Logo CIOP CIOPMapa serwisu English version
CIOPWsteczPoziom wyżejCIOP
.. | Informacje ogólne o kampanii | Plakat kampanii | Cele kampanii | O innowacjach dla bezpieczeństwa | Definicje innowacji | Spotkanie budowlane CIOP | Konferencja - Kocierz | Wizyta techniczna Polbruk | Wizyta techniczna - Banie Maz. | Wizyta techniczna - Termy Warmińskie | Konferencja - Sopot | Seminarium - Zwartowo | Konferencja - Wałbrzych | Pokaz w Poznaniu | Dzien BHP - Elbląg | Działania OSPS BHP Olsztyn | Działania Lyreco Polska SA | Działania Grupy Ożarów S.A. | Działania Philips Lighting Poland SA | Działania KHW SA | Działania Partnerstwa - Ostrołęka | Innowacje w mediach | Partnerzy kampanii | Materiały dla mediów | Harmonogram działań kampanii

INNOWACJE W MEDIACH

Jak stworzyć kulturę innowacji
20 czerwca 2013

Rozumni szefowie kształtują kulturę organizacji w taki sposób, by wzmacniała innowacyjność. Wiedzą, że to kultura – wartości, normy, nieuświadomione przekazy i subtelne zachowania liderów i pracowników – często ogranicza wydajność. Te niewidzialne siły są odpowiedzialne za to, że 70% wszystkich prób wdrożenia zmian w organizacjach nie udaje się. Rozwiązanie? Zaprojektuj to, co połączy strategię firmową ze sposobami, w jaki ludzie odnoszą się do siebie i do organizacji.

Przeczytaj więcej ... - http://komunikat.rrcc.pl

Zbrojeniowa grupa Bumar powalczy o pozycję lidera w rankingu firm najwięcej inwestujących w badania i rozwój
25 kwietnia 2013

W 2013 r. na badania i rozwój innowacyjnych technologii oraz wprowadzenie na rynek nowych produktów wydamy 336,9 mln zł, czyli ok. 100 mln więcej niż w 2012 r. – wylicza prezes Bumaru Krzysztof Krystowski. Jak podkreśla, koncern planuje, że w kolejnych latach nakłady te przekroczą nawet 400 mln zł.  - Więc może uda nam się nawet powalczyć o pozycję lidera – ocenia Krystowski.

Przeczytaj więcej ... - http://biznes.newsweek.pl

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach 4.4 programu operacyjnego "Innowacyjna gospodarka"
25 kwietnia 2013 r.

Małe i średnie firmy mają szansę zdobyć dotacje na naprawdę innowacyjne inwestycje. Do wzięcia jest 850 mln zł.
Po czterech latach przerwy Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła kolejny nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w ramach działania 4.4. programu operacyjnego "Innowacyjna gospodarka" pt. "Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym". Dla przedsiębiorców przeznaczono aż 850 mln zł. Ale tym razem są nowe reguły uzyskania tych pieniędzy.

Przeczytaj więcej ... - http://wyborcza.biz

Eksperci Banku Światowego wskazywali w Waszyngtonie na Polskę jako przykład do naśladowania w wykorzystywaniu funduszy unijnych i dobrego radzenia sobie gospodarki w czasie kryzysu
20 kwietnia 2013 r.

Podczas piątkowej konferencji na temat wzrostu w krajach europejskich i centralnej Azji wiceszef Banku Światowego odpowiedzialny za ten region Philippe Le Houerou podkreślał, że Polska była wyjątkiem w czasie największego spadku europejskiego PKB w 2009 r. "W tym czasie w regionie wszystkie gospodarki szły w dół, poza Polską, która miała pozytywny wzrost" - powiedział.
Jak zaznaczył stało się tak dzięki przeprowadzaniu reform, a także dobrych fundamentów naszej gospodarki. Pozytywny wpływ na Polskę miały też pakiety stymulacyjne, które, by pomóc swojej gospodarce, uruchamiał niemiecki rząd oraz zdrowy sektor bankowy w naszym kraju.

