Zrownowazona karta wynikow zostala opracowana do oceny realizacji strategii globalnej przedsiebiorstwa. Pozwala ona przelozyc strategie na system miernikow, za pomoca, ktorych mozna kompleksowo ocenic efektywnosc i skutecznosc dzialan realizowanych w przedsiebiorstwie.
Obecnie zrownowazona karte wynikow stosuje sie w odniesieniu nie tylko do calej firmy i jej strategii globalnej, ale rowniez w odniesieniu do wybranych obszarow przedsiebiorstwa m.in. do obszaru zasobow ludzkich czy bezpieczenstwa i higieny pracy.
W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy wypracowano ogolny model takiej karty dla obszaru bezpieczenstwa i higieny pracy, ktory moze stanowic punkt wyjscia dla opracowania indywidualnych kart dla kazdego przedsiebiorstwa.
Proponowany model pozwala spojrzec na realizacje dzialan w zakresie bezpieczenstwa i higieny pracy, podobnie jak klasyczny model zrownowazonej karty wynikow, z czterech perspektyw:
- perspektywy rozwoju, czyli kluczowych z punktu widzenia zarzadzania bezpieczenstwem i higiena pracy cech i umiejetnosci pracownikow oraz stosowanych metod pracy,
- perspektywy procesow wewnetrznych czyli sposobu realizacji dzialan w obszarze bezpieczenstwa i higieny pracy,
- perspektywy klientow wewnetrznych czyli tego w jaki sposob pracownicy postrzegaja bezpieczenstwo i jaki im zapewniono poziom bezpieczenstwa,
- perspektywy finansowej czyli nakladow na realizacje dzialan w obszarze bezpieczenstwa i higieny pracy oraz strat ponoszonych w wyniku niewlasciwych warunkow pracy.

Model zrownowazonej karty wynikow dla obszaru BHP
Za pomoca zrownowazonej karty wynikow mozna pokazac w jaki sposob zmiana poziomu miernika jednej perspektywy wplywa na zmiane poziomu miernikow wyzej polozonej perspektywy, Tym samym mozna stwierdzic jakie czynniki wplywaja na skuteczna realizacje procesow organizacyjnych i w jaki sposob skuteczna realizacja procesow przeklada sie na poziom kosztow i przychodow przedsiebiorstwa.
Zestaw kluczowych miernikow poszczegolnych perspektyw do zastosowania w obszarze bezpieczenstwa i higieny pracy oraz zaleznosci przyczynowo-skutkowe pomiedzy nimi, ktore przedstawiono w tym Dziale, uzyskano w wyniku kilkuletnich badan prowadzonych w polskich przedsiebiorstwach.