- Bezpieczeństwo i higienę pracy osób zatrudnionych w przemyśle.
- Bezpieczeństwo środowiskowe, w tym zapobieganie poważnym awariom przemysłowym z konsekwencjami dla ludności i środowiska (dyrektywa Seveso II).
UZASADNIENIE UTWORZENIA PPT BPP
W Polsce, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2005 r. wydarzyły się 84 402 wypadki przy pracy, w tym 470 było śmiertelnych. Stwierdzono także 3249 przypadków nowych chorób zawodowych. Wypadki w miejscach pracy oraz zdarzenia potencjalnie wypadkowe zakłócają proces rozwoju przemysłowego zarówno bezpośrednio, powodując konieczność prowadzenia działalności zapobiegawczej i korygującej, jak i pośrednio, poprzez nakładanie ograniczeń – będących skutkami awarii – na cały przemysł. Wdrażanie
nowych technologii niesie nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa, które powinny zostać zidentyfikowane, zanim postęp technologiczny przyniesie kolejne nowe zagrożenia.
Wypadki przy pracy i choroby zawodowe powodują znaczące straty ekonomiczne dla pracodawców i dla całego społeczeństwa. Wypłaty ZUS z funduszu wypadkowego z tytułu wypadków przy pracy, chorób zawodowych oraz wypadków w drodze do i z pracy (zaistniałych do końca 2002 r.) wyniosły 4,16 mld zł. Dominowały świadczenia rentowe z tytułu zdarzeń zaistniałych w 2005 r. i w latach wcześniejszych. Szacuje się, iż łączne bezpośrednie i pośrednie koszty wypadków przy pracy i chorób zawodowych w Polsce wyniosły ok. 16,8 – 21,0 mld zł, co stanowiło 2,0 – 2,5% PKB.
Należy zatem stwierdzić, że zapewnienie zrównoważonego rozwoju przemysłu wymaga znaczącej poprawy skuteczności ograniczania ryzyka zawodowego w polskim przemyśle, a to z kolei wymaga koordynacji działań w zakresie badań naukowych, rozwoju i wdrażania nowych technologii oraz stosowania najlepszych praktyk w zakresie rozwiązań techniczno-organizacyjnych ukierunkowanych na prewencję wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Koncepcja działalności PPT BPP zakłada nawiązanie współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, instytucjami naukowymi, stroną rządową oraz grupami odbiorców i organizacji społecznych, w celu wypracowania wspólnej wizji rozwoju badań naukowych i technologicznych. Powinno to wpłynąć bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa pracy w przemyśle, wyrażającą się poprawą ergonomiczności procesów i wyrobów, znaczącą redukcją liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz poważnych awarii i katastrof przemysłowych, a także niekorzystnego oddziaływania na środowisko naturalne. Pośrednio wpłynie to również na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, na co wskazują doświadczenia krajów rozwiniętych. Instytucje i organizacje uczestniczące w tej Platformie będą miały możliwość wpływu na ustalanie kierunku badań naukowych i technologii w ich obszarach działalności, a także perspektywę uczestniczenia w projektach badawczych współfinansowanych przez Komisję Europejską.
Polska Platforma Technologiczna “Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle” jest krajowym odpowiednikiem
European Technology Platform on Industrial Safety (ETPIS): www.industrialsafety-tp.org