Przeczytaj więcej ... - http://www.deon.pl

Nadzór górniczy będzie wyróżniał innowacyjne rozwiązania przyczyniające się do wzrostu bezpieczeństwa w zakładach wydobywczych
10 kwietnia 2013 r.

Latem ma się odbyć pierwsza edycja konkursu: Z innowacją bezpieczniej w górnictwie. Do uczestnictwa w nim zaprosił Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w trakcie otwarcia konferencji Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie. Razem z WUG-iem konkurs o charakterze ogólnopolskim przygotowuje Fundacja Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego.
Konkurs ma na celu promocję innowacyjnych rozwiązań przyczyniających się do poprawy bezpieczeństwa w kopalniach.

Przeczytaj więcej ... - http://gornictwo.wnp.pl

Najlepsze praktyki działalności innowacyjnej firm w Polsce
10 kwietnia 2013 r.

Kluczem do sukcesu w zakresie innowacji w polskich firmach jest wdrożenie rozwiązań systemowych w zarządzaniu projektami badawczo-rozwojowymi oraz bezpośrednie zaangażowanie zarządu. Aby zwiększać innowacyjność firmy powinny również aktywnie współpracować z podmiotami zewnętrznymi oraz odpowiednio motywować pracowników. Istotne jest także podjęcie skutecznych działań służących pozyskiwaniu finansowej pomocy publicznej na innowacje - to główne wnioski z raportu „Najlepsze praktyki działalności innowacyjnej firm w Polsce" przygotowanego przez firmę doradczą PwC.

Przeczytaj raport ...

Polska w kategorii „innowatorów o skromnych wynikach”.
27 marca 2013 r.

Komisarz ds. przemysłu Antonio Tajani, przedstawił wczoraj raport KE dotyczący innowacyjności w UE. Polska jest w grupie państw o najmniejszym stopniu innowacyjności.
Cały czas, mimo corocznej poprawy poziomu innowacyjności, wciąż istnieją olbrzymie różnice między poszczególnymi krajami. Co więcej, rozbieżności te stają się coraz większe.
Najbardziej innowacyjne kraje, według ekspertów z Komisji Europejskiej, to: Szwecja, Niemcy, Dania i Finlandia. Polska wraz z Łotwą, Rumunią i Bułgarią zalicza się do państw o zdecydowanie najmniejszym poziomie nowych technologii.


Przeczytaj więcej ... - http://www.uniaeuropejska.org

Program Bon na innowacje
26 marca 2013 r.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłasza nabór wniosków w ramach VI edycji Programu Bon na innowacje, którego celem jest zainicjowanie kontaktów mikro lub małych przedsiębiorców z jednostkami naukowymi.


Przeczytaj więcej ... - http://dofinansowaniedlafirm.pl

Konkurs dla realizatorów projektów innowacyjnych i współpracy ponadnarodowej EFS
11 marzec 2013

Krajowa Instytucja Wspomagająca - Centrum Projektów Europejskich zaprasza do wzięcia udziału w organizowanym po raz pierwszy Konkursie przeznaczonym dla realizatorów projektów innowacyjnych i współpracy ponadnarodowej współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.  

Przeczytaj więcej ... - http://www.eurofundsnews.pl

W połowie maja PARP mają ruszyć dotacje o granty inwestycyjne z POIG
11 marca 2013 r.

W połowie maja PARP zacznie ponownie, po przerwie od 2009 r., przyjmować wnioski o granty inwestycyjne dla firm z „Innowacyjnej gospodarki".
Konkurs o dotacje na nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym, który zorganizuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, będzie najważniejszym naborem projektów od przedsiębiorców w tym roku. Dotacje na inwestycje od początku okresu 2007-2013 cieszą się największym wzięciem i to zarówno w programach regionalnych, jak i w krajowej „Innowacyjnej gospodarce". W tym ostatnim programie reaktywowane dotacje na nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym były najpopularniejsze i 6,82 mld zł rozdysponowano w zaledwie trzech konkursach (ostatni odbył się pod koniec 2009 r.).

