Perspektywa procesów wewnętrznych obejmuje procesy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy realizowane w przedsiębiorstwie. Do podstawowych procesów zarządzania BHP wynikających z wymagań obowiązującego prawa należy zaliczyć przede wszystkim:
- proces identyfikacji zagrożeń oraz oceny ryzyka zawodowego,
- proces monitorowania warunków pracy,
- proces realizacji działań korygujących i zapobiegawczych w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy,
- proces szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy,
- proces komunikacji wewnętrznej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
- proces identyfikacji i wdrażania do praktyki przedsiębiorstwa wymagań prawnych i innych wymagań zewnętrznych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nadrzędnym celem realizacji wymienionych procesów jest zapewnienie zgodności realizacji działań w obszarze bezpieczeństwem i higieną pracy z wymaganiami obowiązującego prawa.
Lista przedstawionych procesów nie jest kompletna i nie może stanowić jedynej i uniwersalnej, a może jedynie wspomóc identyfikację procesów zarządzania BHP w przedsiębiorstwie. Warto tutaj zaznaczyć, że teoretycy zarządzania nie są zgodni co do liczby procesów, które powinny zostać zidentyfikowane i opisane w celu skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem. Sugerowana przez nich liczba procesów waha się od 3-4 aż do 100. To, jaki przyjmie się w przedsiębiorstwie stopień szczegółowości i ile procesów się opisze zależy od specyfiki firmy, stopnia jego złożoności oraz celów zastosowania podejścia procesowego.
Więcej informacji o procesach bezpieczeństwa i higieny pracy znajdą Państwo w dziale
Zarządzanie procesowe BHP;