W celu zapewnienia, że wszystkie osoby przeprowadzające ocenę ryzyka zawodowego mają potrzebną wiedzę i umiejętności, wskazane jest, aby odbyły one odpowiednie szkolenia.
W szczególności członkowie zespołu przeprowadzającego ocenę ryzyka zawodowego powinni zostać przeszkoleni w zakresie przebiegu oceny ryzyka zawodowego, metod identyfikacji zagrożeń i szacowania związanego z nimi ryzyka zawodowego, kryteriów wyznaczania dopuszczalności ryzyka zawodowego, a także sposobu jego dokumentowania.
Szkolenia dotyczące oceny ryzyka zawodowego należy również zapewnić kadrze kierowniczej, której zadaniem powinna być zarówno współpraca z osobami oceniającymi ryzyko zawodowe, jak i przekazywanie informacji o tym ryzyku pracownikom – nie tylko w sposób sformalizowany, ale również w codziennych kontaktach.
Jeżeli pracodawca podejmuje decyzję, że ocenę ryzyka zawodowego przeprowadza samodzielnie specjalista ds. bhp lub osoba wykonująca zadania służb bhp, powinien się on upewnić co do ich kwalifikacji i umiejętności. Dowodem potwierdzającym kompetencje specjalisty ds. bhp może być świadectwo ukończenia odpowiednich studiów podyplomowych, certyfikat potwierdzający kompetencje w tym zakresie lub rekomendacje firm, w których specjalista z powodzeniem realizował podobne zadania. Zawsze jednak warto jest sprawdzić, czy sposób postępowania przyjęty podczas oceny ryzyka zawodowego jest zgodny z dobrą praktyką, zaprezentowaną w tych wytycznych, w szczególności w zakresie współpracy z kadrą kierowniczą i pracownikami, a także informowania pracowników o ryzyku zawodowym. W tym celu można wykorzystać listy kontrolne, które można znaleźć w dziale
„Doskonalenie oceny ryzyka zawodowego”.