Zjawisko mobbingu wsrod nauczycieli Magdalena Warszewska-Makuch
Badania w krajach Europy Zachodniej pokazuja, ze nauczyciele stanowia grupe zawodowa szczegolnie narazona na zjawisko mobbingu w pracy. W artykule przedstawiono wyniki badan nad mobbingiem w grupie 1098 polskich nauczycieli, tj. scharakteryzowano samo zjawisko i oszacowano wskaznik ofiar mobbingu. Analizie poddano rowniez zwiazek pomiedzy doswiadczana przemoca a zdrowiem psychicznym i zadowoleniem z pracy badanych nauczycieli.
Kofeina - sposob na poprawe sprawnosci dzialania i zapobieganie sennosci Krystyna Zuzewicz, Maria Konarska
Aktywizujace dzialanie kofeiny zawartej w wypijanej kawie moze byc dobrym sposobem na utrzymanie odpowiedniego poziomu sprawnosci podczas pracy nocnej, zmianowej oraz wymagajacej czujnosci. Na podstawie pismiennictwa naukowego w artykule omowiono zagadnienia zwiazane z wlasciwosciami kofeiny jako skladnika produktow zywnosciowych, dzialanie kofeiny na organizm czlowieka z uwzglednieniem tolerancji kofeiny, podatnosci na bezsennosc oraz interakcje z innymi czynnikami srodowiska pracy.
Pola elektromagnetyczne przy urzadzeniach elektrochirurgicznych - ocena ryzyka zawodowego Krzysztof Gryz, Jolanta Karpowicz, Patryk Zradzinski
W urzadzeniach elektrochirurgicznych elektrody i zasilajace je kable sa zrodlem ekspozycji personelu medycznego na silne pola elektryczne o czestotliwosci z zakresu od 300 kHz do kilku MHz. Poziom ekspozycji pracownikow i ocena ryzyka zawodowego moga byc oceniane na podstawie pomiarow pola elektromagnetycznego i pradu indukowanego oraz kryteriow podanych w normach i przepisach krajowych, a w przypadku ich braku, w dokumentach miedzynarodowych (dyrektywa 2004/40/WE, norma IEEE). Pomiary pradu indukowanego moga byc pomocne w ocenie ekspozycji i ryzyka zawodowego pracownikow na pole elektromagnetyczne, zastepujac w wielu przypadkach skomplikowane obliczenia numeryczne wspolczynnika SAR lub gestosci pradu indukowanego, charakteryzujacych skutki ekspozycji wewnatrz ciala pracownika.
Tezaurus "Bezpieczenstwo pracy i ergonomia" w systemie bibliotecznym ALEPH w Bibliotece CIOP-PIB Agnieszka Mlodzka-Stybel
Rozbudowa zasobow informacyjnych biblioteki CIOP-PIB stwarza koniecznosc doskonalenia efektywnosci procesow wyszukiwawczych oraz kontroli slownictwa w dziedzinie bezpieczenstwa pracy. Aplikacja testowej wersji tezaurusa w strukturze systemu wspomaga procesy dokumentowania oraz wyszukiwania informacji.
|