Przeczytaj więcej ... - http://www.eurofundsnews.pl

Polska innowacyjna. Jak przeskoczyć kryzys
6 marca 2013

Rusza konkurs "Polska innowacyjna. Jak przeskoczyć kryzys" organizowany przez  Instytut Wolności. To konkurs na przedsięwzięcia biznesowe, które nie  tylko rozwiążą jakiś ważny problem społeczny, ale także przyniosą pomysłowadcy realne korzyści, czyli zysk ....

Więcej - źródło: "Sprowokować do innowacyjnego myślenia", Rzeczpospolita, 6 marca 2013, B3

Będą ulgi podatkowe na badania i rozwój
4 marca 2013

Przedsiębiorca każdą wydaną na takie inwestycje złotówkę zamortyzuje i dodatkowo pomniejszy podatek o 26 proc. kosztów. Propozycja Ministerstwa Gospodarki w praktyce oznacza, że jeżeli przedsiębiorca wydał na badania 1 mln zł, to bedzie mógł ten wydatek nie tylko w całości ująć w kosztach podatkowych (pomnieszając w ten sposób podstawę opodatkowania o 1 mln zł), ale dodatkowo bedzie mógł pomniejszyć nalezny podatek o 260 tys.

Więcej -  źródło: Bąk P., "Będą ulgi podatkowe na badania i rozwój", Dziennik Gazeta Prawna, 4 marca 2013 r. nr 44 (3434)

Konieczny jest jeszcze postęp technologiczny
4 marca 2013

Elementami decydującymi o rozwoju cywilizacji są wiedza, nauka, innowacyjność i postęp technologii. Sam wzrost gospodarczy nie zapewni poprawy życia Polaków. Konieczny jest jeszcze postęp technologiczny. W latach 90. wskaźnik innowacyjności technologicznej mierzony liczbą zgłoszonych wynalazków przypadających na 10 tys. mieszkańców wynosił w OECD średnio 5,8, w piętnastce krajów UE - 2,3, a w Polsce - 0,7. W 2010 roku wskaźnik ten ukształtował się w Polsce na poziomie prawie 0,8 ...

Więcej - źródło: Marciniak S., "Strategia dla Polski a postęp cywilizacyjny", Przegląd, Nr 10 (688), 4-10 marca 2013, s. 46-47

Dotacje unijne dla firm tylko na innowacje
14 lutego 2013

Nie będzie już prostych dotacji ze środków unijnych na rozwijanie przedsiębiorstw - zapowiedziała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Wyjaśniła, że w latach 2014-2020 pieniądze będą mogły pozyskać np. te firmy, które będą współpracowały z uczelniami.

Przeczytaj więcej - http://prawo.rp.pl

PARP: w tym roku pieniądze m.in. na innowacje
7 lutego 2013

Co najmniej 10 konkursów na unijne dotacje ogłosi w tym roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości - poinformowała PAP prezes Agencji Bożena Lublińska-Kasprzak. Firmy będą mogły uzyskać wsparcie m.in. na inwestycje w nowe rozwiązania technologiczne.

Przeczytaj więcej - http://www.ekonomia24.pl

Innowacyjność pracowników w kontekście psychospołecznych czynników środowiska pracy
wrzesień 2012

Badania dowodzą, że innowacyjność pracowników zależy m.in. od psychospołecznych czynników środowiska pracy. Wśród psychospołecznych warunków pracy, które związane są z innowacyjnością pracowników, należy wyróżnić: klimat dla kreatywności w miejscu pracy, styl przywództwa przełożonych, jakość relacji między przełożonymi a pracownikami, złożoność pracy, możliwości decyzyjne pracowników, a także różnice indywidualne (osobowość kreatywna, motywacja, poczucie własnej skuteczności, otwartość na doświadczenie).

Więcej - źródło: Mockałło Z., Innowacyjność pracowników w kontekście psychospołecznych czynnoków środowiska pracy. Bezpieczeństwo Pracy-Nauka i Praktyka, Nr 9(492), wrzesień 2012, s. 8-11

Na górę strony

Siedziba instytutu
Strona głównaIndeks słówStrona BIPCIOP