|
W żywieniu koni jako pasze treściwe stosuje się ziarno zbóż i mieszanki mineralno-witaminowe.
W pomieszczeniach, w których jest przygotowywana pasza, występuje duże zapylenie, dlatego podczas czynności związanych z jej przygotowaniem (szczególnie śrutowaniem) należy stosować maski ochronne, a ze względu na hałas pracujących maszyn i urządzeń - ochronniki słuchu. Nieużywanie środków ochrony układu oddechowego może również w tym przypadku prowadzić do powstawania poważnych schorzeń górnych dróg oddechowych, a niestosowanie ochronników słuchu - do jego utraty.
Okazuje się, że lepiej przyswajalne dla zwierząt jest ziarno zgniecione, Zaleca się jego stosowanie w żywieniu koni również dlatego, że gniotowniki nie powodują tak dużego zapylenia jak śrutowniki.
Do transportu paszy w stajniach używane są głównie wózki paszowe i wiadra. Zagrożenia związane z transportem wynikają z konieczności dźwigania ciężarów i poruszania się po śliskim i nierównym podłożu.
W pomieszczeniach, gdzie są przechowywane i przygotowywane pasze treściwe, ze względów na bezpieczeństwo, w tym również przeciwpożarowe, niedozwolone jest prowadzenie prac naprawczych urządzeń elektrycznych, prac spawalniczych oraz używanie ognia otwartego i palenie tytoniu, a także składowanie i przechowywanie środków ochrony roślin oraz paliw.
|
|