Logo CIOP CIOPMapa serwisu English version
CIOPWsteczPoziom wyżejCIOP
.. | Opis pikniku | Program pikniku | Seminarium pt.: "Zacznij swą pracę bezpiecznie" | Konkurs rysunkowy dla uczniów iławskich szkół podstawowych


Piknik edukacyjny
"Młodzi pracownicy-bezpieczny start"


9-10 czerwca 2006 r., Iława
Hala Sportowa oraz amfiteatr
od godz. 10.00W dniach 9-10 czerwca br. w Iławie odbył się piknik edukacyjny pn. MŁODZI PRACOWNICY – BEZPIECZNY START, zorganizowany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB) oraz Okręgowy Inspektorat Pracy z Olsztyna, a patronował mu Główny Inspektor Pracy. Piknik odbył się w ramach Wystawy Produktu Lokalnego. Gospodarzem był Burmistrz Miasta Iława, a patronatem medialnym imprezę tę objęli: TVP3 Olsztyn, „Gazeta Olsztyńska”, Radio Olsztyn, Radio Eska-Iława oraz miesięcznik „Bezpieczeństwo Pracy. Nauka i Praktyka”.

Piknik edukacyjny pn. MŁODZI PRACOWNICY – BEZPIECZNY START (jest elementem kampanii informacyjnej organizowanej w bieżącym roku pod tą samą nazwą we wszystkich krajach UE i adresowanej do młodych pracowników, którzy rozpoczynają pracę zawodową) . Celem tej imprezy było przybliżenie społeczności lokalnej, przez bezpośredni kontakt z młodzieżą, nauczycielami, pracodawcami, a także władzami miasta, problemów ludzi młodych, które napotykają rozpoczynając swoją drogę zawodową. O tym, jak ważna jest edukacja w zakresie bezpieczeństwa pracy na etapie nauki w szkołach, a następnie dbałość o warunki pracy młodego pracownika, oraz o tym jakie skutki przynoszą zaniedbania w tej dziedzinie, wielu pracodawców przekonuje się wówczas, kiedy młodzi ludzie ulegają wypadkom. A jest ich niestety zbyt dużo. Dlatego tak ważne są inicjatywy podejmowane w ramach tegorocznej kampanii.

W pierwszym dniu pikniku, w piątek 9 czerwca, w Zespole Szkół Mechanicznych w Iławie odbyło się seminarium pt. „Zacznij swą pracę bezpiecznie”, zorganizowane przez CIOP-PIB dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i nauczycieli. Poza uczniami z tej szkoły, uczestniczyli w nim także uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Iławie oraz zaproszeni goście (m.in. przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie, Ochotniczych Hufców Pracy oraz przedsiębiorcy). W programie seminarium znalazły się m.in.: omówienie przepisów prawnych związanych z podejmowaniem pierwszej pracy, prezentacja zagrożeń występujących w środowisku pracy, uwarunkowania psychologiczne, społeczne oraz sytuacyjne, które wpływają na postawy młodych pracowników wobec ryzyka zawodowego, a także Internet jako źródło wiedzy na temat bezpieczeństwa pracy. Bardzo interesująco przebiegała dyskusja okrągłego stołu, w której uczestniczyła młodzież wraz z nauczycielami, pracodawcami oraz ekspertami. Moderatorem dyskusji był Arkadiusz Dzierżawski, dziennikarz radiowy z Radia Eska-Iława. Zainteresowanie Radia Eska seminarium o takiej tematyce daje nadzieję na włączenie się także innych mediów w tegoroczną kampanię informacyjną.

Podczas pikniku ogłoszono wyniki oraz wręczono nagrody w konkursach rysunkowych pt. „Kim chciałbym być?” zorganizowanych dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych, w konkursie na najciekawszą pracę pisemną na temat pierwszego dnia w pracy oraz na najciekawszą ofertę pracy. Następnie przedszkolaki przedstawiły swoją wizję pierwszej pracy, a uczniowie szkół podstawowych zaprezentowali scenki rodzajowe na temat pierwszego dnia w pracy (na podstawie prac nagrodzonych w konkursie).
W drugim dniu pikniku Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie zorganizował seminaria dotyczące prawnej ochrony pracy pracowników młodocianych oraz bezpieczeństwa maszyn, w których uczestniczyli przedstawiciele przedsiębiorstw z Iławy i okolic. CIOP-PIB wspólnie z Państwową Strażą Pożarną z Iławy zorganizowali pokaz akcji ratowniczej i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczestnicy pikniku mogli skorzystać z porad z zakresu prawa pracy i przepisów bhp, z pomocy w poszukiwaniu pracy i podnoszeniu kwalifikacji. W programie pikniku znalazły się także liczne występy artystyczne


Na górę strony

Siedziba instytutu
Strona głównaIndeks słówStrona BIPCIOP