Prace na wysokości - najczęstsze przyczyny wypadków Andrzej Dąbrowski
W artykule wskazano obszary działalności człowieka zagrożone upadkiem z wysokości. Na podstawie danych statystycznych scharakteryzowano przyczyny tych wypadków. Dodatkowo omówiono przyczyny upadków z wysokości, które miały miejsce w gospodarstwach indywidualnych w Polsce. Zwrócono również uwagę na obowiązki pracodawcy wynikające z faktu, że prace na wysokości należą do prac szczególnie niebezpiecznych.
Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia na budowach - informacja oraz plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia Antoni Gilewicz
Autor omówił przepisy dotyczące informacji, a także planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia sporządzanych na podstawie ustawy - Prawo budowlane oraz rozporządzeń ministra infrastruktury.
Klasyfikacje chemicznych czynników rakotwórczych - przegląd Sławomir Czerczak
W artykule omówiono kryteria oceny działania rakotwórczego przyjęte przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) oraz klasyfikacje czynników rakotwórczych przyjęte w USA, Niemczech, Unii Europejskiej i w Polsce.
Bezpieczeństwo pracy przy magazynowaniu i transporcie ropy naftowej oraz produktów ropopochodnych Zbigniew Makles
W artykule przedstawiono ogólne informacje związane z ropą naftową i jej produktami, dokonano krótkiego przeglądu jej właściwości fizykochemicznych, przedstawiono sposoby magazynowania i transportu. Podano w skrócie negatywne skutki oddziaływania produktów petrochemicznych oraz formy i sposoby ochrony dróg oddechowych i skóry człowieka.
Możliwości przyspieszenia wdrażania dyrektyw NATO w obszarze ergonomii techniki wojskowej Konrad Tott
"Autor postuluje w artykule ustanowienie tzw. celowych projektów badawczych, które pozwoliłyby na doprowadzenie do zgodności norm obowiązujących w polskiej armii z normami NATO.
Jako przykład współpracy placówek naukowo-badawczych autor omówił aspekty ergonomiczne w badaniach pojazdów wojskowych."
Zbiory historyczne w Bibliotece Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego Joanna Bulińska
W artykule zaprezentowano część księgozbioru Biblioteki CIOP-PIB z zakresu bezpieczeństwa i ochrony człowieka w środowisku pracy, z lat 1900 -1950. Przy wyborze pozycji kierowano się aktualnością dla współczesnego czytelnika wybranych publikacji.
|