Logo CIOP CIOPMapa serwisu English version
CIOPWsteczPoziom wyżejCIOP
.. | Źródła wiedzy o BHP | Źródła wiedzy o BHP - portal CIOP-PIB | Źródła wiedzy o BHP - serwisy tematyczne | Źródła wiedzy o BHP - zagraniczne | Źródła wiedzy o BHP - tradycyjne | Źródła wiedzy o BHP - zbiory historyczne

Źródła wiedzy o bhp - serwisy tematyczne prowadzone w CIOP-PIB

Źródło: opracowanie dr inż. Małgorzaty Sucheckiej, CIOP-PIB


http://osha.europa.eu/pl/oshnetwork/focal-points/poland      
-  Serwis Polskiego Krajowego Punktu Centralnego Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy

Interesującym źródłem informacji z zakresu bhp jest także witryna  polskiego Krajowego Punktu Centralnego Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. Funkcjonuje ona w systemie witryn internetowych krajów europejskich, koordynowanym przez  Europejską Agencję z siedzibą w Bilbao. Szczególną formą działalności Agencji są od 2000 roku coroczne edycje kampanii informacyjnych dotyczących różnych aspektów bhp, pn. „Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy”.

Obecnie prowadzona, dwuletnia (2012-2013) EUROPEJSKA KAMPANIA na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwach przebiega pod hasłem  "Partnerstwo dla prewencji". Jest ona kontynuacją cyklu kampanii pn. "ZDROWE I BEZPIECZNE MIEJSCE PRACY. DOBRE DLA CIEBIE. DOBRE DLA FIRMY" i dotyczy doniosłej roli wspólnego zaangażowania pracowników i kierownictwa wyższego szczebla w firmach w procesy skutecznego zarządzania bezpieczeństwem i higieną w środowisku pracy.

W obrębie witryny można więc znaleźć, oprócz stałych pozycji, wiele interesujących materiałów informacyjnych, o corocznie innej problematyce poszczególnych kampanii.


"Bezpieczniej"       Serwis dotyczący profilaktyki fizycznych zagrożeń
                               środowiskowych

Serwis "Bezpieczniej' - udostępniono w celu wspomagania prowadzenia systemowej profilaktyki fizycznych zagrożeń środowiskowych.

Udostępniona tu wiedza, na którą składają się informacyjne materiały merytoryczne, materiały szkoleniowe, prezentacje multimedialne, ułatwi podejmowanie skutecznych działań ukierunkowanych na eliminację zagrożenia czynnikami często występującymi w środowisku pracy, takimi, jak:

-    HAŁAS
-    DRGANIA MECHANICZNE
-    POLA ELEKTROMAGNETYCZNE
-    ELEKTRYCZNOŚĆ STATYCZNA
-    NIELASEROWE PROMIENIOWANIE OPTYCZNE

oraz złagodzenie skutków ich szkodliwego oddziaływania na człowieka.

Powszechne występowanie w środowisku pracy hałasu, drgań  mechanicznych, oraz promieniowania elektromagnetycznego oraz wzrastająca świadomość społeczna związana  ze skutkami ich oddziaływania na organizm człowieka powodują, że  powstaje duże zapotrzebowanie na wiedzę dotyczącą narażenia na te czynniki oraz metod jego ograniczania.

Analizy przeprowadzone w Centralnym  Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym: danych  statystycznych dotyczących warunków pracy i zapadalności na  choroby zawodowe, danych ankietowych dotyczących poszukiwanej  przez pracowników wiedzy w tym zakresie oraz analizy zawartości  oraz dostępności istniejących w Internecie zasobów wiedzy, wykazały,  że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, a także służba bhp mają  problemy z pozyskaniem rzetelnych informacji dotyczących zagadnień  hałasu i drgań mechanicznych w środowisku pracy [3]. Szczególnie  istotnym problemem jest brak dostępu do wiedzy onajnowszych opracowaniach  i rozwiązaniach w dziedzinie walki z hałasem i drganiami  mechanicznymi.  

Rozproszenie wiedzy istniejącej w Internecie oraz niska jakość  prezentowanych informacji powoduje, że pracodawcy i służby bhp,  korzystający z Internetu jako źródła wiedzy, mają ograniczone możliwości  opracowania kompleksowych działań ukierunkowanych na zmniejszenie  skutków zagrożenia hałasem i drganiami mechanicznymi.

Aby poprawić  tę sytuację i wyjść naprzeciw zapotrzebowaniom osób odpowiedzialnych  za bezpieczeństwo i higienę pracy w przedsiębiorstwach, opracowano  w CIOP-PIB jednolity zestaw opracowań informacyjnych, stanowiący system wspomagania profilaktyki zagrożeń hałasem, drganiami mechanicznymi i innymi fizycznymi czynnikami szkodliwymi, występującymi często w środowisku pracy [3, 6, 7].  Do budowy systemu wykorzystano serwis internetowy "BEZPIECZNIEJ", w którym zamieszczono jednolity zestaw  materiałów merytorycznych, a także interaktywnych aplikacji komputerowych z uwzględnieniem  podziału na uwzględnione dotychczas czynniki szkodliwe (hałas, drgania mechaniczne, pola elektromagnetyczne, elektryczność statyczną oraz nielaserowe promieniowanie optyczne).  

