Program kulturalny Konferencji

Przepełnieni duchem epoki obecnym w gotyckich murach Zamku Ryn, organizatorzy Konferencji zapewniają wszystkim uczestnikom bardzo bogaty program kulturalny.

ZWIEDZANIE ZAMKU Z PRZEWODNIKIEM
Zamek Ryn słynie z niezapomnianych wnętrz z epoki, gdzie zostały zachowane autentyczne fragmenty gotyckich portali i sklepień. Klimatu tego miejsca dopełnia bogaty zbiór oryginalnych elementów uzbrojenia, charakterystycznych dla wojsk prominencji wschodniej i wojska słowiańskiego. Wśród zgromadzonych eksponatów można znaleźć niezwykłe przedmioty, m.in.: hełmy i szyszaki normańskie (X-XI w.), topory, czekany (IX-X w.), miecze półtoraręczne, będące na uzbrojeniu wojsk krzyżackich i polskich (XII-XIII w.).

   


UROCZYSTA KOLACJA
XIV-wieczny zamek krzyżacki to miejsce z ogromną tradycją, także kulinarną. Dawna siedziba Kontura, w której rycerze zakonni jadali zwierzynę i ryby z okolicznych jezior i lasów, dziś także słynie z rozmaitości smaków i aromatów. Uroczysta kolacja odbędzie się na zadaszonym dziedzińcu zamkowym, gdzie będą serwowane zarówno wykwintne potrawy kuchni staropolskiej, jak i dania kuchni regionalnej oraz europejskiej. Uczestnicy konferencji w stylowych strojach (Hotel zapewnia suknie dla Dam i tuniki dla Kawalerów)  mogą się przenieść w czasy Średniowiecza, kosztując przy tym specjalności zamkowej kuchni.
POKAZ WALK RYCERSKICH
Przygotowany pokaz walk rycerskich przeniesie uczestników Konferencji do barwnych czasów epoki średniowiecza. Piękne stroje, widowiskowy pokaz walk i wspólna zabawa pozwolą  poczuć się ówczesnym Rycerzem lub Damą.
REJS STATKIEM SZLAKIEM WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to jeden z największych w Europie śródlądowych szlaków wodnych - jeziora połączone kanałami, zaciszne zatoczki, rezerwaty ptactwa wodnego. Malowniczy rejs na pokładzie statku wycieczkowego to czyste powietrze, bezpośredni kontakt z przyrodą, ciekawa fauna i flora oraz błękit wody, zieleń lasów i pól.

   


WYCIECZKA RYN – ŚWIĘTA LIPKA - GIERŁOŻ
Święta Lipka ta niewielka miejscowość znana już od XV-go wieku jako miejsce licznych pielgrzymek, położona w pobliżu Kętrzyna nad jeziorem Dejnowa. Co roku, ponad 100 tys. turystów przyjeżdżających na Mazury, odwiedza znajdujące się tu Sanktuarium Maryjne. Z powodu licznych grup pielgrzymów, Święta Lipka często nazywana jest "Częstochową Północy". W skład kompleksu klasztornego wchodzi bazylika, krużganki i dom zakonny ojców jezuitów. W bazylice można podziwiać barokowe organy z ruchomymi figurkami, wykonane w 1721 r. oraz wysłuchać koncertów organowych.  

     

fot. e-Mazury.com.pl

W Gierłoży uczestnicy konferencji będą mogli poznać jedną z głównych kwater przywódcy Trzeciej Rzeszy Adolfa Hitlera - Wilczy Szaniec. Ponieważ miejsce pobytu Hitlera stanowiło tajemnicę, kwatera leżała w lesie i była doskonale zamaskowana. Składała się w większości z żelbetowych bunkrów, lżejszych budynków z cegły i betonu oraz drewnianych baraków. Kwatera miała powierzchnię 250 ha i otoczona była zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a na terenie suchym także betonowe stanowiska ckm.

 
foto: http://mazury.info.pl/gierloz/                  foto: http://gizmar.pl


POPRAWA DOBROSTANU
W okresie międzywojennym Ryn zasłynął jako miejscowość uzdrowiskowa, w której funkcjonowało wiele hoteli i pensjonatów. Hotel w Zamku Ryn wracając do tej tradycji, stworzył miejsce relaksu i wyciszenia. W trosce o poprawę dobrostanu uczestników konferencji organizatorzy zapraszają do korzystania z trzech saun, hydromasaży, basenu i sali fitness. Kąpiel w basenie w gotyckich podziemiach zamkowych, obok którego płonie ogień w kominku, to znakomity sposób na  poprawę  samopoczucia.

   

Siedziba instytutu
Wyszukiwarka

Linia

Copyright © Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
Wszelkie prawa do udostępnianych materiałów informacyjnych są zastrzeżone.
Kopiowanie w celu rozpowszechniania fragmentów lub całości materiałów jest zabronione. Udostępnione materiały można kopiować zarówno we fragmentach,
jak i w całości wyłącznie na użytek własny.

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa, tel. (+48 22) 623 36 98, fax (+48 22) 623 36 93

Zapraszamy