy Instytut Badawczy
|
|
"Ha³as niskoczêstotliwo¶ciowy (w tym infrad¼wiêkowy) jest jednym ze szkodliwych i uci±¿liwych czynników ¶rodowiska pracy i ¿ycia cz³owieka. Dominuj±cym efektem wp³ywu infrad¼wiêków i d¼wiêków o niskiej czêstotliwo¶ci na organizm podczas ekspozycji zawodowej jest ich dzia³anie uci±¿liwe, wystêpuj±ce ju¿ przy niewielkich przekroczeniach progu s³yszenia.
Obowi±zuj±ce w ¶rodowisku pracy w Polsce (przede wszystkim dla warunków przemys³owych) warto¶ci dopuszczalne ha³asu infrad¼wiêkowego ustalone s± ze wzglêdu na szkodliwo¶æ tego ha³asu dla zdrowia (g³ównie oddzia³ywanie infrad¼wiêków na s³uch i ca³y organizm). Brak jest kryterium dotycz±cego uci±¿liwo¶ci ha³asu infrad¼wiêkowego i niskoczêstotliwo¶ciowego w ¶rodowisku pracy. Szczególnie mocno dostrzegane jest to na stanowiskach pracy, na których wykonywane s± prace koncepcyjne.
W artykule przedstawiono wyniki badañ uci±¿liwo¶ci ha³asu niskoczêstotliwo¶ciowego i infrad¼wiêkowego, g³ównie na stanowiskach pracy, na których wykonywane s± prace koncepcyjne, b±d¼ wymagaj±cej silnej koncentracji uwagi. Badania prowadzono w warunkach laboratoryjnych na modelowym stanowisku pracy."
|
Badania uci±¿liwo¶ci ha³asu niskoczêstotliwo¶ciowego w pomieszczeniach do prac biurowych i koncepcyjnych
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 1/2006, str. 16-19
dr in¿. Anna Kaczmarska,
dr in¿. Witold Mikulski
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pañstwowy Instytut Badawczy,
dr in¿. Ma³gorzata Pawlaczyk-£uszczyñska
Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w £odzi
|
|
W artykule przedstawiono wyniki badañ analizy uci±¿liwo¶ci ha³asu niskoczêstotliwo¶ciowego wystêpuj±cego na stanowiskach pracy zlokalizowanych w pomieszczeniach biurowych. W ramach badañ przeprowadzono pomiary wielko¶ci akustycznych charakteryzuj±cych ten rodzaj ha³asu oraz ankietê w¶ród osób zatrudnionych na tych stanowiskach.
Badania wp³ywu nadmiernej ekspozycji na ha³as niskoczêstotliwo¶ciowy - choroba wibroakustyczna
"BEZPIECZEÑSTWO PRACY - nauka i praktyka" 11/2005, str. 4-7
prof. zw. dr hab. in¿. Zbigniew Engel,
dr in¿. Anna Kaczmarska,
doc. dr in¿. Danuta Augustyñska
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pañstwowy Instytut Badawczy
|
|
W artykule omówiono takie pojêcia, jak wibroakustyczna terapia i choroba wibroakustyczna, która mo¿e byæ nastêpstwem d³ugotrwa³ej, znacz±cej ekspozycji na ha³as niskoczêstotliwo¶ciowy i infrad¼wiêki. Przedstawiono kierunki aktualnych badañ prowadzonych w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy - Pañstwowym Instytucie Badawczym w zakresie uci±¿liwo¶ci d¼wiêków o niskich czêstotliwo¶ciach.
|