W serwisie tym umieszczono:  

  • opracowania dotyczące przepisów prawnych, metod i rozwiązań praktycznych  ograniczania ryzyka zawodowego w środowisku pracy  

  • komputerowe narzędzia wspomagające ocenę ryzyka zawodowego  w środowisku pracy

  • poradniki dotyczące wspomagania profilaktyki fizycznych zagrożeń środowiskowych  w środowisku pracy, ukierunkowane na wybrane działy  gospodarki o wysokim ryzyku zawodowym.  

Prezentowane w serwisie materiały opracowano w taki sposób, że  możliwe jest korzystanie z nich przez Internet bezpośrednio na komputerach  użytkowników bez konieczności skomplikowanej i uciążliwej  instalacji. Podlegają one stałej aktualizacji. Opracowując zawartość  serwisu wzięto również pod uwagę potrzeby jego przyszłych użytkowników.    


www.anc.pl       Serwis dotyczący aktywnych metod redukcji hałasu

Z uwagi na fakt, że hałas w zakresie niskich częstotliwości akustycznych jest szczególnie trudny do ograniczenia przy zastosowaniu metod klasycznych, do zwalczania tego typu hałasu coraz częściej wykorzystuje się przeżywające dynamiczny rozwój metody aktywne redukcji hałasu.

Polegają one na zastosowaniu dodatkowych źródeł energii akustycznej (głośników), za pomocą których wytwarzane są fale akustyczne spełniające odpowiednie warunki. W wyniku nałożenia się tych fal na fale akustyczne pochodzące od źródła hałasu dochodzi do ich wzajemnej kompensacji, w rezultacie czego hałas zostaje zreduko¬wany, a skuteczność takiej metody jest nieporównywalnie większa od uzyskiwa¬nej metodami klasycznymi. Praktyczna realizacja układu aktywnej redukcji hałasu jest – ze względu na zachodzące zjawiska fizyczne–zagadnieniemskomplikowa-nym, wymagającym odpowiednich metod i opracowań teoretycznych oraz środków technicznych do ich realizacji. Z tego powodu rozwiązania wykorzystujące metody aktywne są w dużej mierze na etapie badań laboratoryjnych. Jednak na rynku są już dostępne opracowania komercyjne wykorzystujące metody aktywne, np. aktywne ochronniki słuchu, aktywne zagłówki foteli, czy układy do redukcji hałasu pochodzącego z systemów wentylacyjnych.

Wśród ośrodków naukowych, w których prowadzi się badania dotyczące wykorzystania aktywnych metod redukcji hałasu jest Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. Prace nad zastosowaniem metod aktywnych są prowadzone w Pracowni Aktywnych Metod Redukcji Hałasu Zakładu Zagrożeń Akustycznych i Elektromagnetycznych. Od kilku lat jest rozwijany uniwersalny system do badań nad aktywną kompensacją parametrów pola akustycznego. Przyjęte pierwotnie założenia, zgodnie z którymi jak naj-więcej funkcji systemu realizowanych jest na drodze programowej, sprawdziły się już w badaniach laboratoryjnych i rozwiązaniach prototypowych. Wykorzystując uniwersalny system, zostały opracowane układy do aktywnej redukcji hałasu pochodzącego od przewodów wentylacyjnych oraz transformatorów energetycznych. Prowadzone są także badania nad układami do realizacji stref ciszy (obszarów przestrzeni o obniżonym poziomie hałasu) i aktywnymi zagłówkami foteli, które planuje się wykorzystać, m.in. do redukcji hałasu niskoczęstotliwościowego w przemysłowych kabinach dźwiękoizolacyjnych. Opracowywane układy do aktywnej redukcji hałasu działają również dzięki takim najnowocześniejszym opracowaniom teoretycznym, jak sieci neuronowe czy algorytmy genetyczne.

W celu upowszechniania wiedzy dotyczącej metod aktywnych redukcji hałasu został opracowany serwis internetowy poświęcony tym metodom, który można znaleźć pod adresem internetowym: http://www.anc.pl

Serwis ten jest adresowany do szerokiego grona odbiorców, zarówno do przedstawicieli świata nauki zainteresowanych zagadnieniami teoretycznymi, jak i do osób zainteresowanych praktycznymi zastosowaniami tej nowoczesnej metody. W serwisie tym prezentowane są podstawowe i bardziej zaawansowane zagadnienia związane z metodami aktywnymi. Zawarte w serwisie informacje dotyczą opracowań teoretycznych i praktycznego ich wykorzystania.


 www.stres.edu.pl -  Serwis dotyczący zagadnień związanych ze stresem
                                 w środowisku pracy


Serwis prowadzony przez Pracownię Psychologii i Socjologii Pracy CIOP-PIB, dotyczy zagadnień związanych ze stresem w pracy. Mozna tam zapoznać się z definicją pojęcia stresu oraz metodami jego zwalczania, łagodzenia lub unikania.

Użytkownik może tam znależć odpowiedź na pytanie - czym jest stres w pracy i jak skutecznie z nim walczyć.  W serwisie opisano zasady treningów antystresowych, metody zarządzania stresem, a także badania międzykulturowe stresu. Omówiono tam również ogólne zagadnienia kultury bezpieczeństwa, a także metody oceny stresu w pracy oraz metody doboru zawodowego kandydatów do zawodów trudnych i niebezpiecznych.

Na górę strony

Siedziba instytutu
Strona głównaIndeks słówStrona BIPCIOP