BRITISH POLYTHENE INDUSTRIES - program rehabilitacji
British Polythene Industries jest brytyjskim przedsiębiorstwem produkcyjnym zatrudniającym 3 500 pracowników, działającym w branży tworzyw sztucznych.
Jednym z podstawowych problemów w zakresie bezpieczeństwa i zdrowia pracowników British Polythene Industries była absencja związana z urazami mięśniowo-szkieletowych jakich doznawali pracownicy firmy. Przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego związanego z ręcznym przemieszczaniem ciężarów oraz przeprowadzenie szkoleń w tym zakresie okazało się niewystarczająca. Postanowiono wdrożyć
program rehabilitacji dla osób cierpiących w wyniku urazów mięśniowo-szkieletowych. Propozycja wprowadzenia programu rehabilitacji spotkała się z dużym uznaniem Zarządu.
Program rehabilitacji został wdrożony w całym przedsiębiorstwie przy współudziale przedstawicieli pracowników i objął swoim zakresem następujące działania:
- pracownicy z urazami uzyskali dostęp do 3 tys. specjalistów (osteopatów, chiropraktyków i fizykoterapeutów),
- zapewniono natychmiastową pomoc lekarską w ciągu 24-48 godzin każdemu pracownikowi, który doznał urazu,
- za zgodą poszkodowanych pracowników, terapeuci przesyłali ekspertom firmy dokładny raport choroby, w celu zapewnienia właściwej pomocy i wsparcia osobom powracającym po wypadku do pracy,
- zapieniono dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego zarówno osobom po doznanych urazach, jak i zdrowym pracownikom.
Osiągnięte korzyści:
Wprowadzenie programu rehabilitacji wyraźnie zmniejszyło poziom absencji pracowników, przyczyniając się także do zwiększenia ich produktywności i obniżenia kosztów związanych z absencją.
„Plan rehabilitacyjny okazał się dobrym rozwiązaniem wdrożonym w ramach Polityki Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Znalazł on uznanie zarówno wśród pracowników jak i kierownictwu, przynosząc również korzyści przedsiębiorstwu’’.
Andy Colllinson, Dyrektor ds. BHP, BPI
|
W szczególności w wyniku realizacji programu rehabilitacyjnego:
- o ponad 80% spadła liczba dni absencji spowodowanej urazami mięśniowo-szkieletowymi – średnio czas absencji został skrócony z 26 do 4 dni,
- tylko 16% pracowników odsyłanych do fizykoterapeutów kwalifikowało się na zwolnienie lekarskie,
- 70% pracowników, którzy odnieśli urazy było zdolnych do pracy, a 14% ograniczono obowiązki,
- znacznie spadła liczba odszkodowań wypłacanych pracownikom z tytułu poniesionych urazów,
- znacznie podniósł się poziom kultury bezpieczeństwa.
Koszt-korzyść:
W 2001 roku oszacowano wstępne koszty realizacji programu rehabilitacyjnego na ok.16 tysięcy funtów. Były to przede wszystkim koszty ok. 400 zabiegów leczniczych (średnio 3 zabiegi na pracownika).
Firma oszacowała, że na każdy 1 funt wydany zaoszczędzi kolejnych 12 funtów. Według prognozy zainwestowane 16 tys. funtów przyniesie oszczędności rzędu 192 tys. funtów, co stanowi 176 tys. oszczędności każdego roku.