Zagrożenia elektryczne w zakładach produkujących materiały budowlane
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 4/2008, str. 16-19
mgr inż. Marek Stefański,
mgr inż. Tomasz Strawiński
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
Wykorzystanie energii elektrycznej do napędu maszyn i urządzeń w zakładach produkujących materiały budowlane jest powszechne. Jest to dominujący nośnik energii, bez którego ich funkcjonowanie praktycznie nie byłoby możliwe. Stąd bezpieczeństwo osób zatrudnionych w tych przedsiębiorstwach w istotny sposób zależy od stanu maszyn, urządzeń oraz instalacji elektrycznej je zasilającej. W artykule przedstawiono najczęstsze nieprawidłowości elektryczne wraz z licznymi przykładami, jak również prawidłowe rozwiązania przedstawionych niezgodności.
Skutki rażenia prądem stałym
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 9/2006, str. 30-32
dr inż. Stefan Gierlotka
Kopalnia Węgla Kamiennego WUJEK w Katowicach
|
|
W artykule opisano działania prądu stałego na człowieka skutkujące wypadkami. Omówiono zagadnienie wartości rezystancji ciała człowieka przy rażeniach prądem stałym.
System interaktywnej oceny ryzyka zawodowego IRYS - porażenie prądem elektrycznym (2)
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 7-8/2005, str. 6-9
mgr inż. Andrzej Biernacki,
mgr inż. Huber Karski
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
System oceny ryzyka zawodowego IRYS, udostępniony na stronach internetowych Instytutu, jest prezentowany w cyklu artykułów. W tym artykule autorzy przedstawiają moduł systemu, wspomagający przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego związanego z porażeniem prądem elektrycznym wysokiego napięcia.
System interaktywnej oceny ryzyka zawodowego IRYS - porażenie prądem elektrycznym (1)
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 4/2005, str. 14-17
mgr inż. Andrzej Biernacki,
mgr inż. Hubert Karski
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
|
|
System oceny ryzyka zawodowego związanego z porażeniem prądem elektrycznym, udostępniony na stronach internetowych Instytutu, wspomaga przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego związanego z występowaniem prądu elektrycznego w środowisku pracy. Prezentacja opracowanej metody zilustrowana została w pierwszej części artykułu dwoma przykładami odnoszącymi się do prądu elektrycznego niskiego napięcia.
Ochrona przed elektrycznością statyczną w środowisku pracy
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 9/2004, str. 12-16
dr Jan Maria Kowalski,
mgr. inż. Małgorzata Wróblewska
Instytut Przemysłu Organicznego
|
|
W artykule opisano oddziaływania elektryczności statycznej obserwowane w środowisku pracy. Podano kryteria oceny zagrożeń, wymagania ochrony oraz wskazano podstawowe środki zaradcze.
Klimatyczne warunki pracy w kopalniach węgla i ich wpływ na możliwość rażenia prądem elektrycznym pracownika dołowego kopalni
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 3/2002, str. 26-28
dr inż. Stefan Gierlotka
Kopalnia Węgla Kamiennego "Wujek""
|
|
W artykule scharakteryzowano wpływ warunków klimatycznych występujących w kopalniach węgla na elektrofizjologię organizmu człowieka. Uwzględniono wydatek energetyczny człowieka zależny od rodzaju i intensywności pracy. Na podstawie wykonanych pomiarów określono zależność zmian impedancji elektrycznej ciała człowieka, od wskaźnika dyskomfortu cieplnego.
Przewody ochronne (2)
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 1/2002, str. 18-20
mgr. Inż. Hubert Karski
Centralny Instytut Ochrony Pracy
|
|
"W artykule opisano w przystępny sposób najczęściej stosowane w Polsce środki ochrony przeciwporażeniowej, wykorzystujące przewody ochronne, ze zwróceniem uwagi na ich wady i zalety.
Przedstawiono też najistotniejsze wymagania wynikające z aktualnego stanu prawnego."
Połączenia ochronne w maszynach (1)
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 11/2001, str. 27-31
mgr. inż. Hubert Karski
Centralny Instytut Ochrony Pracy
|
|
"W artykule opisano w przystępny sposób najczęściej stosowane w Polsce środki ochrony przeciwporażeniowej, wykorzystujące przewody ochronne, ze zwróceniem uwagi na ich wady i zalety.
Przedstawiono też najistotniejsze wymagania wynikające z aktualnego stanu prawnego."
Obudowy urządzeń elektrycznych –
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 2/1999, str. 18-23
mgr inż. Andrzej Dąbrowski
dr inż. Jacek Skalski
Centralny Instytut Ochrony Pracy
|
|
Funkcje ochronne obudów urządzeń elektrycznych
Obudowa urządzenia elektrycznego zapewnia ochronę użytkownika przed kontaktem z niebezpiecznymi częściami tego urządzenia, którymi mogą być zarówno części pod napięciem, jak i ruchome części mechaniczne, stanowiące zagrożenie przy zbliżeniu lub dotknięciu. Obudowa urządzenia elektrycznego stanowi również jego podstawową ochronę przed zewnętrznymi czynnikami, takimi jak: zapylenie, promieniowanie elektromagnetyczne, wilgoć, woda, itd. Negatywnymi skutkami działania tych czynników mogą być : zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym, pogorszenie parametrów użytkowych lub wręcz uszkodzenie urządzenia. (...)
Badania wytrzymałości obudów urządzeń elektrycznych na uderzenia mechaniczne
"BEZPIECZEŃSTWO PRACY - nauka i praktyka" 1/1999, str. 19-21
dr inż. Andrzej Dąbrowski
Centralny Instytut Ochrony Pracy
|
|
Funkcje obudów urządzeń elektrycznych
Obudowy urządzeń elektrycznych z jednej strony zabezpieczają przed szkodliwym wpływem różnego rodzaju czynników mogących zakłócić właściwą i bezpieczną pracę tych urządzeń, z drugiej strony stanowią ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym i urazami mechanicznymi. Obudowy, w trakcie eksploatacji narażone są na działanie różnego rodzaju czynników środowiskowych, dlatego podczas badań powinny być poddane licznym próbom symulującym ich rzeczywiste warunki pracy podczas użytkowania. Jedną z zasadniczych prób, jakim powinny podlegać obudowy tych urządzeń jest wytrzymałość na różnego rodzaju czynniki mechaniczne np.: uderzenia, spadki itd. Rodzaj i zakres badań zależy od rodzaju urządzenia znajdującego się w obudowie i zakresu jego zastosowania określonego przez producenta. Badania te mogą dotyczyć także obudów urządzeń mechanicznych. (...)
|