Logo CIOP CIOPMapa serwisu English version
CIOPWsteczPoziom wyżejCIOP
.. | Zbiór siana | Przygotowanie pasz treściwych | Zadawanie pasz | Usuwanie i magazynowanie obornika


Zbiór sianaDo zbioru siana, które jest podstawowym składnikiem pokarmowym w żywieniu koni,
używane są: kosiarki rotacyjne i listwowe, przetrząsaczo-zgrabiarki, prasy, przyczepy  skrzyniowe i zbierające oraz ciągniki lub ładowarki.

Podczas eksploatacji tych maszyn należy pamiętać o zasadach bezpiecznej pracy określonych w instrukcjach obsługi. Przed rozpoczęciem prac konieczne jest sprawdzenie ich stanu technicznego, a szczególnie zabezpieczeń ruchomych części oraz połączeń śrubowych i spawanych. Należy również zadbać o strefy bezpiecznego przebywania osób i zwierząt, np. bezpieczna odległość od pracujących kosiarek rotacyjnych wynosi min. 50 m.

W czasie pracy maszyn i urządzeń nie wolno manipulować rękami w obrębie elementów roboczych i ruchomych. Szczególnie niebezpieczne są nieosłonięte wały przegubowo-teleskopowe z uwagi na zagrożenia ciężkimi urazami na skutek pochwycenia luźno zwisających elementów odzieży. Dlatego istotne jest, by rolnicy pracowali w obcisłej odzieży roboczej, pozbawionej elementów, które mogłyby być  pochwycone przez pracujące maszyny.

Regulacji i napraw można dokonywać jedynie po wyłączeniu napędu i całkowitym zatrzymaniu maszyny.


Dobre majowe siano z naturalnej łąki to podstawa żywienia w okresie zimowym


Z pozyskiwaniem, transportem i przechowywaniem siana i słomy wiążą się kolejne zagrożenia.

Wypadki przy prasach wysokiego stopnia zgniotu najczęściej zdarzają się podczas prób usunięcia zapchania lub regulacji urządzenia wiążącego podczas pracy maszyny.


Usuwanie zapchania w czasie pracy maszyny grozi wypadkiem


Przy zbiorze siana i słomy odnotowuje się najwięcej wypadków i są to zarazem wypadki najgroźniejsze. Zdarzają się one także podczas transportu.


Niedozwolony sposób przewozu ludzi na ładunkach objętościowych


Szczególnie niebezpieczne, choć nadal często spotykane, jest przewożenie ludzi na ładunkach objętościowych, gdyż grozi to upadkiem z dużej wysokości. Wielu rolników nie wie, że kosztem niewielkich nakładów finansowych można zapobiec wypadkom, używając przewoźnych drabin służących do wchodzenia na przyczepę i schodzenia z niej. Warto przypomnieć o stosowaniu pasów spinających ładunki, tak aby nie spadały w czasie transportu i nie zagrażały innym użytkownikom dróg.

Przy zbiorze siana i słomy występuje duże zapylenie, ekspozycja na działanie pyłów organicznych prowadzi to do schorzeń górnych dróg oddechowych i dlatego podczas wykonywania tych prac należy stosować p. pyłowe maski ochronne i okulary.Na górę strony

Siedziba instytutu
Strona głównaIndeks słówStrona BIPCIOP