Logo CIOP CIOPMapa serwisu English version
CIOPWsteczPoziom wyżejCIOP
.. | Informacje ogólne | Okulary ochronne | Rękawice ochronne | Obuwie ochronne | Odzież ochronna

Okulary chroniące przed olśnieniem słonecznym

Jednym z zagrożeń występujących podczas pracy na otwartej przestrzeni, szczególnie niebezpiecznym dla oczu, jest intensywne promieniowanie słoneczne. Zagrożenie stanowi zarówno olśnienie wywołane promieniowaniem widzialnym oraz promieniowanie nadfioletowe. Do ochrony przed tym promieniowaniem służą okulary, wyposażone w odpowiednie filtry optyczne. Dobór okularów zależy od jasności otoczenia i indywidualnej wrażliwości użytkownika. Zgodnie z terminologia zawartą w normie PN-EN 1836 filtry w okularach przeciwsłonecznych, określane są jako filtry chroniące przed olśnieniem słonecznym do zastosowań ogólnych.

Dla filtrów kategorii 0, 1, 2 i 3 (odpowiednich do zastosowań na drogach i podczas kierowania pojazdami) wizualny iloraz osłabienia świateł sygnalizacyjnych nie powinien być mniejszy niż 0,80 dla świateł czerwonych i żółtych, nie mniejszy niż 0,40 dla niebieskich oraz nie mniejszy niż 0,60 dla zielonych.

Do zastosowań zawodowych stosuje się okulary, gogle lub osłony twarzy zaopatrzone w filtry chroniące przed olśnieniem słonecznym.

Głównym zadaniem filtrów chroniących przed olśnieniem słonecznym jest ochrona oka ludzkiego przed zbyt silnym promieniowaniem słonecznym, zmniejszenie zmęczenia oka oraz poprawa odbioru bodźców wzrokowych. Dobiera się je w zależności od jasności otoczenia i indywidualnej wrażliwości na olśnienie, aby także przy długotrwałym ich używaniu możliwe było patrzenie bez zmęczenia. W przypadkach wątpliwych należy poradzić się specjalisty w dziedzinie optyki oftalmicznej. Filtry o kategorii 4 (do zastosowań ogólnych) oraz o numerach kodowych 5-4,1 i 6-4,1 (do zastosowań zawodowych) są nieodpowiednie podczas kierowania pojazdami.

Na górę strony

Siedziba instytutu
Strona głównaIndeks słówStrona BIPCIOP