Konsultacje te można realizować przez bezpośrednie zaangażowanie pracowników lub ich przedstawicieli w cały proces oceny ryzyka zawodowego. Innym rozwiązaniem jest organizowanie zebrań w celu przedyskutowania z pracownikami wyników oceny ryzyka zawodowego, a w szczególności przedstawienie zidentyfikowanych zagrożeń i oceny związanego z nimi ryzyka zawodowego w warunkach stosowania przewidzianych na stanowisku pracy środków ochrony i bez stosowania tych środków, a także przedyskutowanie różnych możliwości ograniczania ryzyka zawodowego. W ten sposób osiągnąć można zarówno lepsze zrozumienie zagrożeń i ich potencjalnych skutków, jak i większą świadomość potrzeby stosowania środków ochrony przed zagrożeniami i ich akceptację.
Zawsze celowe jest zapewnienie, aby każdy pracownik – w mniejszym lub większym stopniu – uczestniczył w ocenie ryzyka zawodowego na swoim stanowisku pracy.
Pracownicy mogą udzielać informacji o występujących na stanowisku zagrożeniach i o tym, jak te zagrożenia postrzegają; mogą oni na przykład zwrócić uwagę na zbyt szybkie tempo pracy i związany z nim stres, a także na konieczność przyjmowania podczas pracy pozycji powodującej bóle i zmęczenie, co dla osób oceniających jest często trudne do ustalenia.