Logo CIOP CIOPMapa serwisu English version
CIOPWsteczPoziom wyżejCIOP
.. | Zbiór siana | Przygotowanie pasz treściwych | Zadawanie pasz | Usuwanie i magazynowanie obornika


Zadawanie paszy i pojenieUdomowione zwierzęta stadne, w tym również konie, wolą jeść  i pić w towarzystwie innych zwierząt. Latem, w warunkach naturalnych do 95% ich karmy stanowią trawy oraz gałęzie i kora drzew. Gryzienie i żucie drewna jest naturalnym zachowaniem koni żyjących dziko. Nie można zatem zapominać o wzbogacaniu diety o te składniki zwierzętom, które nie mają dostępu do gałęzi drzew rosnących na wybiegach. Zwiększenie ilości siana w diecie zmniejsza częstotliwość żucia drewna.

Ilość wody wypijanej przez konie zależy od rodzaju pobieranej paszy. Badania prowadzone na koniach Przewalskiego ( waga 300 kg) wykazały, że konie na pastwisku piją od 2,4 – 8,3 litra wody dziennie. Według innego przelicznika, konie piją 2 – 3 litry wody na 1 kilogram suchej masy paszy, co oznacza, że zimą wypijają dziennie 20 – 30 litrów.  

Zadawanie koniom karmy i pojenie ich najczęściej odbywa się ręcznie. Wykonując związane z tym czynności trzeba pamiętać o dopuszczalnych masach dźwiganych ciężarów, a także o zagrożeniach wynikających z wchodzenia pomiędzy zwierzęta. W tym wypadku należy stosować zasadę ograniczonego zaufania, zachowywać się spokojnie, ale zdecydowanie. Pozwala to na utrwalanie prawidłowych więzi ze zwierzętami.Na górę strony

Siedziba instytutu
Strona głównaIndeks słówStrona BIPCIOP